20x slané knedlíky pro každého
Knedlíky jsou nepřekonatelné a s některými jídly tvoří pevné spojenectví. Jednou za čas si je může dopřát každý a náležitě si je užít. Lehoučký knedlík, který nasaje omáčku, to je pohádka na talíři.
Náš tip: Připravte si vídeňské knedlíky podle našeho video receptu
Slané knedlíky – oblíbená příloha
Kynuté houskové knedlíky
- Dříve jedny z nejpopulárnějších knedlíků, které v současnosti v oblíbenosti ustupují trochu do pozadí.
- Poctivé domácí jsou ovšem výborné a s kupovanými se nedají srovnat. Jejich připrava navíc není žádná velká věda. Jak je připravit se dozvíte také v naší nové knedlíkové kuchařce.
- Nadýchané a lehké knedlíky se ideálně hodí k tradičním omáčkám jako je svíčková nebo rajská, které krásně nasají.
Karlovarské knedlíky
- Dají se považovat za variantu houskových knedlíků, ovšem oproti nim obsahují více nakrájeného pečiva a nemusí kynout.
- Nadýchanou konzistenci mají díky přidanému našlehanému sněhu z bílků. Chuť mu dodávají nasekané bylinky a převážně se vaří v ubrousku nebo fólii, aby se nerozpadly, proto se jim často přezdívá ubrouskové knedlíky.
- Ideálně je servírujte k pečenému masu a omáčkám.
Vídeňské knedlíky
- Oblíbená příloha našich babiček toho má mnoho společného s karlovarským knedlíkem. Obsahuje mimo petržele i nasekanou orestovanou cibulku. Vynikající jsou například ke guláši.
Špekové knedlíky
- Opět velmi podobné karlovarským, jen se do nich přidává nasekaný orestovaný špek.
- Jsou výborné i ve vývaru jako alternativa játrových knedlíčků nebo se jí se zelím a uzeným masem.
Bramborové knedlíky
- Připravují se z předem uvařených vystydlých brambor. Nejlepší je brambory uvařit den dopředu. Díky tomu pořádně vyschnou a nebudou vám komplikovat přípravu těsta.
- Tvoří snad tu nejlepší přílohu k vepřové pečeni, výpečkům nebo pečené kachně se zelím.
- Pokud zvládnete základní bramborové těsto, využijete jej nejen na knedlíky, ale i na jiná lahodná jídla, jako jsou například bramborové šišky, plněné knedlíky uzeným nebo škvarky se zelím a na bramborové noky.
Chlupaté knedlíky
- Jsou typické pro jižní Čechy a podobají se bramborovým. Vlastně by se dalo říct, že jsou něčím mezi bramborovým knedlíkem a slovenskými haluškami.
- K jejich připravě se používají brambory syrové, které se jen najemno nastrouhají. Společně s moukou a vajíčky se připraví řidší těsto. To se nejlépe tvaruje do malých bochánků lžícemi, což jim dodává jejich charakteristický neuhlazený vzhled.
Tipy a triky na přípravu knedlíků
- Suroviny na přípravu všech knedlíků předem vyndejte z lednice, aby měly pokojovou teplotu a dobře kynuly.
- Pokud chcete mít pěkné válečky, zabalte je do pláténka nebo potravinové fólie, několikrát propíchněte a vařte zabalené. Udrží si požadovaný tvar a určitě se nerozpadnou.
- Pokud se bojíte, že bramborové či tvarohové knedlíky budou tuhé, část mouky nahraďte krupičkou. Ta hmotu krásně nadlehčí.
- Pokud chcete v houskových knedlících více textury, nakrájenou housku před přidáním do těsta orestujte.
- Kynuté houskové knedlíky můžete dělat stejně jako ty kynuté ovocné – v páře. Nemusíte se tedy bát rozvaření. Neotáčejte je, jinak budou oslizlé.
- Kynuté knedlíky hned po uvaření a vytažení z vody propíchejte na několika místech špejlí, aby se nesrazily a neztvrdly.
- Všechny knedlíky nechte po vyndání z hrnce důkladně okapat. Uložte je ovšem tak, aby vneležely vodě a nerozmočily se.
- Nakrájené knedlíky dejte do mísy, přikryjte utěrkou a zabale do peřin. Takto vydrží dlouho teplé, ale samozřejmě je můžete přihřát i nad párou.
- Knedlíky krájejte nití nebo velmi ostrým nožem, aby nedošlo k jejich deformaci.
- Tipům a radám, jak na knedlíky a noky, i jejich receptům se věnuje kuchařka Knedlíky, noky & omáčky z edice Apetit.