Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Babky, věnce, šneci a rolky: Jak na zamotané kynuté dezerty s lahodnými náplněmi

Babky, věnce, šneci a rolky: Jak na zamotané kynuté dezerty s lahodnými náplněmi
ZDROJ: pixabay.com

Spletené moučníky ukrývají barevnou mozaiku, kterou odhalíte hned při prvním zakrojení. Sice jejich příprava trvá o trochu déle. V tomto případě platí víc než kdy jindy, že trpělivost růže přináší. Pojďte si provonět byt skořicí, ořechy, mákem nebo třeba marcipánem a potěšit nejen čichové, ale i chuťové buňky.

Kynuté těsto není věda

Pro začátečníky se může zdát kynuté těsto trochu obtížnější, ale stačí si osvojit pár základních pravidel a vše hravě zvládnete.

  1. Všechny suroviny musí mít pokojovou teplotu. Nezapomeňte alespoň hodinu před pečením vyndat z lednice vejce, máslo i mléko.
  2. Mouku prosejte. Tím jí provzdušníte a usnadníte samotné kynutí.
  3. Mléko ohřejte. Ale maximálně na 40 °C, jinak kvasinky v droždí zahubíte. K měření nepotřebujete teploměr, stačí při ohřívání do mléka strčit prst. Tekutina by vás neměla ani chladit, ani příliš hřát.
  4. Nechte vzejít kvásek. Buď v míse s moukou, do které uděláte důlek a rozdrobíte do něj droždí, nebo samostatně v hrníčku. Aby se kvasinky probudily k životu potřebují teplo a jako potravu cukr. Zalijte droždí ohřátým mlékem, přisypejte k němu asi lžičku cukru, přikryjte čistou utěrkou a nechte v teple asi 5-10 minut kynout.
  5. Do kvásku nesmí přijít sůl. Sypejte ji pouze na mouku, a to až ve chvíli, kdy je kvásek vykynutý. Všechny zbylé suroviny (kromě tuku) přidejte ke kvásku a lehce zamíchejte.
  6. Tuk až na konec. Do lehce zamíchaného těsta přidejte máslo pokojové teploty a hněťte, dokud nevytvoříte hebké pružné těsto. Kdybyste přidali tuk dříve než mléko, mouka by se nasákla, těsto by ztěžklo a nevykynulo.
  7. Kynutí vyžaduje čas. Hotovou hmotu přikryjte potravinovou folií nebo čistou utěrkou a nechce na teplém místě asi hodinu kynout.

Těsto mnoha tvarů i chutí

S dobře vykynutým těstem se skvěle pracuje. Je vláčné, jemné a nelepí. Válením a splétáním z něj dokážete vykouzlit mistrovské dílo mnoha tvarů a podob.

  • Nepodceňujte jeho přípravu, použijte dobré suroviny v pokojové teplotě ani voňavé koření. Strouhaná kůra z bio citronu, vanilka nebo mletá skořice dokážou doslova zázraky.

Kynuté těsto je chutné samo o sobě, ale pokud do něj zakomponujete nějakou z oblíbených náplní, rázem povznesete dezert o level výš.

Podzim přímo vybízí k využití již sklizené a uskladněné úrody. Přineste ze sklepa jablíčka, hrušky, povidla, naloupejte ořechy, namelte mák.

Sesbírali jsme pro vás osvědčené recepty na zamotané plněné moučníky, kterým nikdo neodolá.

Plněné zamotané dezerty

Babky

Babka je moučník pocházející z židovské kuchyně a údajně se pekl při oslavách chanuky. Tvoří ho vyválené brioškové těsto potřené náplní, následně smotané a spletené do copu.

Při rozkrojení moučníku vás překvapí překrásná mramorová kresba, která připomíná nadýchané sukně tehdejších babiček. Pravděpodobně z toho důvodu si dezert vysloužil i své jméno. Pokud čekáte návštěvu a chcete před ní zazářit, určitě babku vyzkoušejte.

  • Na své si přijdou milovníci čokolády, ale také marcipánu nebo ořechů.
  • Peče se v hranaté formě na chleba nebo kulaté na věnce či bábovky.

Kynuté věnce

Věnec je symbolem slunce a připomíná nekonečný běh času. Navíc kruhový tvar zajišťuje ochranu. Ne nadarmo si je věšíme na vstupní dveře a během adventu pokládáme na stůl.

Můžete si je dopřát i v podobě sladkého zákusku a na vlastní kůži se přesvědčit, jak mírumilovná nálada u jeho pojídání zavládne.

Šneci a rolky

Smotané dobroty s chutí a vůní skořice jsou skutečně k neodolání. Vyválenou placku těsta potřete náplní, smotejte do rolády a tu nakrájejte na jednotlivá kolečka, připomínající ulitu. Před upečením je potřete máslem nebo rozšlehaným vejcem.

  • Skořice je velmi oblíbené koření nejen do sladkých pokrmů. Než si sáček koupíte, měli byste vědět, že na trhu jsou k dostání dva druhy. Rozhodně dejte přednost skořici cejlonské před její levnější variantou skořicí cassia. Cejlonská má jemnou a nasládlou chuť, navíc velmi dobře působí na lidský organismus.

Copy

Uplést copánek ze tří pramenů bývá často velká výzva nejen pro muže. Ovšem v případě pletení těchto sladkých motanců si hravě vystačíte s omotáváním jednoho pramene přes druhý. Drobné nedostatky navíc zakryje následné kynutí.

Pokud i přesto nejste se svým výtvorem vzhledově spojeni, nevěstě hlavu. Říká se, že „učení dělá mistra“. A abyste své umění mohli stále zdokonalovat, přikládáme několik osvědčených zamotaných receptů, na kterých se můžete vyřádit.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova