Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Limeta není citron aneb Kam nejlépe použít limetky a jak

Kuřecí stehna s limetkami
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Prozradíme vám, jak z limetek dostat co nejvíc šťávy i různé způsoby jejich použití v návykově chutných jídlech. Dozvíte se také, jak je to s kafírovou limetou a která část rostliny se nejvíc využívá.

Limetky jsou jasně zelené citrusové plody, tvarem i velikostí podobné malým citronům. Mají výrazně kyselou, aromatickou a lehce pikantní chuť. Nedají se sice jíst jako pomeranč, zato však našly bohaté uplatnění v mnoha světových kuchyních.

  • Miluje je celá Jižní Amerika, bez dochucení limtkami by se neobešla většina mexických jídels limetkami počítá také mnoho thajských a vietnamských kuchařek
  • Nejvýznamnějším světovým pěstitelem limet je Mexiko, následuje Argentina a Evropská unie. 
  • V Evropě se pěstování limetek soustředí ve Středomoří, 80 % evropské produkce pochází ze Španělska a Itálie. 

Kolik limet znáš?

V českých obchodech nejčastěji narazíte na perské limety, známé také pod názvem Bearss (po muži, který je vyšlechtil). Mají jasně zelenou kůru, žlutozelenou, velmi šťavnatou dužinu s typickou limetovou vůní a kyselostí. Když se limety nechají zcela dozrát, získá jejich kůra žlutý nádech a jsou mnohem šťavnatější.

Další variantou jsou limety mexické někdy označované pravé nebo Key limety. Stejně jako limety perské i tyto vznikly šlechtěním a zkřížením různých druhů citrusů. Mají výrazné aroma i kyselost.

Zajímavou odrůdou jsou mauricijské limety, které se hojně používají v asijské, především thajské kuchyni. Říká se jim také kafrové či kafírové limety (kaffir lime). Od ostatních limet je na první pohled rozlišíte snadno: mají výrazně tmavší a hrbolatější (až nevzhlednou) kůru. Jsou silně aromatické a thajské a indonéské recepty z ní využívají především kůru a listy. 

Jak limetky používat?

Z limetek lze využít jak šťávu tak aromatickou kůru.

  • Ovoce dobře omyjte a osušte.
  • K oškrábání kůry se nejlépe hodí zester nebo malé struhadlo. Dekorativní spirálky vytvoříte také škrabkou na zeleninu, které se skvěle hodí jako doplněk do míchaných nápojů.
  • Pokud kůru používáte do dezertů a jídla, dejte si pozor, ať seškrábnete jen zelenou část. Bílá dřeň by pokrmu předala silnou hořkost.

Chcete-li z limetky vymačkat co nejvíc čerstvé šťávy, měla by mít pokojovou teplotu. Pokud ji skladujete v lednici, včas ji vytáhněte. Plod před rozkrojením dlaní krátce poválejte po desce stolu. Čím víc přitlačíte, tím víc šťávy z limetek následně dostanete.

Celé limetky můžete také nakrájet na plátky nebo měsíčky. V této podobě s nimi ozdobíte dezerty i nápoje. Limety nakrájené na klínky můžete podávat přímo s jídlem, aby si ho každý dochutil podle svého.

Jaká jídla se bez limet neobejdou?

Limetková kůra se běžně přidává do salátových zálivek a marinád na maso. Šťáva z limet se používá do nápojů, polévek a studených omáček, včetně slavného mexického guacamole. Často se používá jen k závěrečnému dochucení jídel.

  • Šťáva i kůra nachází hojné uplatnění také v dezertech, dortech, zákuscích které mají získat svěží aroma a výraznější chuť.
  • Kůra ochutí i ozdobí jak těsto, tak krémy či polevy
  • Podobně se používá i šťáva všude tam, kde chcete dezertu dodat svěžest a zajímavou nakyslost. Vyzkoušejte třeba limetkový cheesecake, limetkový páj.
  • Limetka patří také například do vietnamské polévky pho nebo thajských polévek, které krásně zvýrazní.

Čerstvá šťáva má odlišnou chuť než balená, i když se jedná o 100% limetovou šťávu. Použitím čerstvých limetek výrazně změníte chuť jídla a nápojů. Čerstvé plody bez obtíží seženete ve větších prodejnách po celý rok. 

Citron nebo limeta?

Z hlediska obsahu výživných látek jsou si citrony a limetky velmi podobné, stejně jako jiné citrusové plody. Pokud se ale během nachlazení chcete zásobit vitaminem C, sáhněte spíš po citronu. Obsahují totiž dvakrát více vitaminu  než limetky.

  • Limetka obsahuje ve své chuti také hořké tóny – na rozdíl od citronu, v němž zcela dominuje kyselost. 
  • Právě kvůli hořkosti se limetky lépe hodí ke slaným pokrmům, zatímco kyselé citrony lépe doprovází sladké dezerty. 

I limeta je ale velmi působivý chřipkobijec. Šéfkuchař Roman Dolejš ve své kuchařce Svět na pánvi popisuje, jak si v Karibiku léčí nachlazení zázvorovým odvarem s rumem, limetovou šťávou a medem. Zázvor společně s alkoholem rozproudí krev v těle.

Zdroje informací: Statista, BusinessWire, MedicalNewsToday, Healthline, časopis Apetit
 
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny
  • Zajímavosti

Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny

Zmrzlina k létu neodmyslitelně patří, milují ji děti i dospělí. Chladivý kopeček v horkých dnech dokonale osvěží a potěší chuťové buňky. Marks & Spencer si letos opět připravil několik novinek ze světa mraženého osvěžení – a...