Makový závin je nostalgickou vzpomínou na prázdniny u babičky nebo rodinné nedělní obědy. Pojďme tyto vzpomínky oživit a upéct si nadýchaný makový závin z kynutého těsta a s tou nejlepší makovou náplní. Ta totiž nerozlučně patří k české, případně středoevropské kuchyni. Aby byla maková náplň šťavnatá a vláčná, musí být mák čerstvý; práci vám usnadní hotová náplň ve vakuovém balení.
Suroviny
Postup
Začněte těstem: rozpusťte cukr ve vlažném mléce, pak přidejte droždí.
Hned vmíchejte do zbylých ingrediencí, vypracujte těsto a nechte kynout asi půl hodiny.
Mezitím svařte mák v mléce se 2 lžícemi cukru a nechte vychladnout.
Vmíchejte skořici, zbylý cukr, mandle a rum. Aby byla náplň hutná, zahustěte ji mletými piškoty.
Vykynuté těsto rozdělte na čtyři díly a každý vyválejte na obdélník o rozměrech asi 30 × 35 cm. Potřete náplní a pevně zabalte.
Troubu předehřejte na 180, horkovzdušnou na 160 stupňů. Plech vymažte nebo vyložte papírem na pečení.
Záviny potřete rozšlehaným vejcem, rozložte na plech, vložte do trouby a pečte dozlatova, asi půl hodiny. Nechte v troubě zcela vychladnout, teprve potom vyjměte.
Přikryté záviny uložené v chladu vydrží dlouho vláčné. Krájejte na plátky až před podáváním a servírujte pocukrované.
NĚCO NAVÍC
V závinech z kynutého těsta, oblíbených i v Maďarsku, Rakousku a Německu, je kromě makové náplně vynikající také ořechová, mandlová nebo tvarohová nádivka. Sádlo dodá těstu velmi dobrou chuť a vláčnost.
Komentáře
Závin je skvělý, ale pro 4 člennou rodinu podle mě stačí z poloviční dávky. Poleno nakyne a je obrovské.
veľmi dobrý závin, do cesta som dala len 50 g masti, na masť som zvyknutá pri kysnutom ceste u vianočky, s cestom sa pracovalo velmi dobre.....vynechala som len mandle ..klasika je klasika
Dobrý den, včera večer jsem ho pekla, ráno jsme měli parádnou snídaní :) Vzala jsem i kolegům do práce, ty se jenom oblizovali :) Do těsta jsem dala všechno jak je popsané v receptu, jenom na konci jsem musela přidat 2 PL oleje, aby se mi vytvarovala hezká kompaktní hmota a nelepila se na misku. Kynulo to opravdu déle než 30 min., u mě asi hodinu a půl, a to jsem ho měla zabalené v dece na teplém místě. Citrónová kůra je v těstu opravdu moc a dobře cítit, stejně tak v náplni, i právě proto se kolegům zdal poněkud "jiný", než na jaký jsou zvyklí :) Nicméně asi ani do smrti nepřijdu na to, proč se mi záviny na bocích vždycky roztrhnou ... :( Pekla jsem ho 25 minút při teplote 150 stupňů. Jinak těsto je nestutečně vláčné měkouňké, sádlo tomu jistě dopomohlo :)
Redaktorka Káča Švejdová radí:
„Takhle na dálku nevíme. Olej bychom rozhopdně nepřidávaly, je to už třetí druh tuku v receptu a navíc jste tím mohla narušit soudržnost těsta. Když se těsto lepí, je lepší ho déle propracovávat. Také příště závit svinujte méně pevně.
Jestli vám ovšem praskají všechny záviny, bývá to tím, že je přeplňujete. Náplň se pak po zahřátí dere ven. Je to spíš psychologická záležitost, my to taky chceme mít vždycky co nejdobřejší a pak tam zkoušíme narvat dvojnásobné množství náplně.“
A já bych ještě přidala postřeh, že je důležité, abyste závin po zavinutí dala spojem dolů na plech, nesmí zůstat otevřený na boku.