Jak vařit ze zásob: 24 kreativních receptů pro každý den
Nejen v době letních prázdnin se hodí mít po ruce soubor receptů, díky nimž vykouzlíte oběd či večeři pro celou rodinu jen ze zásob, které najdete ve spíži. Jak se vyhnout nákupům a uvařit rychlé a skvělé jídlo?
Co mít stále doma?
Mezi železné zásoby, které vám vytrhnou trn z paty, když spěcháte a cestou z práce jste nestihli nakoupit, patří určitě:
- Luštěniny, zeleninové a rybí konzervy, olej, rýže nebo těstoviny. Zdravější alternativou dvou posledně uvedených jsou pak kroupy, pohanka nebo jáhly (u těch je ale třeba hlídat datum spotřeby, protože rychle žluknou).
- Sladkou večeři, ale i svačinu či snídani vykouzlíte z ovesných vloček, medu a semínek či oříšků, místo mléka (pokud nemáte trvanlivé, sušené či kondenzované) lze kaši vařit z vody.
- Vyplatí se mít zásobu dochucovadel. Pomocí kari pasty nebo sójové, ústřicové, hoisin či terijaki omáčky proměníte obyčejnou rýži nebo nudle v úžasné, voňavé a exotické jídlo.
- Pokud máte v lednici nebo ve sklepě kysané zelí či jinou fermentovanou zeleninu (ostré korejské kimči nebo pikantní britské pickles), máte postaráno nejen o přísun vitaminů, ale i prospěšných mikroorganismů, které posílí vaši imunitu.
- V lednici ještě dlouho vydrží tvrdé a staré sýry, například parmazán, který lze díky dlouhé trvanlivosti také nakoupit do zásob. A pokud zbývají nespotřebované kousky různých sýrů, proměňte je v omáčku či zapečte s bramborami.
Mrazák to jistí
I hluboce mražená zelenina, ať hrášek či mrkvička, které chutnají dětem, či dospělejší fazolky, růžičková kapusta, brokolice nebo špenát, dodají vašemu jídelníčku potřebnou vlákninu a vitaminy.
Dalším pokladem z mrazáku je domácí vývar. Když kupujete kuře, je mnohem výhodnější než pořizovat stehna a prsa zvlášť si drůbež sami naporcovat a z kuřecích koster uvařit vývar, který může zamrazený čekat přesně na dny, kdy potřebujete uvařit rychlou polévku.
Kouzlo sklepa
Brambory, které jsou plné vitaminu C a B, vydrží v chladném sklepě celou zimu. Tamtéž můžete uskladněnou ve vlhkém písku uchovávat kořenovou zeleninu.
- Nemáte-li sklep, a zároveň toužíte po čerstvé naťové petrželi nebo celeru, vyzkoušejte trik našich babiček. Vršek seříznuté petržele (nebo celeru) se zbytkem natě položte řeznou stranou na mělký talířek a lehce zalijte vodou. Umístěte na světlé a chladné místo (ve starších domech je ideální prostor mezi okny). Vrchní zbytek petrželového kořenu můžete zasadit i do květináče. Nať poroste ještě několik týdnů.
Zdroj: Apetit