Jak určitě dobře víte, k vytvoření skvělého jídla jsou zásadní dvě věci – kvalita a čerstvost použitých surovin. Pro zkušené šéfkuchaře Jaroslava a Pavla Sapíka není výběr potravin jen rutinní záležitostí. Jejich doporučení je jednoduché: nakupujte potraviny od místních výrobců s prestižními oceněními a zvěřinu si pořiďte od nejbližšího myslivce, který ví, co dělá.
Žít v souladu s přírodou
S přibývajícím množstvím zahraničních potravin, které musí překonat dlouhou cestu na naše talíře, se zvyšuje i zátěž pro životní prostředí. Proto není jen chutným, ale i ekologickým krokem preferovat místní produkty. Podporujeme tím zemědělce, kteří se starají o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximálním ohledem na přírodu. Žít s ní v souladu totiž není tak náročné, stačí malé změny. Začít můžete tím, že budete při nákupu sledovat označení Bio, Klasa nebo Regionální potravina. Výběrem takových potravin přispíváte ke zlepšení stavu naší planety.
Pro zvěřinu přímo k myslivci
Patříte mezi milovníky zvěřiny? Českomoravská myslivecká jednota před několika lety spustila webovou stránku pro prodej zvěřiny přímo od myslivců, kterou najdete na www.prozverinu.cz. A právě na podzim, kdy je lovecká sezóna v plném proudu, se nabídka zvěřiny od myslivců rozšiřuje a je tak velmi pestrá. To nejlepší na tom všem? Ceny jsou více než přijatelné.
Populární volba
Nejběžnější zvěřinou, kterou lze sehnat, je zvěřina prasete divokého, známá též jako černá zvěřina. Jde o nejen chutnou, ale také dostupnou alternativu. Pokud máte chuť na něco jemnějšího, můžete si dopřát zvěřinu srnčí. A co zvěřina daňčí? Ta je na rozdíl od jelení zvěřiny křehčí a má bohatší aroma. Lze ji využít na mnoho různých způsobů, například pro výrobu fantastického guláše.
Jemnost a křehkost
Jelení zvěřina se pyšní nízkým obsahem tuku a vysokým podílem esenciálních mastných kyselin. Chutná a zdravá volba. Pokud hledáte něco ještě jemnějšího než maso jelena evropského, můžete zkusit jeleny sika, z kterého myslivci připravují tatarák nebo třeba svíčkovou. A co taková zvěřina mufloní? Ta je podobná jehněčímu masu a patří také mezi velmi oblíbené druhy zvěřiny.
Méně tuku, ale skvělá chuť
Z drobné zvěře můžete sáhnout po zvěřině zaječí, která je známá svou chutností a cení se pro svoji kvalitu. Bažant patří též mezi vyhledávané delikatesy, ale je třeba si dát pozor na sušší povahu masa. Totéž platí i pro zvěřinu kachní, která pochází z divokých kachen a je mnohem méně tučná než ta domácí.
Suroviny
Postup
Do cibulkového základu přidáme kmín, utřený česnek, sůl, pepř, papriku a protlak, vložíme na kostky nakrájené dančí maso, přidáme masový vývar a dusíme do měkka.
Guláš můžeme lehce zahustit jíškou.
Nakonec přidáme majoránku a na sádle orestované na plátky nakrájené houby. Pro zpestření chuti vložíme opečený špalíček klobásy, který vložíme na hotový guláš
Jako přílohu přidáváme křapáče.
Křapáče: Do nastrouhaných syrových brambor přidáme trochu utřeného česneku, sůl, majoránku, vejce a hrubou mouku. Na rozpáleném oleji smažíme dozlatova.