Černý bez nemusíme dlouze představovat. Když zavoní, láká nás, abychom z jeho květů připravili stejně omamně vonící sirupy a šťávy nebo si usmažili květové řízečky. Ochutnejte je spolu s námi.
- Nejčastěji se z nich připravují aromatické sirupy a šťávy, které poslouží jako skvělý základ lahodných limonád. Kromě bylinkového osvěžení se bezové sirupy dobře uplatňují také v nejrůznějších sladkých dezertech.
- A čerstvě natrhané květy umí zazářit i ve slaných pochoutkách. Hodí se k pečenému masu a smaží se jako řízky v těstíčku.
Jak květy bezu sbírat
Keře obsypané bílým květenství rostou všude tam, kde je vlhká, výživná půda. Najdete je na hnojištích, kompostech i městských rumištích. Roste také na pasekách, slunných místech i podél vodních toků.
- Před další úpravou z květů vytřepte hmyz, vodou je však neumývejte. To nejcennější na nich je pyl, který byste nenávratně spláchli.
Sladké mámení
Čerstvě nasbírané kvítky použijte k ozdobě sladkých dezertů. Koláče jimi posypte, až vychladnou, jinak by květy, které jsou citlivé na teplo, zhnědly.
- Naprosto dokonale se něžné kvítky vyjímají na jakémkoliv dezertu s želé, nejlépe jejich bělost vynikne na zářivě červené.
- Bílé hvězdičky se hodí také na dezerty s čokoládou, na kterých působí zvlášť výrazně. Sluší čokoládové pěně, cheesecaku i zmrzlině.
Omamné šťávy
Celá květenství bezu černého patří do sirupů a sladkých šťáv, kterým po vymáčení v převařené vodě předají svou výraznou vůni. Výborně se propojují s kyselostí citronu nebo limety. Pro hotové sirupy najdete bezpočet využití, od osvěžujících limonád s ovocem a míchaných nápojů s alkoholem, přes krémové dezerty a polevy, až po pečené maso.
- Zkuste přidat pár lžiček sirupu do zakysané smetany či tvarohu. Vznikne lahodný krém na dort!
Květy bezu k večeři
Bez se také často připravuje naslano smažený v těstíčku. K němu lehký salát a brambory maštěné máslem a máte jarní oběd za pár korun. Smažit ho můžete i nasladko v palačinkovém těstě. Důležitá je vysoká vrstva rozpáleného oleje. Výsledek je lehký, voňavý a lahodný.