Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dezerty jako pro panenku Barbie. Dvacet růžových zákusků z borůvek, malin a višní

Dezerty jako pro panenku Barbie. Dvacet růžových zákusků z borůvek, malin a višní
ZDROJ: Apetit

Dnes je premiéra filmu Barbie s Margot Robbie a Ryanem Goslingem a už teď je jasné, že se svezeme na růžové vlně. Vybrali jsme pro vás zákusky, které by chutnaly všem Barbie i Kenům. Smlsněte si na dezertech obarvených přírodním barvivem.

Jak barví příroda?

Barviva, které pocházejí z přírodních zdrojů, neobsahují problematické látky jako obsahují běžně prodáváné potravinářské barvy.

Potravinářské barvy ze supermarketu totiž obsahují syntetická barviva, výjimkou nejsou ani tzv. azobarviva. Ta sice zaručují jasné a syté barvy cukrovinek a drinků, ovšem mohou také způsobovat hyperaktivitu u dětí.

Azobarviva, kterým je lepší se vyhnout:

 • žluť SY (E110)
 • chinolinová žluť SY (E104)
 • azorubin (E122)
 • červeň allura (E129)
 • tartrazin (E102)
 • ponceau 4R (E124)

Všechna tato barviva sice lze v potravinářství oficiálně používat, ovšem na obalu potravin u nich vždy musí být uvedena věta, že „mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“.

Jak si připravit přírodní barvivo?

Na rozdíl od těch syntetických, pocházejí přírodní barviva z rostlinných zdrojů a často prospívají zdraví – mívají antioxidační účinky. 

 • Nevýhodou použití ovoce a zeleniny jako zdroje barviva je, že intenzita výsledné barvy není taková, jako v případě barviv umělých.
 • Stabilnější a výraznější barvy můžete dosáhnout, smícháte-li barvicí směs s citronovou šťávou v poměru 6:1.

Z ovoce a zeleniny můžeme vyrobit různé typy barev: šťávu, pyré, prášek či pastu.

Barvivo po kapkách

 • Barvicí šťávu vyrobíme odšťavněním plodu, kořene či jiné rostlinné části.
 • Barevná šťáva se hodí především k barvení takových potravin, do kterých se běžně přidává voda. Nahrazením části vody barvicí šťávou se tak nezmění konzistence ani receptura.
 • Uplatnit ji tak můžete například do cukrářských polev, pudinků nebo želatiny, směle jí můžete obarvit například rýži během vaření.

Chcete-li vytvořit intenzivnější barvivo, bude zapotřebí vytvořit hustší směs. Ovoce nebo zeleninu buď rozmixujte za syrova na jemné pyré, nebo nakrájejte a dejte do hrnce vařit s trochou vody (stačí pár lžic). Jakmile kousky změknou, rozmačkejte je a vzniklou hmotu přeceďte přes husté sítko. Pokud ji uskladníte v zavřené sklenici v chladničce,

I po špetkách

Z ovoce a zeleniny si můžete vyrobit také práškové barvivo, které vydrží déle než čerstvé.

 • Ovoce nebo zeleninu nakrájejte na tenké plátky, položte na plech a sušte v troubě nebo sušičce.
 • Pokud se chystáte sušit bobulovité ovoce nebo listy, ponechte je vcelku.
 • Jakmile jsou ovoce nebo zelenina usušené, rozemelte je na prášek. Ten uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě. Do pokrmů přidávejte buď samotný prášek nebo pastu, kterou vytvoříte, když prášek rozmícháte s vodou.

Co použít na jakou barvu?

1. Růžová

Růžovou barvu vytvoříte pomocí červené řepy, která barví čerstvá i uvařená. Obarvit na růžovo můžete slané i sladké - různé pomazánky, hummus, maso na hamburgery nebo karbanátky, obiloviny, luštěniny, rizoto, ale i těsto na palačinky, vařenou rýži nebo cukroví. Připravte si krásné červené rizoto s červenou řepou!

2. Růžovo červená 

Chcete-li jiný odstín růžové, více do červena, použijte maliny. S těmi můžete obarvit například těsto na koláč, pusinky, nejrůznější cukrářské polevy nebo si připravte červené smoothie bowl.

3. Fialová

Fialové barvivo připravíte z borůvek, ostružin nebo černého rybízu. Hodí se na obarvení smoothie, snídaňových kaší nebo pudinku.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam