Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co s batáty? Uvařte polévku, upečte moučník, připravte kaši nebo chipsy

Batáty
ZDROJ: Ella Olssonová/unsplash.com
sdílet:

Batáty neboli sladké brambory pocházejí z tropických oblastí Ameriky. Jedná se o sladkou kořenovou zeleninu různých barev a velikostí, která je rozšířená po celém světě. V USA batáty označují jako ,,yams”, ačkoli technicky jde o dvě odličné rostliny. Hlízy batátů využijete podobně jako jinou škrobnatou zeleninu i jako brambory.

Batáty mají lehce kořeněnou chuť a jemnou texturu. Svou sladkou chutí skvěle doplňují slané pokrmy. Nejznámější jsou dva druhy batátů: jeden s bledou krémovou dužinou a druhý s dužinou oranžovou.

    Co uvařit z batátů?

    Když už znáte hlavní výhody konzumace sladkých brambor, tak se pojďte s námi podívat, co všechno se dá z batátů připravit!

    Pečené batáty

    Troubu předehřejte na 220 °C a mezitím si připravte brambory - omyjte je, osušte a buď je můžete nakrájet na kolečka, rozříznout na půlky, klínky nebo je nechat v celku. 

    • Pečení v celku: při pečení batátů v celku je důležité dodržet základní pravidla. Před pečením brambory propíchejte vidličkou, aby z nich mohla unikat pára. 
    • Batáty není třeba dávat do alobalu. Pečte tak dlouho, až budou brambory měkké natolik, že se začnou nafukovat a vy je snadno propíchnete vidličkou. Doba pečení trvá přibližně 40 – 50 minut. 
    • Pečené batáty jsou výborné plněné! Připravte si pánev, přidejte lžíci oleje, osmažte nakrájenou cibuli a přidejte dva stroužky česneku. Po zezlátnutí cibulky přidejte  špenát, nakrájený sýr feta, oblíbená semínka (dýňová, slunečnicová…), osolte, opepřete a směsí naplňte vydlabané upečené půlky batátů.  
    • Populárními se staly také batátové hranolky. Buď je můžete smažit ve vrstvě tuku nebo je připravit v troubě. 

    Batáty na grilu

    Grilované batáty jsou pokrmem, který vás nepřestane překvapovat! Hodí se jako příloha, součást salátů nebo pochoutka k pivu.

    • Nakrájejte batáty na plátky, obalte je v misce s olejem a solí a šup s nimi na gril. Před samotným obalováním a grilováním je můžete (ale nemusíte) dát na pár minut vařit do osolené vody. Zajistíte si tím měkkost batátů. 

    Tip: Ke grilovaným batátům se skvěle hodí domácí dip na namáčení! Stačí smíchat olivový olej, nasekaný koriandr, limetkovou šťávu a kůru.  

    Polévka s batáty

    Batátové krémy jsou jednoduché a velmi chutné. Navíc k jejich příprave potřebujete jen minimum surovin.

    • Do hrnce vložte nakrájenou cibuli a batáty nakrájené na kostičky a opékejte na olivovém oleji 3 minuty. Přidejte 1 l vývaru a vařte 15 minut. Poté vše rozmixujte dohladka, osolte a opepřete. Polévku můžete doplnit kozím sýrem a lístky bazalky.

    Z batátů ale nemusíte připravovat jen krémovou polévku, přidat je můžete jdo polévky jako běžnou zeleninu nakrájené na kousky a zahustit quinoou.

    Batátová kaše

    Sladké brambory jsou výbornou obměnou klasické bramborové kaše. Můžete zkoušet různé kombinace brambor a batátů nebo udělat čistě batátovou kaši.

    • Vařené batáty rozmačkejte šťouchadlem a postupně přidávejte kousky másla. Poté přidejte lžíci olivového oleje, osolte, opepřete a můžete podávat.

    Moučníky z batátů

    Sladké brambory jsou výborným doplňkem sladkých pokrmů – od bábovek až po vafle nebo koláče. Do moučníků se batáty přidávají většinou v podobě pyré.

    • Batátové pyré připravíte následovně: vařené batáty nechte zchladnout, poté přidejte olej a rozšlehejte do hladka. 

    Proč jíst batáty

    • Batáty tvoří z 80 % voda, drtivou většinu sušiny představují sacharidy. Obsahují vitamíny skupiny B a významné antioxidanty – vitamíny C, E, A a beta-karoten.
    • Sladké brambory obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která je důležitá pro správné trávení. Vláknina je pro lidské tělo nestravitelná, ale pro jeho správné fungování nepostradatelná. Podpora růst prospěšných bakterií, zlepšuje trávení, brání obtížím v trávicím traktu.
    • Beta-karoten, který se přeměňuje na vitamin A působí blahodárně na naše oči, mozek a imunitní systém. Ten je důležitý pro tvorbu receptorů detekujících světlo uvnitř očí a kromě toho slouží k podpoře imunitního systému.
    • Anthokyany ve fialových batátech působí jako antioxidanty, chrání proti zánětu a bojují s volnými radikály.

    Zdroje informací: Britannica, HealthLine

    Skryt pre seznam

    Související články

    Autor: Karolína Jelínková

    Apetit magazín

    Obchod Apetit

    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč