Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jakou rybu na vánoční večeři, když vám kapr nechutná. Možností je spousta, tradici přitom neporušíte

Jakou rybu na vánoční večeři, když vám kapr nechutná. Možností je spousta, tradici přitom neporušíte
sdílet:

Většina rodiny si sotva dokáže představit štědrovečerní večeři bez kapra, ale vy mu stále nemůžete přijít na chuť? Pusťte kapry k vodě a sáhněte po jiné rybě. Vyzkoušejte třeba jednu z těchto šesti lahodných a dostupných ryb v úpravách, které si zamilují malí i velcí labužníci. 

Mohlo by se zdát, že kapr a bramborový salát patří na náš štědrovečerní stůl odnepaměti. Ve skutečnosti se ale začaly na vánoční tabuli objevovat teprve nedávno. O popularitu kaprů v kuchyni se údajně zasloužila Magdaléna Dobromila Rettigová. Bramborový salát se u nás začal ve větší míře objevovat dokonce až po první světové válce.

Za tu dobu  jsme obě jídla přijali za svá a dodnes tvoří neoddělitelnou součást tradičního štědrovečerního menu. Pokud si na smaženého kapra dvakrát nepotrpíte, máte na výběr několik možností, co servírovat místo něj.

1. Pečený pstruh

Pstruzi jsou oblíbenou a nenáročnou pochoutkou, kterou si zvládnete připravit během chvilky. Na rozdíl od kapra má pstruh čistější a jemnější maso, proto ho mají ve značné oblibě jak odpůrci kapřích řízů, tak příznivci zdravého životního stylu.

  • Ideální je třeba pečený pstruh naplněný čerstvými bylinkami. A kdybyste chtěli svůj recept ještě vylepšit, přidejte třeba pečené mandle, které nádherně rozvoní celou kuchyň.

2. Lahodný losos

Maso lososa je ideální pro gurmány všeho věku. Nemusíte z něj vybírat malé kůstky, a navíc je zcela bez rybího zápachu. Můžete ho podávat i malým mlsounům, kteří jsou často ke kaprovi nedůvěřiví a dožadují se řízku. Připravte jim ale kousek lososa a možná budete překvapeni, jak rychle z jejich talířů zmizí.

3. Candát v těstíčku

Pokud si chcete ušetřit pátrání po nenápadných rybích kostičkách, které se mohou při troše nepozornosti vzpříčit v krku a připravit celé rodině perné chvilky, ochutnejte filety z candáta. Nejenže je maso nádherně libové, ale nenajdete v něm téměř žádné kůstky. 

  • Stačí obalit filety z candáta v těstíčku (s čerstvými bylinkami), který jakýkoli zápach spolehlivě pohltí. Můžete si tak vychutnat hlavní večerní chod, aniž byste se museli trápit obavami z kůstky zapíchnuté v krku nebo zápachem rybiny.

4. Tuňákové steaky

Steaky z tuňáka jsou ideální, pokud už jste se přejedli kapříků i rybích smaženek. Zaexperimentujte a ochutnejte tuňákové steaky přímo z trouby. Jejich aroma se rozline po celé domácnosti a zaručeně přiláká i malé vybíravce. Těm dospělejším můžete steaky připravit pikantní, například s chilli a česnekem. Uvidíte, že se po nich jen zapráší.

5. Je libo žralok, nebo rejnok?

Pokud se u vašeho stolu schází i náročnější gurmáni, můžete je překvapit opravdu netradiční pochoutkou. Vyzkoušejte pečeného rejnoka nebo třeba steaky ze žraloka. Žraločí maso je velmi jemné, jeho příprava je snadná a kromě toho neobsahuje téměř kosti. Kousíček tak můžete schovat i pro své ratolesti.

6. Hudba (blízké) budoucnosti: místo masa náhražka?

V posledních letech se stále více rozmáhá trend, kdy masité delikatesy nahrazují rostlinné alternativy. Ty mají přispět ke zmírnění environmentálních a zdravotních rizik, která bývají spojována se zvýšenou konzumací masa.

Trendy se nevyhnuly ani vánočním specialitám a už nyní se můžete setkat s tím, že rybí pochoutky nahradily v některých domácnostech například výrobky ze sójového granulátu. Je tedy možné, že za pár (desítek) let zmizí kapříci z našich vánočních stolů úplně?

Skryt pre seznam

Související články

Autor: petr.suth

Apetit magazín

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v retro sladkostech?

Ne vše staré je špatné, což jistě platí o retro sladkostech. Některé z nich přežily obě války, minulý režim i jeho pád a pár z nich dokonce vstoupilo do nového tisíciletí, jiné jsou již jen mlhavou vzpomínkou, kterou si naše paměť...