Pestré barvy dovedou přenést radost i na váš talíř. Nevěříte? Obarvit jídlo můžete i za využití ovoce a zeleniny. Na potravinářské barvy s umělými barvivy tak můžete s klidem zapomenout.
Jak barví příroda?
Barvy, které pocházejí z přírodních zdrojů, neobsahují problematická ani syntetická barviva, se kterými se jinak můžeme setkat v běžně prodávaných potravinářských barvách
Na rozdíl od těch syntetických, pocházejí přírodní barviva z běžných plodin a navíc často prospívají zdraví, protože mají například antioxidační účinky.
- Nevýhodou použití ovoce a zeleniny jako zdroje barviva je, že intenzita výsledne barvy není taková, jako v případě barviv umělých.
- Stabilnější a výraznější barvy můžete dosáhnout, smícháte-li barvicí směs s citronovou šťávou v poměru 6:1.
Z ovoce a zeleniny můžeme vyrobit různé typy barev: šťávu, pyré, prášek či pastu.
Přírodní barvivo po kapkách...
- Barvicí šťávu vyrobíte odšťavněním plodu, kořene či jiné rostlinné části.
- Barevná šťáva se hodí především k barvení takových potravin, do kterých se běžně přidává voda. Nahrazením části vody barvicí šťávou se tak nezmění konzistence ani receptura.
- Uplatnit ji tak můžete například do cukrářských polev, pudinků nebo želatiny, směle jí můžete obarvit například rýži během vaření.
Chcete-li vytvořit intenzivnější barvivo, bude zapotřebí vytvořit hustší směs. Ovoce nebo zeleninu buď rozmixujte za syrova na jemné pyré, nebo nakrájejte a dejte do hrnce vařit s trochou vody (stačí pár lžic). Jakmile kousky změknou, rozmačkejte je a vzniklou hmotu přeceďte přes husté sítko. Pokud ji uskladníte v zavřené sklenici v chladničce, vydrží i týdny.
...i po špetkách
Z ovoce a zeleniny si můžete vyrobit také práškové barvivo, které vydrží déle než čerstvé.
- Ovoce nebo zeleninu nakrájejte na tenké plátky, položte na plech a sušte v troubě nebo sušičce.
- Pokud se chystáte sušit bobulovité ovoce nebo listy, ponechte je vcelku.
- Jakmile jsou ovoce nebo zelenina usušené, rozemelte je na prášek. Ten uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě. Do pokrmů přidávejte buď samotný prášek nebo pastu, kterou vytvoříte, když prášek rozmícháte s vodou.
Kterou potravinu na jakou barvu?
1. Růžová
Růžovou barvu vytvoříte pomocí červené řepy, která barví čerstvá i uvařená. Obarvit na růžovo můžete slané i sladké – různé pomazánky, hummus, maso na hamburgery nebo karbanátky, obiloviny, luštěniny, rizoto, ale i těsto na palačinky, vařenou rýži nebo cukroví. Připravte si krásné červené rizoto s červenou řepou!
2. Růžovo červená
Chcete-li jiný odstín růžové, více do červena, použijte maliny. S těmi můžete obarvit například těsto na koláč, pusinky, nejrůznější cukrářské polevy nebo si připravte červené smoothie bowl.
3. Fialová
Fialové barvivo připravíte z borůvek, ostružin nebo černého rybízu. Hodí se na obarvení smoothie, snídaňových kaší nebo pudinku.
4. Oranžová
Sytě oranžovou barvu poskytuje mrkev. Mrkvovým pyré obarvíte smoothie, polévky nebo omáčky. V mrkvi obsažené karotenoidy mají antioxidační účinky a využívají se i v průmyslové výrobě potravin.
5. Žlutá
Chcete zářivě žlutý koktejl, polévku nebo omáčku? Kurkumou dodáte exotickou barvu rýži nebo zvýrazníte barvu těstovin. V potravinářství se kurkuma používá k barvení těst, kde nahrazuje žloutky.
6. Zelená
Jarní zelenou dodáte svým pokrmům špenátovým barvivem. Účinný je zejména v práškové podobě. Ten můžete přidat do smoothie, slaného pečiva, míchaných vajíček, palačinek nebo třeba polévek.
Když nebarví příroda ale produkt z laboratoře
Potravinářské barvy ze supermarketu totiž mohou obsahovat (a často obsahují) syntetická barviva, zejména azobarviva. Ta sice zaručují jasné a syté barvy barvených cukrovinek a drinků, ovšem mohou také způsobovat hyperaktivitu u dětí.
Barviva, kterým je lepší se vyhnout:
- žluť SY (E110)
- chinolinová žluť SY (E104)
- azorubin (E122)
- červeň allura (E129)
- tartrazin (E102)
- ponceau 4R (E124)
Všechna tato barviva sice lze v potravinářství oficiálně používat, ovšem na obalu potravin u nich vždy musí být uvedena věta, že "mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“.
Problematickým barvivem je také oxid titaničitý (titanová běloba, E171), který je od roku 2022 zakázáno v potravinách používat. V potravinářství oblíbenému barvivu s názvem brilantní modř FCF (E133), které se často objevuje v cukrovinkách, zmzlinách a sladkostech, je také lepší se vyhnout.
Zdroje informací: NZIP, dTest, BezpecnostPotravin, Eur-lex