Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Fíky: Barevná exotika ze Středomoří

Fíky
ZDROJ: Aliona Gumeniuk/Unsplash
sdílet:

Když končí léto, přichází čas fíků. Sladkého, šťavnatého ovoce dováženého ze Středomoří. Pojďte se s námi o této exotické pochoutce dozvědět něco víc.

Fíky patří mezi oblíbené ovoce konce léta, a to zejména díky své sladkosti a šťavnatosti. Rostou na keři zvaném fíkovník smokvoň, který dorůstá do výšky až 10 metrů. Hojně roste v oblasti Středomoří. Jezdíte-li na dovolenou do Řecka, Turecka či Chorvatska, určitě už jste tam na fíkovník narazili.

Fíky mají dvě období dozrávání. Poprvé se sklízí na přelomu června a července, podruhé na konci srpna. Právě v tuto dobu mají fíky nejlepší chuť, krásně voní a uvnitř mají purpurově zbarvenou dužinu.

Jak jsou fíky nejlepší?

Využijte fíkové sezóny a vychutnejte si je v jejich plné kvalitě. Fíky se nejčastěji konzumují:

  • Sušené. Díky vysokému obsahu cukru se fíky hodí na sušení. Sušené fíky jsou v obchodech k dostání po celý rok, nejvíce však před Vánoci, kdy se přidávají do různých cukrovinek, pečiva a zákusků.
  • Čerstvé. Máte-li možnost utrhnout si zralý fík ze stromu, neváhejte. Právě tak chutná nejlépe. V sezóně zakoupíte čerstvé fíky i u nás v obchodech, neotálejte však s jejich konzumací a snězte je co nejdříve.
  • Čerstvé fíky mají v kuchyni široké využití. Hodí se do studené i teplé kuchyně, dají se zkombinovat se slanými i sladkými ingrediencemi.
  • Nejvíce si rozumí s ořechy, medem, tučnějšími druhy sýrů a prosciuttem.
  • Připravíte z nich výtečný koláč, saláty nebo čatní k masu.

Preferujete-li sladké chutě, vyzkoušejte:

Chcete si vychutnat fíky naslano? Pak pro vás máme:

Fíky jako přírodní lék

Fíky nevynikají jen svou ojedinělou chutí a vůní, ale také svými léčivými účinky. Obsahují největší podíl minerálů ze všech druhů ovoce. Jsou bohatým zdrojem vápníku, železa, hořčíku či draslíku, dodávají tělu spoustu vlákniny a vitamínu B6.

Proti jakým neduhům fíky pomáhají?

  • Zácpa. Fíky slouží jako přírodní projímadlo díky vysokému obsahu vlákniny.
  • Vysoký krevní tlak. Draslík snižuje krevní tlak.
  • Nadváha. Fíky mají nízký glykemický index a obsahují látky, které snižují pocit hladu.
  • Únava. Fíky obsahují dostatek vody a sacharidů, pomáhají tak proti únavě.
  • Slabé kosti. Díky vápníku fíky působí proti řídnutí kostí.
  • Kardiovaskulární choroby. Fíky působí jako prevence před srdečně-cévními onemocněními.

Co jste možná nevěděli?

  1. Fík není plod. Jedná se o takzvané sykonium, tedy zdužnatělé květenství, které uvnitř skrývá drobné květy.
  2. Fíkovník smokvoň se pěstuje už více jak 5 tisíc let. Keř pochází z Přední Asie a pěstovat se začal asi 3 tisíce let před naším letopočtem.
  3. Fíkovníků existuje kolem 2 tisíc druhů. Fíkovník smokvoň patří do rodu Ficus, který zahrnuje až na 2000 druhů fíkovníků, jen málokterý však plodí ovoce. Některé fíkovníky slouží jako dekorativní pokojové rostliny.
  4. Neobvyklé opylení. Fíkovník má své specifické opilovače, kterým se říká fíkové vosičky. Ty vlezou malým otvorem dovnitř do sykonia, čímž dojde k opylení.
Skryt pre seznam
Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín