Říkal někdo, že svíčkovou lze podávat pouze ve formě omáčky? A že skvělé řízky musí být smažené? Česká kuchyně prochází transformací a pokrmy, které vařily naše babičky dostávají moderní nádech a odlehčenou formu. Nebojte se tedy experimentovat a připravte klasické české recepty v netradičním pojetí.
Ruku na srdce, česká kuchyně rozhodně není pro dietáře. Omáčky zahuštěné jíškou, přílohy v podobě knedlíků či bramborové kaše, tučná masa i kynuté dezerty dělají z českých pokrmů tikající kalorickou bombu.
Obzvláště v dnešní době, kdy je trend stravovat se podle zdravého životního stylu, jsou české recepty často shazovány ze stolu. Není ale škoda se ochudit o výtečnou českou kuchyni? Stačí poupravit několik surovin, změnit postup a klasická česká jídla dostanou novou svězí formu.
V tradičních českých receptech dříve nebo později narazíte na použití sádla. Pokud se snažíte snížit svůj kalorický příjem, snažte se používat tuku méně.
- Smažení nepatří k nejzdravější úpravě pokrmů, a tak třeba karbanátky nebo řízky můžete upéct v troubě. Stačí, když maso potřete tenkou vrstvou oleje a vložíte do trouby. Za necelých třicet minut je hotovo a výhodou je, že nemusíte stát u plotny!
Mouka nad zlato?
Ani s moukou se v českých receptech nešetří, a tak ji jako zahušťovadlo najdete v každém druhém receptu na omáčku. Pokud netrpíte alergií na lepek, pak se klasické bílé mouce nemusíte vyhýbat. Na druhou stranu neuškodí, když ji vyměníte za jejího zdravějšího sourozence – mouku celozrnnou.
- Při přípravě karbanátků také můžete namísto mouky použít rozemleté ovesné vločky, díky kterým pokrm obohatíte o důležitou vlákninu.
- Mouce se samozřejmě můžete zcela vyhnout, a to tím, že omáčku zahustíte rozmixovanou zeleninou nebo bramborou.
Ach, ty přílohy
Houskové, karlovarské, bramborové, špekové nebo vídeňské. Pokud existuje něco, co definuje českou kuchyni, pak jsou to bezesporu právě knedlíky. Nacpat do sebe v jednom jídle tolik jednoduchých sacharidů není zkrátka pro tělo nic dobrého.
- Knedlík ale nemusí být z pšeničné mouky a pečiva.
- Zkuste například bramborovošpaldové knedlíky, které se hodí k houbovým omáčkám či ke sladkým receptům.
- Výbornou chuť a skvělé nutriční hodnoty mají také ricottové knedlíky. Další možností jsou knedlíky z polenty, kukuřičné mouky či pastiňáku.
Důležitou součástí české kuchyně je také bramborová kaše, kterou si s chutí dopřáváme třeba k holandskému řízku. V tomto případě se nabízí záměna bramborové kaše za variantu s vyšší nutriční hodnotou a nižším podílem cukru. Stačí vykouzlit zeleninové pyré (květákové, batátové nebo celerové) a dokonalá příloha je na světě!
Smetaně se nevyhýbejte
Jsou omáčky, ve kterých smetana hraje důležitou roli. Pokud vás netrápí intolerance laktózy, smetaně se nemusíte vyhýbat. Množství tuku, které jejím nahrazením zredukujete, nesehraje ve vašem jídelníčku zásadní roli.
- Příliš řídké nízkotučné smetany nebo mléko bude nejspíš potřeba stejně zahustit moukou nebo škrobem, takže jediným výstupem bude, že uberete jídlu na chuti.
- Tuk je totiž pro chuť jídla zásadní a navíc dobře zasytí, jídla tedy nesníte tolik.
Podobné je to se sýry. Vždy je lepší použít tučný a dobrý sýr, který jídlu dodá chuť, konzistenci a sytivost, než se utěšovat nízkotučnými náhražkami, jenž se ani nerozpustí.
Česky, hezky – a hravě!
S klasickými českými recepty si můžete také hrát a vytvořit z nich dílo hodné šéfkuchaře.
- S troškou kreativity totiž dokážete svíčkovou omáčku proměnit v luxusní burger, španělského ptáčka ukrýt do chlebíčku, fazolačku přeměnit v chili con carne a kulajdu povýšit v ruské vejce.
Zdroj info: časopis Apetit