Těstoviny z italského venkova: Připravte si rychlé a syté pokrmy, které vám neudělají průvan v peněžence
Tak prosté, a přitom tak variabilní! Připravte si snadno a rychle těstoviny inspirované kuchyní prostých italských venkovanů – jsou stejně zemité, vřelé a veselé jako oni.
Těstoviny, které si Italové historicky připravují, jsou rychle hotové, a přitom plné chuti. Výrazné tóny česneku, ančoviček, slaniny, rajčat nebo bylinek vás bleskově povzbudí a postaví na nohy. Se sklenkou oblíbeného vína jsou dokonalou tečkou za náročným pracovním dnem.
Cucina povera – jídlo italského venkova není jen pro chudé
Těstoviny z italského venkova ukazují v celé své kráse prostá, přitom velmi variabilní jídla, která se dříve řadila do kuchyně chudých, italsky cucina povera. Česnek, ančovičky nebo klobásky vás asi v rychlých jídlech nepřekvapí, zato strouhanka místo sýra patří k lahodným zajímavostem.
- Strouhanka bývala považována v jižní Itálii za „sýr chudých“. Ti, kteří si nemohli dovolit luxus pecorina nebo parmazánu, sypali těstoviny a další pokrmy opečenou strouhankou ze starého pečiva. Někdy ji ochucovali také česnekem, ančovičkami nebo bylinkami.
- Opečená strouhanka chutná tak lahodně, že se zvyk podávat ji s těstovinami zachoval dodnes.
- Pokrmům dodává opražená strouhanka lehce oříškovou chuť a křupavý element. Zamíchejte ji do hotových těstovin a část podávejte zvlášť, aby si každý mohl posypat jídlo podle chuti a užít si její křupavost.
- Těstoviny se strouhankou neboli pasta con la mollica jsou specialitou Apulie, Kalábrie a Sicílie. Nejčastěji se do pokrmu používají špagety, ale v některých částech Apulie dávají přednost mafaldine, těstovinám ve tvaru stuhy s nařasenými okraji, na které opečená strouhanka dobře přilne.
Pasta e fagioli jako pro kmotra
Další typickou ingrediencí pokrmů z italského venkova jsou luštěniny, především fazole. Najdete velmi často v jídlech z Toskánska a ze Sardinie.
- Tradičním pokrmem je pasta e fagioli – těstoviny s fazolemi, něco mezi polévkou minestrone a těstovinami v husté rajčatové omáčce s fazolemi.
- Levné, snadno připravené, přitom dostatečně výživné jídlo za pár korun nasytí celou rodinu.
- Toto jídlo se dokonce objevilo i v legendárním filmu Kmotr, kde ho připravuje Vitovi manželka Carmela v době, kdy ještě žili skromně a neměli peněz nazbyt. Carmela tak ukázala, že je výtečná kuchařka, která své blízké nasytí i z mála.
[[nid:39924]]
Olivový olej
Naprostý základ chuti většiny jednoduchých jídel s těstovinami tvoří olivový olej, který se mnohdy používá hned dvakrát: při tepelné úpravě (opečení) surovin a k závěrečnému dotažení chuti jídla na talíři těsně před podáváním.
- Zainvestujte a kupte si dobrý extra panenský olivový olej. Vodítkem k tomu, jak poznat kvalitu, vám může být cena, ostrá chuť, země původu (Itálie, Španělsko, Portugalsko, Řecko) nebo chráněné označení původu (DOP).
- Zajímavou obměnou pro rychlé recepty z několika surovin pak může být také olivový olej nefiltrovaný, který je ideální k dochucení pokrmu při podávání.
Dokonalé těstoviny
Rychlé pokrmy z italského venkova stojí na dokonale připravených těstovinách al dente. Aby se vám povedly, stačí následovat pár jednoduchých instrukcí:
- Kolik těstovin je hodně nebo málo? Klasická italská porce je 60–80 g, protože po těstovinách obvykle následuje ještě další chod. Pokud je podáváte jako samostatné jídlo, pak počítejte se 100 g suchých těstovin na osobu.
- Těstoviny vždy vařte ve velkém hrnci a ve velkém množství dobře osolené vody. Spousta vody zajistí, že se těstoviny při vaření neslepí, sůl jim dodá chuť.
- Jak poznáte, že jsou těstoviny al dente? Už jste slyšeli, že správně uvařené těstoviny stačí vyhodit na strop a když se přilepí, jsou hotové? Tento kulinární vtípek je od pravdy daleko. Na strop přilnou pouze těstoviny rozvařené. Ty uvařené al dente, tedy na skus, poznáte snadno. Do jedné kousněte. Pokud uprostřed nevidíte bílou moučnou tečku, máte hotovo a šup s nimi do cedníku a do omáčky.
- Těstoviny neproplachujte studenou vodou, ztratily by chuť a byly by studené. Za to byste na italském venkově dostali pořádně přes prsty.
- Po scezení si trochu vody, ve kterých se těstoviny vařily, uchovejte. Obsahuje škrob i chuť těstovin. Můžete s ní rozředit příliš hustou omáčku a pár lžic udělá z olejové omáčky aglio e olio krásně krémovou.
- A když už jsme u toho oleje – ten do vody na vaření nepatří. Těstoviny by byly kluzké a nechytala by na ně omáčka.
Zdroj informací: memoriediangelina, Frances a Edward Mayes – Vaříme s toskánským sluncem, Liliana Battleová: Kuchařka rodiny dona Corleona, Apetit