Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vsaďte na přírodu, i když barvy nebudou tak syté. Aneb jak obarvit jídlo bez umělých barviv

Jehodhoubky pokládané v řadách
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Pestré barvy dovedou přenést radost i na váš talíř. Nevěříte? Obarvit jídlo můžete i za využití ovoce a zeleniny. Na potravinářské barvy s umělými barvivy tak můžete s klidem zapomenout.

Jak barví příroda?

Barvy, které pocházejí z přírodních zdrojů, neobsahují problematická ani syntetická barviva, se kterými se jinak můžeme setkat v běžně prodávaných potravinářských barvách

Na rozdíl od těch syntetických, pocházejí přírodní barviva z běžných plodin a navíc často prospívají zdraví, protože mají například antioxidační účinky. 

 • Nevýhodou použití ovoce a zeleniny jako zdroje barviva je, že intenzita výsledne barvy není taková, jako v případě barviv umělých.
 • Stabilnější a výraznější barvy můžete dosáhnout, smícháte-li barvicí směs s citronovou šťávou v poměru 6:1.

Z ovoce a zeleniny můžeme vyrobit různé typy barev: šťávu, pyré, prášek či pastu.

Přírodní barvivo po kapkách...

 • Barvicí šťávu vyrobíte odšťavněním plodu, kořene či jiné rostlinné části.
 • Barevná šťáva se hodí především k barvení takových potravin, do kterých se běžně přidává voda. Nahrazením části vody barvicí šťávou se tak nezmění konzistence ani receptura.
 • Uplatnit ji tak můžete například do cukrářských polev, pudinků nebo želatiny, směle jí můžete obarvit například rýži během vaření.

Chcete-li vytvořit intenzivnější barvivo, bude zapotřebí vytvořit hustší směs. Ovoce nebo zeleninu buď rozmixujte za syrova na jemné pyré, nebo nakrájejte a dejte do hrnce vařit s trochou vody (stačí pár lžic). Jakmile kousky změknou, rozmačkejte je a vzniklou hmotu přeceďte přes husté sítko. Pokud ji uskladníte v zavřené sklenici v chladničce, vydrží i týdny. 

...i po špetkách

Z ovoce a zeleniny si můžete vyrobit také práškové barvivo, které vydrží déle než čerstvé.

 • Ovoce nebo zeleninu nakrájejte na tenké plátky, položte na plech a sušte v troubě nebo sušičce.
 • Pokud se chystáte sušit bobulovité ovoce nebo listy, ponechte je vcelku.
 • Jakmile jsou ovoce nebo zelenina usušené, rozemelte je na prášek. Ten uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě. Do pokrmů přidávejte buď samotný prášek nebo pastu, kterou vytvoříte, když prášek rozmícháte s vodou.

Kterou potravinu na jakou barvu?

1. Růžová

Růžovou barvu vytvoříte pomocí červené řepy, která barví čerstvá i uvařená. Obarvit na růžovo můžete slané i sladké – různé pomazánky, hummus, maso na hamburgery nebo karbanátky, obiloviny, luštěniny, rizoto, ale i těsto na palačinky, vařenou rýži nebo cukroví. Připravte si krásné červené rizoto s červenou řepou!

2. Růžovo červená 

Chcete-li jiný odstín růžové, více do červena, použijte maliny. S těmi můžete obarvit například těsto na koláč, pusinky, nejrůznější cukrářské polevy nebo si připravte červené smoothie bowl.

3. Fialová 

Fialové barvivo připravíte z borůvek, ostružin nebo černého rybízu. Hodí se na obarvení smoothie, snídaňových kaší nebo pudinku.

4. Oranžová

Sytě oranžovou barvu poskytuje mrkev. Mrkvovým pyré obarvíte smoothie, polévky nebo omáčky. V mrkvi obsažené karotenoidy mají antioxidační účinky a využívají se i v průmyslové výrobě potravin.

5. Žlutá

Chcete zářivě žlutý koktejl, polévku nebo omáčku? Kurkumou dodáte exotickou barvu rýži nebo zvýrazníte barvu těstovin. V potravinářství se kurkuma používá k barvení těst, kde nahrazuje žloutky.

6. Zelená

Jarní zelenou dodáte svým pokrmům špenátovým barvivem. Účinný je zejména v práškové podobě. Ten můžete přidat do smoothie, slaného pečiva, míchaných vajíček, palačinek nebo třeba polévek.  

Když nebarví příroda ale produkt z laboratoře

Potravinářské barvy ze supermarketu totiž mohou obsahovat (a často obsahují) syntetická barviva, zejména azobarviva. Ta sice zaručují jasné a syté barvy barvených cukrovinek a drinků, ovšem mohou také způsobovat hyperaktivitu u dětí.

Barviva, kterým je lepší se vyhnout:

 • žluť SY (E110)
 • chinolinová žluť SY (E104)
 • azorubin (E122)
 • červeň allura (E129)
 • tartrazin (E102)
 • ponceau 4R (E124)

Všechna tato barviva sice lze v potravinářství oficiálně používat, ovšem na obalu potravin u nich vždy musí být uvedena věta, že "mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“.

Problematickým barvivem je také oxid titaničitý (titanová běloba, E171), který je od roku 2022 zakázáno v potravinách používat. V potravinářství oblíbenému barvivu s názvem brilantní modř  FCF (E133), které se často objevuje v cukrovinkách, zmzlinách a sladkostech, je také lepší se vyhnout. 

Zdroje informací: NZIP, dTest, BezpecnostPotravin, Eur-lex

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
 • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
 • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč