Řízek patří mezi stálice české kuchyně. Na rautech mizí vždycky jako první. Žebříček popularity vedou řízek kuřecí a vepřový, existují ale i další oblíbené varianty. Vždycky by však měly všechny být dozlatova vypečené, šťavnaté, měkké a dokonale obalené.
Jak připravit nejlepší kuřecí řízek
Kuřecí maso je křehké, libové a má úspěch i u dětí. „Kuřízky“ se připravují z kuřecích prsou, použít ale můžete i maso stehenní. Budete-li se však držet několika pravidel, řízek z kuřecích prsou bude krásně šťavnatý:
- Kuřecí prsa nožem rozdělte na tři stejně silné plátky – odkrojte spodní oddělující se část a zbytek prsou podélně rozřízněte na dva stejně silné proužky.
- Plátky jen jemně naklepejte, příliš tenké plátky by se rychle vysušily.
- Řízky zlehka osolte z obou stran, poté obalte v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka).
- Do pánve dejte asi 1 až 1,5 cm oleje nebo sádla a nechte ho rozpálit.
- Vložte řízky do rozpáleného tuku a smažte dozlatova.
Tip: Aby bylo maso křehčí, můžete je před obalením marinovat přes noc v jogurtu, kefíru nebo acidofilním mléce.
Z jaké části masa jsou nejlepší vepřové řízky?
Další oblíbenou variantou řízku je ten z vepřového masa. Je šťavnatější než řízek kuřecí, za což vděčí tukovému krytí. Vepřové řízky se připravují z těchto částí:
- Krkovice. Chcete-li opravdu šťavnatý řízek a nevadí vám prorostlé maso, zvolte krkovici.
- Kotleta. Kotleta je jednou z nejkvalitnějších částí vepřového masa. Řízek z ní tak bude opravdovou pochoutkou. Pokud ji budete smažit příliš dlouho, může být vysušená.
- Panenka. Vepřová panenka je ideální na přípravu mini řízečků. Maso z panenky je navíc velmi křehké, řízečky se v puse budou jen rozpadat. Důležité je nesmažit příliš dlouho.
- Kýta. Jde o část vepřového masa, která je hodně libová, což mívá za následek, že je řízek suchý. Je třeba s tím dopředu počítat a smažit ho jen krátce za vysoké teploty.
Vídeňský řízek jedině z telecího
Telecí řízek neboli Wiener Schnitzel je oblíbenou pochoutkou především u našich rakouských sousedů a zabírá zpravidla prostor celého talíře. Málokdo ví, že vídeňský řízek nepochází z Vídně, ale z italského Milána. Tam se původně obaloval v parmazánu. Podobu, v jaké dnes vídeňský řízek známe, mu dal až vídeňský kuchař, který nahradil parmazán strouhankou.
- Telecí řízek se připravuje z telecí kýty naklepané na tenko.
- Smaží se na přepuštěném másle nebo sádle.
- Řízek by se měl v pánvi hýbat a máslo by mělo pěnit, aby se na povrchu trojobalu vytvořily vlnky.
Kolik sýra unese holandský řízek?
Úžasně šťavnatý a plný sýra? To je holandský řízek. Ačkoliv název řízku odkazuje do Nizozemí, takzvaný "holaňdák" má původ ryze český. Jde o řízek v trojobalu připravený z mletého masa, do kterého se přidává strouhaný polotvrdý sýr. Přízvisko holandský si vysloužil právě podle sýrů, které se do masa přidávají – goudy a eidamu.
Z čeho se holandský řízek připravuje? Potřebovat budete:
- mletý bůček
- gouda nebo tučnější eidam
- petržel, vejce, sůl a pepř
- suroviny na trojobal (hladká mouka, vejce, strouhanka)
Co je vlastně máslový řízek
Máte rádi jemnost másla? Pak by vám neměl uniknout řízek, kterému právě máslo dodává specifickou chuť. Připravuje se z mletého telecího masa a zjemňuje bílým pečivem namočeným v mléce a rozpuštěném másle. Co budete potřebovat?
- mleté telecí maso (může být i kombinace vepřového a telecího)
- sůl, pepř
- rohlíky namočené v mléce
- vejce
- rozpuštěné máslo
- strouhanka na obalení
Celosvětový trhák kyjevský řízek
Chuť másla je důležitá i v kyjevském řízku. Ten se připravuje z kuřecího masa a plní se máslovo-bylinkovou nádivkou. Díky máslové nádivce s byinkami je řízek krásně šťavnatý a voňavý. A proč kyjevský? Recept na tuto lahůdku vznikl na počátku 20. století v kyjevském hotelu Continental.
Recept je jednoduchý a výsledek vás mile překvapí. Vystačíte si s pár základními ingrediencemi:
- kuřecí prsa
- máslová nádivka (změklé máslo vymíchané s česnekem a petrželí)
- ingredience na trojobal (hladká mouka, vejce, strouhanka)
Jaký sýr patří do francouzského Cordon Bleu
Spojení masa, šunky a roztékajícího se sýra nemůže znamenat nic jiného než francouzský řízek zvaný cordon bleu (nikoli gordon blue). Tradičně se připravuje z telecího masa, které se plní:
- šunkou
- sýrem s modrou plísní
Plněný řízek se obalí v klasickém trojobalu a smaží na másle dozlatova. Existuje mnoho variant cordon bleu. Připravit si ho můžete také z kuřecího či vepřového masa a pokud neholdujete sýrům s modrou plísní, použijte ementál či goudu.
Zdroj informací: časopis Apetit