Indicko-americkou herečku, kulinářskou spisovatelku a autorku mnoha cestopisů Madhur Jafrrey možná neznáte. O to větší důvod máte k tomu tuto ženu poznat. Čím se v gastronomickém světě proslavila? Zejména tím, že dokázala se indickými recepty prorazit na západní polokouli.
V Anglii a USA znají Madhur Jaffrey jako někoho, kdo západní svět přivedl k vaření indické kuchyně. Herečka, spisovatelka a kuchařka vydala za svůj život řadu kuchařských knih o indické kuchyni, objevovala se v pořadech mnoha televizí, měla svůj vlastní program o vaření a působila i jako gastronomická konzultantka v restauraci Dawat, což byla ve své době jedna z nejvyhlášenějších restaurací v New Yorku.
Rodina mladé Madhur si žila v relativním blahobytu v domě se služebnictvem. Čas od času si rodina ráda pochutnávala na mughlajských pokrmech ze zapadlých pouličních stánků ve starém Dilí.
- Mezi Madhuřina oblíbená mughlajská jídla patřily bramborové kari s puri (bedmi aloo), pečené mleté maso na špejli (seekh kebab) nebo chlebová placka bakarhani.
- Po rozdělení Indie v roce 1947 na Indii a Pákistán přišla do Dillí řada uprchlíků z Paňdžábu, kteří s sebou přinesli kuře tandoori, máslové kuře (butter chicken) nebo dal makhani. Mladá Madhur se zamilovala do paňdžábského jídla pro jeho čerstvost a jednoduchost.
- Vařit se Madhur naučila spíš korespondenčně od svojí maminky, se kterou si psala dopisy o jídle a vaření, když studovala na Royal Academy of Dramatic Art v Londýně.
Anglický rostbíf ji neoslovil
Poté, co se Madhur odstěhovala do Londýna daleko od své rodiny a komfortu, byla nucena začít sama vařit. Už neměla služebnictvo, a tak co si sama neobstarala, to neměla. Navštěvovala britské i indické restaurace, ale vůbec jí v nich nechutnalo.
Šedivý rostbíf servírovaný v Británii ji vyloženě odpuzoval. Ostatně jako převařené zelí a vodnaté brambory. A tak napsala své mamince, aby jí poslala své vlastní recepty, podle kterých by si mohla sama vařit. Matka jí obratem recepty poslala. Byly sepsané v hindštině a na cibulovém papíru. V úplně prvním receptu od maminky bylo maso se skořicí, kardamomem, zálivkou a kari s natvrdo uvařenými vejci.
První kuchařka všechno změnila
Přestože se na první pohled může zdát, že Jaffrey žila zejména herectvím, ve skutečnosti inklinovala stejně k psaní jako k vaření. Sepsala celou řadu kuchařek.
- Do paměti svých příznivců se ovšem zapsala hned tou první An Invitation to Indian Cooking, kterou vydala v roce 1973. Ta byla v roce 2006 dokonce uvedena do síně slávy Nadace Jamese Bearda.
- Celkem vydala více než tucet kuchařských knih a pravidelně se objevovala v televizních pořadech, z nichž jednoznačně nejpozoruhodnější byl pořad Indická kuchařka Madhur Jaffrey, který měl ve Spojeném království premiéru v roce 1982.
- Pravidelně se objevovala i v pořadu Chutě Indie Madhur Jafrrey.
Madhur se narodila se 13. srpna 1933 v indickém Dilí do hinduistické rodiny jako jedna ze šesti dětí. Společně se svými staršími sestrami navštěvovala klášterní školu, už v pěti letech si zahrála svou první roli, kdy ztvárnila hnědou myšku v muzikálové verzi Krysaře z Hamelnu. Na střední škole si zahrála roli Titanie ve hře Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. V roce 1950 začala navštěvovat dívčí vysokou školu Miranda House v Dillí, kde získala bakalářský titul za studium angličtiny a filosofie.
Zdroje: časopis Apetit a BBC