Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kupujte skořici cejlonskou nebo čínskou: Jedna z nich může způsobovat i nespavost

skořice
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Vůni skořice máme spojenou s příjemnými okamžiky. Jablečný štrúdl nebo vánoční svařák jsou typickými lahůdkami, kde toto aromatické koření nesmí chybět. Jaké má vlastně skořice účinky na náš organismus? A víte, že se můžete setkat se skořicí pravou i nepravou?

První zmínky o skořici pocházejí už ze starověkého Egypta, kde byla považována za vzácné koření. Charakteristickou vůni jí dodávají silice, které se ze skořice odpařují a které obsahují látku cinnamaldehyd. Proto po čase skořice vyčpí a přestává vonět. Právě díky své nezaměnitelné chuti se skořice stala hojně používaným kořením a to při ochucování jak slaných tak sladkých specialit.

  • Když přineseme skořici z obchodu domů, mělo by 100 gramů mletého koření podle platné vyhlášky obsahovat  alespoň 0,5 ml silic. Skořice celá pak 1 ml silic ve 100 gramech. To jsou parametry, které sice doma běžně nezjistíme, jsou jimi však vázáni výrobci. Ti tím zaručují určitou minimální "voňavost" skořice

Čínská versus cejlonská

Na trhu se můžete setkat se dvěma základními druhy skořice.

  • Běžněji v obchodě narazíte na skořici nepravou často označovanou jako skořice čínská (Cinnamomum cassia). Ta se pěstuje vedle Číny hlavně v Indonésii, ve Vietnamu, Indii a je chuťově výrazná až štiplavá.
  • Také se můžete setkat i se skořicí pravou neboli cejlonskou (Cinammomum zeylonicum), která roste výhradně na Srí Lance. Oproti čínské skořici má světlejší kůru a je křehčí. 

Zásadním rozdílem mezi oběma druhy je obsah toxické látky zvané kumarin. Ten se v případě cejlonské skořice pohybuje kolem 0,004%, ale u skořice čínské (cassia) může dosahovat až 5 %. Legislativně ale obsah kumarinu ve skořici omezen není, pouze ve výrobcích, které skořici obsahují jako aromatizující složku. 

  • Kumarin je může způsobit nespavost, bolesti hlavy, závratě a krvácení. Bývá spojován s toxicitou jater.
  • Jedná se přitom o toxin přírodní, kterým se rostliny chrání před napadením škůdci.
  • Kumarin je přirozeně obsažen například v kořenové zelenině, jahodách nebo některé bylinkách.
  • Kumarin dokáže ředit krev a zabraňovat jejímu srážení. Používá se k výrobě antikoagulantů (přípravkům zabraňujícím srážení krve).

Při běžném používání skořice se není třeba ničeho bát. V každém případě se doporučuje používat skořici cejlonskou, která kumarinu obsahuje mnohonásobně méně než skořice čínská (cassia). Z čistě preventivních důvodu se vyvarujte každodenního podávání mleté skořice malým dětem, zvlášť, když neznáte její původ. Na obalu se totiž odrůda vždycky neuvádí. 

Účinky skořice

Co se zdraví týče, skořice oplývá také blahodárnými účinky. 

  • Má pozitivní vliv na trávení, konkrétně pomáhá při průjmech, kolikách i nadýmání.
  • Podporuje chuť k jídlu.
  • Dokáže upravit hladinu cukru v krvi i snížit krevní tlak.
  • Pomáhá chránit před kardiovaskulárními chorobami.
  • dezinfekční a antibiotické účinky a může dokonce potlačit zánět v těle.
  • Působí podpůrně při léčbě kašle, chřipky a nachlazení.
  • Zmírňuje krvácení.

Jak poznat pravou skořici?

U mleté skořice její druh, pokud není přímo uveden na obalu (což není povinnost), bohužel nepoznáte. Musíte se však z informací na obalu dovědět zemi původu. I když však výrobce uvede jako zemi původu Cejlon (či Srí Lanka), nemusí se jednat o skořici cejlonskou.

  • Pokud se na etiketě nebude uvádět druh skořice, půjde pravděpodobně o levnější skořici čínskou (cassia), ať už bude země původu jakákoli. 
  • Pokud můžete, kupujte raději skořici celou, označenou jako cejlonská. Je na první pohled jiná, je křehčí a světlejší, proto můžete snáz ověřit její pravost. Výkonným mlýnkem ji pak můžete doma namlít.
  • Na pravou cejlonskou skořici mletou už na našem běžném trhu tu a tam narazíte také (např. značky Kotanyi či Vitana). Určitým vodítkem může být cena, která je u pravé skořice vždy vyšší (resp. balení mívá obvykle nižší gramáž, než je tomu u mleté skořice cassia). 

Jak skořici využít v kuchyni?

Pokud chcete na vlastní kůži pocítit všechny účinky, které konzumace skořice přináší, můžete si z ní připravit pestrou škálu voňavých dobrot, na nichž si zaručeně pochutnáte. Navíc vás po návratu z mrazivé přírody krásně zahřejí. Vyzkoušejte některou z našich skořicových receptur a zpříjemněte si celý den.

1. Skořicový sirup 

Chystáte se na cesty, ale teploty za okny klesají hluboko pod bod mrazu? Dejte si před snídaní na posilněnou kapku skořicového sirupu. Můžete ho přidat do třeba do svařeného vína, čaje nebo kávy. Rozproudí krev v žilách a provoní celou domácnost. Nebo si cestou smlsněte na finských skořicových šnecích, které vám dodají síly, než opustíte pohodlí domova.

2. Maso se špetičkou skořice

Pokud během oběda zatoužíte po francouzské kuchyni, skořice vás nezklame. Vyzkoušejte aromatické hovězí nebo vepřovou pečínku s pomerančovými plátky, skořicí a bobkovým listem. Zapomeňte na všechny pracovní starosti a užijte si jedinečnou chuť pečeného hovězího, které se samo doslova rozplývá na jazyku.

3. Ořechy ve skořicovém kabátku

A kdybyste chtěli po celém dni zrelaxovat u oblíbeného filmu, připravte si na občasné zobání voňavé pečené oříšky se skořicí. Namísto smažených lupínků budete mít během chvilky hotovou zdravou a vydatnou svačinku, kterou můžete zamíchat i do bílého jogurtu.

Zdroj: dTest, BBC, Insider, Apetit
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín