Jaký pokrm miloval tatíček Masaryk, spisovatel Karel Čapek nebo třeba Jan Neruda? Měli tito velikáni české historie vytříbené chuťové pohárky, nebo se spokojili s obyčejným pokrmem? Odpovědi jsou více než zajímavé.
Zatímco historické prameny řeší, s kým si významné osobnosti dopisovaly, co dělaly ve volném čase a jakou literaturu četly, v málokterých spisech se dočteme, jak vypadal jejich prostřený stůl. Přesto existují jisté nápovědy, které poodkrývají gurmánskou stránku českých osobností. Pojďme si jednou provždy říci, na jaké pokrmy nedal dopustit první prezident Československa nebo autor literárního díla R.U.R.
Jan Neruda
O Janu Nerudovi je známo, že obrážel jedno pohostinství za druhým. Není divu, vždyť doma ho nečekala žena ani hospodyně, a tak byl Neruda odkázán na jídelní lístky pražských hostinců.
- K jeho nejoblíbenějším podnikům patřil restaurant U Ježíška, kde si prozaik dopřával dršťkovou polévku, švestkové knedlíky a halušky.
- Mezi jeho oblíbená jídla se řadily také klasické omáčky s hovězím masem, které si rovněž objednával v pražských pohostinstvích.
- Na sklonku života se však Neruda rozhodl, že si najme hospodyni, která mu výborná jídla připravovala v pohodlí domova.
Tomáš Garrigue Masaryk
Není žádným tajemstvím, že Tomáš Garrigue Masaryk patřil k lidem, kteří ke spokojenému životu nepotřebovali bohatě prostřené stoly. Přesto existoval pokrm, po kterém se první prezident Československa mohl utlouct.
- Možná už tušíte, že velmi oblíbené jídlo TGM byly švestkové knedlíky sypané mákem! Proslýchalo se, že švestkové knedlíky si prezident rád přidal a během večeře jich snědl klidně i šest. Pravdou ale zůstává, že jinak bylo prezidentské menu spíše lehčí a prostší.
- Sladkovodní ryby, bramborová polévka nebo brynzové halušky patřily k pokrmům, které mu vykouzlily úsměv na rtech.
- Během dne si prezident rád dopřál hořkou kávu nebo čaj, který zásadně nesladil.
- Doma si k čaji připravte Masarykovo cukroví, které je chutné po celý rok, nejen na Vánoce, a příprava není vůbec složitá.
Karel Čapek
Spisovatel Karel Čapek sdílel se svým blízkým přítelem Tomášem Garriguem Masarykem nejen podobný pohled na svět, ale také podobný apetit. Karel Čapek taktéž nedal dopustit na klasickou českou kuchyni a prostší jídla.
- Údajně měl Karel Čapek rád palačinky plněné špenátem, paštiky, slepičí kaldoun nebo bramborové placky.
- I když se Karel Čapek snažil jíst střídmě, neboť měl problémy s trávením, častokrát neodolal klasickým českým omáčkám.
- Mezi jeho nejoblíbenější omáčky patřila koprovka a svíčková, která se podávala pouze v případě, že hostem u stolu byl i Masaryk.
Jan Werich
Opravdový gurmán! Tak můžeme označit herce Jana Wericha, který jídlo doopravdy zbožňoval. Pokud si ale myslíte, že na jeho stole hrály prim klasické recepty, pak jste na omylu.
- Jan Werich totiž miloval kombinaci masa a ovoce, a tak se například nebál kombinovat srnčí steaky s banánem.
- Dopustit nedal ani na zapečený špargl nebo uzené koleno. Jan Werich měl také jasno v důležité otázce české gastronomie.
- Divočáka si totiž dával zásadně se šípkovou omáčkou a houskovým knedlíkem.
Václav Havel
Vypadá to, že prezidenti Československa, později i České republiky, milují českou kuchyni.
- Důkazem je první polistopadový prezident Václav Havel, kterému chutnala dršťková polévka, guláš i sladkovodní ryby. Na druhou stranu se Václav Havel nebál "novot", a tak se na oslavě jeho 60. narozenin podávala sýrová variace a jako hlavní chod byly vepřové medailonky s bramboráčky.