Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak připravit dětem zajímavou svačinu po všech stránkách, kterou nebudou chtít vyměnit

Jak připravit dětem zajímavou svačinu po všech stránkách, kterou nebudou chtít vyměnit
ZDROJ: S'well/Unsplash

Konec srpna a začátek září se vždy nese v duchu postupného návratu k povinnostem. S nimi se pojí i pravidelné svačiny do školy. Jak dětem připravit originální svačinku, která jim dodá živiny v optimálním poměru i energii? Připravili jsme pro vás tipy, jak poskládat nejlepší domácí svačinu. 

Než se pustíme do samotných receptů, připomeňme si, co by vyvážená svačina pro malého i velkého školáka měla obsahovat. V tomto článku také zjistíte, jak dostat do svačiny ovoce a zeleninu, a také poradíme, jak připravit vydatnou svačinu za pár minut. 

Co by nemělo chybět ve svačině do školy?

Nosí vaše děti svačiny zpátky domů a odpoledne hledají, co by snědly? Děti bývají největšími food kritiky a zatímco vy řešíte, jak připravit rychlou nebo pestrou svačinu, pro vaší ratolest je možná nejdůležitější, jak svačina vypadá, co v ní je, a až pak na řadě chuť.

Děti často jedí očima a jakmile se jim něco na pokrmu nelíbí, leckdy je to odradí od ochutnání. Největší výzvou tak pro maminky je zkombinovat nutriční hodnotu, chuť a vzhled jídla do jednoho balíčku resp. krabičky. 

  • Dopolední svačina by měla obsahovat čerstvé ovoce a potraviny bohaté na bílkoviny, sacharidy a vlákninu. Tato ranní a dopolední nálož energie pomůže dětem lépe nastartovat a dodá jim potřebnou sílu.
  • Odpolední svačina by měla být spíše odlehčená s čerstvou zeleninou a celozrnným pečivem.
  • Pokud děti čekají odpoledne sportovní kroužky dopřejte jim vydatnou svačinu bohatou na bílkoviny, přidat můžete i něco na zub.

Pečivo v mnoha chutných podobách

Zapomeňte na rohlík s máslem a dopřejte svým dětem vydatnou svačinku. Bílý rohlík vyměnte za celozrnný a pusťte se do tvoření. S mazáním na pečivo vám pomohou naše osvědčené jednoduché pomazánky, které připravíte za pár minut. Pokud je pečivo vaší oblíbenou surovinou, nechte se inspirovat rodičovskými tipy naší redakce a připravte dětem:

Zamotaná svačina – wrapy, tortilly, palačinky 

Pečivo čas od času vyměňte za wrap, který svačinu odlehší. Pokud nemáte času nazbyt, stačí, když tortillu namažete krémovým sýrem, přidáte na hranolky nakrájenou čerstvou zeleninu a zabalíte do ruličky. Vydatnou svačinu máte raz dva připravenou do krabičky. Stejně tak můžete použít oblíbenou pomazánku.

A když vám to časové možnosti dovolí, připravte dětem skvělý svačinový wrap plný bílkovin. Do wrapu či tortilly tak efektivně schováte spoustu zeleniny.

  • Vyzkoušejte například tuňákový wrap se sýrem cottage, který je ideální před odpoledním sportovním kroužkem.
  • Stejně tak můžete připravit zamotanou svačinu na sladko v podobě palačinky nebo wrapu s arašídovým máslem a ovocem. 

Co ještě přidat do krabičky?

Hlavní složku svačiny máte připravenou a přemýšlíte, jak celou krabičku ještě zpestřit? 

  • Ovoce a zeleninu nakrájejte na malé kousky a připravte barevný ovocný či zeleninový špíz.
  • Do krabičky přidejte ořechy, které podporují soustředění. Na zobání se výborně hodí také sušené ovoce.
  • Nezapomeňte přidat něco sladkého pro potěšení a dobrou náladu.

Tip na závěr: Zkuste dětem připravit originální svačinky do skleničky. Přibalte lžičku a zpestřete svým dětem všední dny třeba Míšou ve skle nebo granolou s jablečným pyré.

Zdroje informací: časopis Apetit, Delish

 
Skryt pre seznam