0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Z třešní upečte bublaninu, višně ponořte do rumu nebo čokolády. Které další dezerty můžete připravit?

Piškotový dort s třešněmi
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Někdo dává přednost sladkým třešním, někomu více chutnají pikantní višně. K čemu se které hodí? Hodí se do rumu víc třešně nebo višně? Podělíme se s vámi i o nejlepší recepty na koláče, poháry i další dezerty z třešní a višní. Také si s námi můžete připravit domácí džem.

Jak třešně, tak višně patří do rozvětveného rodu slivoní (prunus) a jsou příbuzné nejen navzájem, ale i se švestkami, meruňkami, broskvoněmi, mandloňemi, trnkou a mnoha dalšími. Předkem kulturních odrůd třešní a višní není kupodivu planě rostoucí třešeň ptáčnice – ta je naopak podle Výzkumného a šlechtitelského ústavu v Holovousích mnohonásobným náhodným křížencem mezi třešněmi a višněmi.

  • Třešně i višně údajně pocházejí z východní a jihozápadní Asie a odtud se šířily na západ. Archeologové pecky z třešní nacházejí v Evropě ve vrstvách z doby bronzové, takže je jisté, že nás červené plody provázejí už od dávné historie.
  • Na našem území jsou třešně jako hospodářské stromy zmiňovány už ve středověku.

Jaký je rozdíl mezi třešní a višní

Z hlediska dozrávání jsou ranější třešně, jejichž první odrůdy můžeme sklízet už koncem května. Podle toho, kdy která odrůda dosáhnou plné zralosti, pak sezonu třešní dělíme na 1. až 8. třešňový týden. Trvá tedy přibližně od 25. května do 25. srpna.

  • Podle třešňových týdnů se pak určuje i doba dozrávání višní. Ty dosahují zralosti o něco později než jejich sladší příbuzné, takže první višně můžeme sklízet v 2. až 3. třešňovém týdnu – nejranější odrůdy dozrávají tedy zhruba v polovině června.
  • Visně a třešně se liší velikostí plodů, vzrůstem stromu i tvarem jeho koruny. Třešně jsou vyšší a mohutnější. U mnoha odrůd višní rostou plody na dlouhých, tenkých, převislých větvích. 
  • Plody višní mají drobnější pecku a bývají menší než třešně. Ovšem kdyby byl někdo na pochybách, stačí ochutnat. Třešně jsou sladké, višně kyselé. A to určuje i jejich použití v kuchyni. 

Višně

Jejich kyselá chuť se skvěle uplatní v džemech, kde naopak třešním kyselý tón trochu chybí, takže ideálním řešením je udělat zavařeninu, v níž se třešně s višněmi snoubí v dokonalé harmonii.

  • Skvělou surovinou jsou višně jako sirup, někdy narazíte i na jemný višňový ocet.
  • Cukr při zavařování kyselost višní výborně vyváží, vynikající jsou tedy i višňové kompoty. Když kompotované višně použijete v koláči či dortu, jeho chuť bude zajímavější.
  • Ve švarcvaldském dortu kompotované višně marinované v třešňové pálence vytvoří žádaný protipól sladké šlehačky a čokoládového korpusu.
  • Plody staré odrůdy tmavě zbarvených višní Morela se naložené v cukru a alkoholu staly základem oblíbených višní v čokoládě.

Třešně

Jsou nejchutnější čerstvé, i když ani třešňový kompot nebo džem není k zahození. V případě zavařenin skvěle souzní s kyselejším ovocem – pokud je nechcete míchat s višněmi, můžete zkusit kombinaci s červeným rybízem či ostružinami.

  • Léto bez třešňové bublaniny jako by ani nebylo. Na rozdíl od meruněk třešně tepelnou úpravou neztrácejí svoji sladkost.
  • Když zkusíte ovocné knedlíky místo meruňkami naplnit třešněni, ani nebudete muset dovnitř místo pecky vládat cukr.

  • Zvláště chrupky s tužší dužninou výborně drží během pečení tvar a nepouštějí tolik šťávy. Třešňový koláč bude vždycky dobře vypadat.
  • Klasickým receptem s třešněmi je clafoutis.
  • Skvělým společníkem třešní je v dezertech mák.
  • Třešně se uplatní v pohárech i ve zmrzlině, ale pokud máte rádi kontrastní chutě, zauvažujte, zda je čas od času nevyměnit za jejich kyselé sestřenky.

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mrkev, dýně a cuketa
  • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mrkev, dýně a cuketa

Druhou kuchařku roku 2023 jsme věnovali zelenině. Nečekejte ovšem knihu jen pro vegany či vegetariány, novinka obsahuje recepty s masem i bez. Další přírůstek do edice Apetit – Mrkev, dýně, cuketa – vychází v květnu a je určena pro všechny,...
AD
Možná vám doteď ke grilovačce něco chybělo. Znáte ajvar?  
  • Zajímavosti

Možná vám doteď ke grilovačce něco chybělo. Znáte ajvar?  

Na Balkáně je nedílnou součástí prostřeného stolu. Doprovází grilovaná masa, ryby i pečivo, voní létem a pozornost přitáhne sytě červenou barvou. Jeho skvělá chuť nenechá nikoho na pochybách, že na slunci vyzrálé papriky v podobě ajvaru...
AD
Esence léta: chladivá slast pro vaše smysly
  • Lidé a jídlo

Esence léta: chladivá slast pro vaše smysly

Horké sluneční paprsky se už pomalu hlásí o slovo a s nimi přichází i jedno z nejoblíbenějších ročních období. Prázdniny a léto, mnoho radostí a zážitků, čas dovolené a pozitivnějších vibrací. A také nová příchuť zmrzlin. ...
Co je cmunda po kaplicku a jak ji správně přichystat
  • Zajímavosti

Co je cmunda po kaplicku a jak ji správně přichystat

Cmunda po kaplicku patří mezi hospodské evergreeny. Bramborák s uzeným masem a kysaným zelím v hostinci dokonce vznikl. Navíc si získal takovou oblibu, že si ho lidé začali připravovat i doma. Pojďme oprášit tuto specialitu...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč