0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

3 kusy vepřového, které se skvěle hodí na pečení

3 kusy vepřového, které se skvěle hodí na pečení
sdílet:

Máte chuť na maso? Než vyrazíte k řezníkovi, přečtěte si, které tři kousky pečeného vepřového vás nikdy nezklamou. Ať už zvolíte bůček, pečeni, krkovici nebo vepřové ocásky, na talíř dostanete jemné šťavnaté maso se silnou chutí. Parádu s ním uděláte nejen na nedělním stole.

Vepřový bůček

Vepřový bok je kousek masa, který chutná i těm, kteří se jinak "tlustému" masu vyhýbají. Díky tukové vrstvě se ideálně hodí k pečení  – tuk masu dodává šťavnatost, při pečení nevysychá. Vybírat můžete mezi bůčkem s kostí a bůčkem bez kosti. Bok bez kosti se lépe hodí například ke krájení za studena jako součást obložených talířů nebo na chleba.

K ochucení mu stačí jen sůl, ale klidně experimentujte i se zahraniční inspirací. Tento základ české klasiky našel své místo také ve francouzské, vietnamské nebo čínské kuchyni.

  • Na pečeni kupte bůček s kůží a kostí. Kosti dodají silnou chuť a maso drží nad hladinou šťávy, která se z masa pozvolna vypéká.
  • Je důležité, aby maso nezůstalo ponořené – pak by se spíš dusilo, než peklo a přišli byste o křupavou vypečenost.
  • Kůži před pečením nařezejte do mřížky, maso nebude vysychat.

Vepřová pečeně

Pečeni bez kosti se někdy také říká vepřové karé, péct však můžete také vepřovou pečeni s kostí. Běžně ji seženete u řezníka i v supermarketech. Nejlepší je maso lehce mramorované tukem. Takové bývá z nekonvenčních chovů, kde prasátka přibírají na váze pozvolna.  Pokud se vám podaří koupit pečeni s tukovým krytím, rozhodně ho neodřezávejte – maso pečte jako jeden kus, bude krásně šťavnaté.

  • Vepřová pečeně chutná nejlépe v jednoduché úpravě s kmínem a solí, podávaná s dušeným zelím a knedlíky. Můžete ji ale také před pečením potřít omáčkou podle vlastní fantazie. Oblíbená je sladce pálivá kombinace medu a chilli papriček s pomerančovou šťávou.

Krkovice

Jedni ji milují, druzí jí nemůžou přijít na chuť. Krkovice je přitom skvělý kus masa, který patří k těm levnějším a snadno dostupným. Má ideální strukturu na pečení – maso je jemně a pravidelně prorostlé tukem, takže při pečení nevysychá, naopak zůstane krásně šťavnaté.

  • Na řízky a do dalších porcovaných pokrmů se lépe hodí krkovice bez kosti, na pečení se však nemusíte zdráhat pořídit krkovici s kostí. Kost dodává masu chuť a významně se podílí na chutnosti vypečené šťávy.

Při správném postupu získáte dokonalou pochoutku jen ze dvou surovin – masa a soli. Nic vám ale samozřejmě nebrání maso ochutiti aromatickou směsí. S krkovicí výborně ladí české chutě: hořčice, majoránka a česnek.

Pár tipů navíc

  • Zvažte nákup pekáče s vnitřním roštem, díky kterému maso nebude plavat ve šťávě, zato se bude krásně péct dozlatova. Podobnou službu splní také kosti, kterými maso podložíte.
  • Správně pečené maso má velmi specifickou, silnou chuť, vypečenou kůrčičku výrazně zlatavé barvy, rozpadá se a neodolatelně voní.

Související články

Jak na famózní bůček
  • Tipy a triky

Jak na famózní bůček

Skvělý hlavní chod na rodinnou oslavu, ale úspěch s ním budete slavit i na večírcích, ať už bude natrhaný v housce, nebo si hosté rozloží plátky bůčku na krajíčky tmavého chleba s hořčičnou omáčkou, pečenou zeleninou a cibulí.  ...
Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je jádro domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit