0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Víte, co je amuse bouche?

amuse bouche
ZDROJ: Farhad Ibrahimzade/Unsplash
sdílet:

Termín „amuse bouche“ ve francouzštině doslova znamená „potěšení pro ústa“. Jde o je velmi malý předkrm, jehož účelem je nabudit chuťové pohárky na další chody. Co všechno se za pojmem skrývá a v jakých variantách si můžete tento předkrm doma připravit?

Amuse bouche má podobu chuťovky či jednohubky, která je často podávána jako pozornost podniku. Může jít o cokoliv od kousku chleba se solí po sofistikované komplexní drobné jídlo mnoha barev, tvarů i skupenství.

Podpis podniku či šéfkuchaře

Tento chod si obvykle host neobjednává sám, ale jedná se o výběr samotného šéfkuchaře. Ten si tak někdy testuje jídlo, které se chystá v budoucnu zařadit do menu, nebo se snaží ukázat svůj osobitý styl.

 • Může se jednat o pokrm postavený na cenově či místně méně dostupné (a tím vzácnější) ingredienci např. lanýže, kaviár apod.
 • Předkrm někdy funguje jako tzv. signature dish šéfkuchaře nebo samotné restaurace.
 • V tomto mini jídle se mohou odrážet aktuální sezónní suroviny.
 • Může ale také jít o naprosto běžné suroviny v netradiční úpravě. V luxusních či fine diningových restauracích se při přípravě amuse bouche někdy využívá postupů molekulární gastronomie (změny skupenství apod.).
 • Italské restaurace si obvykle drží styl a nabízejí jednoduché a tradiční pokrmy avšak vždy ve špičkové kvalitě (např. olivový olej či pomazánka a pečivem).
 • Ve Španělku se často jedná o tzv. tapas: talíř s olivami, sušenými rajčaty a typickými uzeninami, kdy si každý z hostů nabídne, na co má zrovna chuť.

Rekvizity důležité k představení

Předkrm amuse bouche je pozorností, jehož velikost by měla odpovídat jednomu soustu. Kuchař má tedy poměrně omezený prostor. Zajímavý na amuse bouche však není pouze obsah, ale i forma. Své dokáže udělat i nádobí. Speciální miniaturní talířky a misky všech tvarů nebo polévky podávané ve skleničkách velikosti malých panáků, které vypijete kovovým nebo bambusovým brčkem.

 • Tradiční jsou speciální nádoby na amuse bouche ve tvaru lžičky, se kterými se můžete běžně setkat na rautových stolech.

Amuse bouche u vás doma

Chcete-li si připravit amuse bouche doma, máme pro vás pár tipů, díky nimž zaručeně zabodujete:

 • Buďte odvážní a klidně se pusťte do práce se surovinou, kterou neznáte. I pro vás to pak bude opravdový zážitek. Co si vyzkoušet třeba svatojakubské mušle?
 • Vsaďte na barvyZelené avokádo, růžový zázvor, černá čočka – to všechno klidně společně na jednom talíři!
 • Další možností jsou mořské ryby, tygří krevety nebo kousek vyzrálého hovězího steaku musí obměkčit každého. Co třeba marinovaný losos s červenou řepou?
 • Zelenina a ovoce vynikne ve spojení se sýry jako třeba zralé fíky s prvotřídní mozzarellou.
 • Efektně působí jádra granátových jablek, například na lilkovém baba ganuš.
 • Inspiraci hledejte i v receptech cizokrajných národních kuchyní. Izraelské nebo libanonské speciality vás jistě dokážou inspirovat k originální kombinaci chutí.

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...
KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?
 • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
 • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...

Obchod Apetit