3 kusy vepřového, které se skvěle hodí na pečení

3 kusy vepřového, které se skvěle hodí na pečení
sdílet:

Máte chuť na maso? Než vyrazíte k řezníkovi, přečtěte si, které tři kousky pečeného vepřového vás nikdy nezklamou. Ať už zvolíte bůček, pečeni, krkovici nebo vepřové ocásky, na talíř dostanete jemné šťavnaté maso se silnou chutí. Parádu s ním uděláte nejen na nedělním stole.

Vepřový bůček

Vepřový bok je kousek masa, který chutná i těm, kteří se jinak "tlustému" masu vyhýbají. Díky tukové vrstvě se ideálně hodí k pečení  – tuk masu dodává šťavnatost, při pečení nevysychá. Vybírat můžete mezi bůčkem s kostí a bůčkem bez kosti. Bok bez kosti se lépe hodí například ke krájení za studena jako součást obložených talířů nebo na chleba.

K ochucení mu stačí jen sůl, ale klidně experimentujte i se zahraniční inspirací. Tento základ české klasiky našel své místo také ve francouzské, vietnamské nebo čínské kuchyni.

Vepřové maso – 7 oblíbených kusů, které koupíte u řezníka

Vepřové maso – 7 oblíbených kusů, které koupíte u řezníka

Více

  • Na pečeni kupte bůček s kůží a kostí. Kosti dodají silnou chuť a maso drží nad hladinou šťávy, která se z masa pozvolna vypéká.
  • Je důležité, aby maso nezůstalo ponořené – pak by se spíš dusilo, než peklo a přišli byste o křupavou vypečenost.
  • Kůži před pečením nařezejte do mřížky, maso nebude vysychat.

Pomalu pečený bůček

Pomalu pečený bůček

Více

Vepřová pečeně

Pečeni bez kosti se někdy také říká vepřové karé, péct však můžete také vepřovou pečeni s kostí. Běžně ji seženete u řezníka i v supermarketech. Nejlepší je maso lehce mramorované tukem. Takové bývá z nekonvenčních chovů, kde prasátka přibírají na váze pozvolna.  Pokud se vám podaří koupit pečeni s tukovým krytím, rozhodně ho neodřezávejte – maso pečte jako jeden kus, bude krásně šťavnaté.

  • Vepřová pečeně chutná nejlépe v jednoduché úpravě s kmínem a solí, podávaná s dušeným zelím a knedlíky. Můžete ji ale také před pečením potřít omáčkou podle vlastní fantazie. Oblíbená je sladce pálivá kombinace medu a chilli papriček s pomerančovou šťávou.

Vepřová pečeně se zelím

Vepřová pečeně se zelím

Více

Krkovice

Jedni ji milují, druzí jí nemůžou přijít na chuť. Krkovice je přitom skvělý kus masa, který patří k těm levnějším a snadno dostupným. Má ideální strukturu na pečení – maso je jemně a pravidelně prorostlé tukem, takže při pečení nevysychá, naopak zůstane krásně šťavnaté.

  • Na řízky a do dalších porcovaných pokrmů se lépe hodí krkovice bez kosti, na pečení se však nemusíte zdráhat pořídit krkovici s kostí. Kost dodává masu chuť a významně se podílí na chutnosti vypečené šťávy.

Pomalu pečená vepřová krkovice na zelí

Pomalu pečená vepřová krkovice na zelí

Více

Při správném postupu získáte dokonalou pochoutku jen ze dvou surovin – masa a soli. Nic vám ale samozřejmě nebrání maso ochutiti aromatickou směsí. S krkovicí výborně ladí české chutě: hořčice, majoránka a česnek.

Krkovice podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Krkovice podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Více

Pár tipů navíc

  • Zvažte nákup pekáče s vnitřním roštem, díky kterému maso nebude plavat ve šťávě, zato se bude krásně péct dozlatova. Podobnou službu splní také kosti, kterými maso podložíte.
  • Správně pečené maso má velmi specifickou, silnou chuť, vypečenou kůrčičku výrazně zlatavé barvy, rozpadá se a neodolatelně voní.

Související články

Jak na famózní bůček
  • Tipy a triky

Jak na famózní bůček

Skvělý hlavní chod na rodinnou oslavu, ale úspěch s ním budete slavit i na večírcích, ať už bude natrhaný v housce, nebo si hosté rozloží plátky bůčku na krajíčky tmavého chleba s hořčičnou omáčkou, pečenou zeleninou a cibulí.  ...
Autor: Jana Kopřivová

Obchod Apetit