Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak připravit nejdokonalejší rýžový nákyp

Rýžový nákyp
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Pomůžeme vám zahnat vzpomínku na nepopulární nákyp ze školní jídelny. Rýžový nákyp podle našeho návodu je krásně vláčný a nadýchaný. Zkrátka takový, že ho klidně můžete servírovat jako dezert, když přijde návštěva.

S rýžovým nákypem podle nás zaujmete i ty, kteří tvrdí, že ho ze zásady nejedí. Svou jemnost a vláčnost získá díky žloutkové pěně, nadýchanost mu předá bílkový sníh. Pak už jen stačí udržet nízkou teplotu v troubě a dokonalý rýžový nákyp je na světě.

Rýžový nákyp krok za krokem:

  1. Uvařte kaši z rýže a mléka, přidejte máslo. Nechte zchladnout.
  2. Vyšlehejte žloutky s cukrem do pěny.
  3. Vyšlehejte bílky s cukrem na velmi tuhý sníh.
  4. Do rýžové kaše jemně vmíchejte žloutkovou pěnu, poté opatrně přidejte bílkový sníh.
  5. Nalijte do zapékací misky, doplňte ovocem a upečte.
  6. Chcete-li, můžete nákyp nakonec ozdobit bílkovým sněhem a ještě krátce zapéct, až zezlátne.

Od výběru rýže až po sněhovou čepici

Podívejme se podrobněji na všechny záludnosti, které by vás mohly při přípravě nákypu potkat. Začněme výběrem správné rýže. Nadýchanou basmati schovejte ke kari, do nákypu je nejlepší rýže kulatozrnná. Její malá, kulatá zrnka obsahují hodně škrobu, díky kterému výborně vsakují tekutinu a po uvaření jsou měkká, s lehce krémovou konzistencí. Pro nákyp je jako stvořená, výborně se hodí také na přípravu rýžového pudinku.

  • Rýži uvařte v mléce spolu cukrem a kořením.
  • Do sladkého nákypu patří jako základ vanilkový lusk, skořice a citronová kůra, krásně ho ovoní také kardamom, hřebíček či badyán.
  • Během vaření rýži neustále míchejte, ráda se připaluje.
  • Hotovou kaši nechte zchladnout.

Rýžová kaše musí dobře vychladnout, stačí na teplotu lidského těla. Budete do ní přidávat žloutky, které by se v horké rýži srazily a místo jemného krému byste měli míchaná vajíčka.

  • Vejce rozdělte na žloutky a bílky. Z bílků a cukru vyšlehejte tuhý sníh, díky němu bude nákyp nadýchaný.
  • Žloutky vyšlehejte s cukrem do světlé pěny. Žloutky nákyp zjemňují, pokud chcete, můžete dokonce přidat o dva či tři víc, než doporučuje recept. Nic tím nezkazíte, nákyp bude naopak ještě vláčnější a krémovější. Podobnou službu vám udělá také cca 50 g másla, které vmícháte do ještě horké, právě uvařené rýžové kaše. Nechte zchladnout a pak pokračujte se žloutky.
  • Do rýžové kaše jemně vmíchejte žloutkovou pěnu, poté opatrně přidejte bílkový sníh.

A teď už zbývá jen hotovou směs nalít do správné nádoby a při nízké teplotě zapéct.

  • Nákyp můžete připravit v jedné velké zapékací nádobě nebu zkuste pro změnu rýžovou směs rozdělit do menších misek či jednoporcových zapékacích misek, například na crème brûlée. Nákypy budou vypadat jako malé poháry. Tento způsob servírování využijete především při slavnostních příležitostech.
  • Rýžovou kaši nalijte do máslem vymazané zapékací misky, doplňte ovocem (viz text níže) a pečte cca 45 minut v troubě předehřáté na 150 °C, až nákyp na povrchu zpevní a zezlátne.
  • Nákyp můžete nakonec ozdobit bílkovým sněhem. V takovém případě po 30 minutách pečení nákyp vyjměte, rozetřete na něj bílkový sníh a nechte ještě dalších 15 minut péct.

Jablka, hrušky i jeřabiny – čím doplnit rýžový nákyp

Bez ovoce by to nebylo ono. Někdo si vystačí jen se zapečenou rýží a ovocným sirupem či omáčkou, my si ale rýžový nákyp bez ovoce nedokážeme představit.

  • Do nákypu můžete ukrýt jakékoliv ovoce. Jablka nakrájejte na tenké plátky nebo nastrouhejte nahrubo a vložte mezi dvě vrstvy rýžové kaše. Stejně můžete použít i hrušky.
  • Do nákypu se hodí také švestky a meruňky. Můžete je vrstvit podobně jako jablka nebo jimi poklást dno zapékací misky či jimi poklást nákyp jen po povrchu.
  • Vedle nešlápnete ani s drobným lesním ovocem, jako jsou borůvky či maliny nebo dokonce hroznové víno.
  • Pokud nemáte po ruce čerstvé nebo mražené ovoce, zkuste sušené. Výborné jsou meruňky, švestky nebo rozinky namočené v rumu.
  • Anuše Kejřová ve své Úsporné kuchařce doporučuje dát do nákypu zapéct celá jablíčka, kterým vykrojíte střed a naplníte je zavařeninou. Vychladlý nákyp podává s malinovou či jinou ovocnou šťávu v likérových sklenkách.

Kouzla ze zbytků

Úplně stejně jako rýžový nákyp lze připravit i nákyp z jáhel, jen je před vařením musíte důkladně propláchnout, abyste je zbavili hořkých saponinů. Podobným postupem můžete vylepšit také kaši krupičnou nebo ovesnou.

Zdroj informací: autorka článku, Anuše Kejřová – Úsporná kuchařka

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč