Litujeme, k návštěvě tohoto webu musíte povolit JavaScript.

Snídaně, svačina i večeře: 18x hummus nejen z cizrny

Snídaně, svačina i večeře: 18x hummus nejen z cizrny

Nejlepší hummus si pravděpodobně dáte v Izraeli. Nebo v Sýrii, Turecku, Libanonu, Palestině, Egyptě či v Řecku? O nejlepší verzi se vedou spory, stejně jako o původ této cizrnové pasty. Vynikající hummus si můžete rychlostí blesku připravit i doma. Navíc nemusí být jen z cizrny. Přesvědčte se sami.

Na základní recept stačí mít po ruce cizrnu, sezamovou pastu tahini, římský kmín, olivový olej, petrželku, česnek, citron, sůl a pepř. Možností, jak hummus dochutit, je ale mnoho. Přidat můžete třeba sušená rajčata, černé olivy, chilli, pečený česnek, červenou řepu či jinou pečenou kořenovou zeleninu.

Hummus už není jen z cizrny

Původní recept na hummus je z cizrny, turecké slovo humus dokonce v překladu znamená cizrna. Jakmile se ale rozšířil do celého světa, začalo se říkat hummus i pomazánkám, které jsou z rozmixovaných luštěnin či zeleniny. Skvělý je například hummus z bílých fazolí nebo z hrášku.

Hummus z bílých fazolí

Hummus z bílých fazolí

Více

Víte že... Nejstarší recept na hummus pochází pravěpodobně ze 13. století z Egypta? Tenkrát ho ale připravovali bez tahini a česneku. Tak, jak ho známe dnes, se poprvé objevil v 19. století v Damašku.

Hummus: lahodná pomazánka s nešťastným názvem

Hummus: lahodná pomazánka s nešťastným názvem

Více

Hummus jako skvělá snídaně, svačina i večeře

Hummus je vděčné jídlo. Dokáže pořádně zasytit, takže ho lze připravit i jako studenou večeři. Pro své zdraví prospěšné látky je vhodný i jako výživná snídaně. Chutnat bude i dětem ve formě svačiny. A ne jen dětem, vezměte si s sebou do práce jako svačinu třeba naše šťavnaté sendviče a věřte, že ušetříte za oběd.

Šťavnaté sendviče s hummusem

Šťavnaté sendviče s hummusem

Více

Tip: V arabských receptech na hummus můžete najít jogurt nebo zakysanou smetanu, která pomazánku zjemní. Ani jedno u izraelské verze nenajdete.

Mnoho variant servírování

Cizrnové pomazánky můžete servírovat na různé způsoby. Tradičně se podává v misce, do které se namáčí pita chleba opečený na rozehřáté pánvi. Můžete ho potřít třeba česnekovou pastou nebo ho vyměnit za tortillové chipsy.

Hummus se salátem & tortillové chipsy

Hummus se salátem & tortillové chipsy

Více

Hummusem můžete promazat sendviče nebo si ho vzít do práce v krabičce se zeleninou, kuřetem a vejcem, natřít ho na chleba s kozím sýrem, servírovat ho jako hlavní chod nebo předkrm s pečenými lilky.

Krabička s hummusem a falafelem

Krabička s hummusem a falafelem

Více

  • Naservírovaný v misce vypadá skvěle posypaný černými olivami, sladkou paprikou, sezamovými semínky, petrželkou, koriandrem nebo pečenou cizrnou. Chybět nesmí spirálka olivového oleje.
Snídaně, svačina i večeře: 18x hummus nejen z cizrny
Do 10 minut
Velmi snadné

Obchod Apetit