Zatímco v Česku naděluje vánoční dárky Ježíšek, ve Francii se děti nemohou dočkat Père Noëla a v Rusku vyhlížejí Dědu Mráze. Vydejte se s námi na malou vánoční exkurzi po blízkých i vzdálených zemích a poznejte jejich vánoční tradice. S troškou nadsázky lze totiž říct: jiný kraj, jiné Vánoce.
Vánoční stromeček, Ježíšek a štědrovečerní hostina v podobě smaženého kapra a bramborového salátu. Tak vypadají klasické české Vánoce, které se v mnohém liší od Vánoc portugalských, francouzských nebo ruských.
Itálie
Také si při zmínce o italských Vánocích vybavíte bábovku panettone? Italské Vánoce ale nejsou jenom o dobrém jídle, nýbrž o blízkých setkáních. Tradičně začínají Vánoce až na Boží hod po papežově požehnání Urbi et orbi.
- Večer si Italové dopřávají pečené jehně nebo krocana, a především si užívají přítomnost široké rodiny.
V některých krajích si lidé vyměňují dárky až 6. ledna, kdy komínem „přilétne“ čarodějnice Befana. Pravdou ale zůstává, že ve většině regionů dostávají děti dárky už 24. prosince, a to od Babbo Natale, který se až nápadně podobá americkému Santa Clausovi.
Norsko
Možná vás překvapí, že důležitou součástí norských Vánoc je pohádka Tři oříšky pro Popelku. V Norsku se pohádka poprvé objevila už v roce 1975, a od té doby dominuje vánočnímu programu. Pouze jednou se norská televizní stanice NRK rozhodla, že Popelku nebude na Štědrý den v 11 hodin dopoledne vysílat. Následovaly rozhořčené telefonáty diváků, kteří se dožadovali „své“ Popelky.
Norové se o Vánocích těší nejen na pohádky, ale také na Julenissena, který v noci před Štědrým dnem naděluje dárky. Děti mu navíc chystají ovesnou kaši na posilněnou, kterou pokládají za okno.
Francie
U Francouzů obstarává vánoční nadílku Père Noël, tedy Otec Vánoc. Ten si s dárečky pěkně pohraje, neboť některé schovává do punčochy, jiné věší na vánoční strom nebo vkládá do bot. Nedílnou součástí francouzských Vánoc je také bohaté hodování.
- Francouzové si dopřávají pečeného krocana s kaštanovou nádivkou nebo lanýžovou pastou. V mnoha rodinách nechybí ani le reveillon, což je pokrm z ústřic, a klasické foie gras.
Rusko
Rusové slaví Vánoce dvěma způsoby. Někteří na přelomu starého a nového roku, pravoslavně věřící až na Tři krále. Ruské děti netrpělivě vyhlíží Dědu Mráze, který v doprovodu Sněhurky naděluje dárečky.
- Na vánočním stole nesmí chybět pšeničný nákyp s mandlemi, rozinkami, švestkami a cukrem, vepřová pečeně, která doprovází bramborový salát.
K ruským Vánocům patří také ozdobená jedlička, která je středobodem domácnosti podobně jako v České republice.
Velká Británie
Všichni asi tušíme, že také ve Velké Británii nenaděluje dárky Ježíšek, nýbrž chlapík podobný Santa Clausovi. Britové mu říkají Father Christmas a je pro něj typické, že dárky nosí dětem v noci z 24. na 25. prosince. Povětšinou je zanechává v punčoše, která je připevněná na krbových kamnech.
- K britským vánočním tradicím patří příprava pudinku, který členové rodiny připravují společně. Zároveň do pudinku ukrývají mince a doufají, že při následné konzumaci natrefí na minci právě oni. Pokud se tak stane, budou mít po celý následující rok štěstí.
- Pupulární jsou také popraskané sušenky crinkles.
- Britům ale nejsou na Vánoce cizí ani další dobroty jako sušenky shortbread, perníčky, máslové sušenky nebo madlenky.
[[nid:40925]]
Portugalsko
Portugalci oslavují Vánoce 24. prosince, a to konkrétně večer, kdy se na slavnostní večeři sejde celá rodina. Na stolech nechybí ryby, brambory a zelenina.
- Všichni těší na Bolo Rei, vánoční koláč plněný sušeným ovocem.
- Tradičně se také pečou Broa del Mel, což jsou kořeněné medové sušenky podobné našim perníčkům.
Také v Portugalsku nosí dárky Otec Vánoc zvaný Pai Natal, který je nechává pod vánočním stromečkem, případně v botě u krbu. Mnoho Portugalců je věřících, a tak se mnohdy celé rodiny vydávají po rozbalení dárečků na Misa do Galo (kohoutí mši).