Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejdražší lahůdky 20. století: Některé jste už možná ochutnali, sendvič za tři tisíce měl málokdo

Hovězí Wellington
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Chtěli byste ochutnat ty nejdražší pochoutky, které se na naší planetě v průběhu 20. let objevily? Připravte se na to, že za ně v restauraci zaplatíte horentní sumy. Humr, ústřice, žabí stehýnka, foie gras, hovězí Wellington nebo pravý kaviár jsou jídla, která běžní lidé ochutnají jen párkrát za život. Víte, kde je původ jejich fenoménu?

Chutné či slizké?

Syrové ústřice. Pro jednoho neskutečná lahůdka, pro jiného nevýslovná nechutnost. Dříve byly považované za jídlo chudých lidí, vše se proměnilo na začátku 20. století.

Kvůli nadměrnému rybolovu byly kolonie ústřic vyčerpány a některé země (například Francie) navíc zavedly omezení produkce ústřic pro rybáře na volné noze. V té době je anglické paničky začaly prodávat na promenádách a z mlžů se rázem stala vzácná pochoutka, která rozhodně nebyla pro každého.

Chutnají jako kuřátko, ale kuřátko to není

Ve třicátých letech přicházejí na řadu jistě všem dobře známá žabí stehýnka. Ta se ve světě uchytila poté, co ve Francii vzrostla poptávka po vodních farmách a vzniklo jich několik desítek po celé zemi.

Francouzský pokrm cuisses de grenouille  žabí stehýnka orestovaná na bylinkách, podávaná s rozpečenou bagetkou se stal především na západě pokrmem těch nejluxusnějších restaurací.

  • Dnes už je můžeme stejně jako ústřice ochutnat i u nás, například na různých tématických trzích (francouzské trhy Na Kampě něbo na pražské náplavce u Výtoně) a dokonce i za solidní ceny (s příhlédnutím k exkluzivitě jídla).

Nepleťte si krevety s krabími tyčinkami

Krevetový koktejl proslavila v 60. letech britská šéfkuchařka Fanny Cardock ve svém televizním pořadu. Šlo však prý jen upravený recept z pocházející z Ameriky. V Evropě a Americe se tehdy stal krevetový koktejl nedílnou součástí menu luxusních restaurací, ale i silvestrovských večírků smetánky.

    • Nepleťte si tuto luxusní krevetovou pochoutku s levnou náhražkou, kterou známe pod názvem krabí koktejl. Ten se připravuje z krabích tyčinek, které kraba ani krevetu nikdy neviděli.
    • Než se staly krevety dražší a vzácnější surovinou, jejich výlov probíhal ve velkém množství. Dokonce hrozilo, že se populace krevet výrazně zredukuje.

    Z vězení rovnou na stůl mocných aristokratů

    Humr Thermidor (humr s bešamelovou omáčkou a pramazánem) se na talířích bohatých Francouzů objevuje poměrně často. V minulosti se jeho cena ale výrazně proměňovala. Býval neskutečně levný, dokonce jednu dobu tvořil i součást vězeňské stravy, pak se ale jeho cena zase zvýšila, opět klesla a nakonec se v padesátých letech ustálila na výši, kterou si dodnes jen tak někdo dovolit nemůže.

    • Recept poprvé uvařil kolem roku 1880 Auguste Escoffier a název pokrm získal podle tehdy oblíbené hry Thermidor od Victoriena Sardova.

    Hovězí pojmenované po vévodovi

    Jeden z tehdy velmi významných amerických magazínů označil šedesátá léta za éru Wellingtonu. Hovězí svíčkovou v těstíčku s lanýžovou omáčkou a vínem zvaným madeira francouzi pravděpodobně vařili už na začátku 20. století, ale recept se rozšířil do světa až právě v 60. letech.

    • Recept je údajně pojmenován podle vévody z Wellingtonu a připomíná jeho vítězství v bitvě u Waterloo.

    Ani miliony dolarů nepomohly

    Americké sedmdesátky ovládly lanýžové tagliatelle s lanýžovým máslem a samotnými nastrouhanými lanýži. V minulosti byly vynaloženy miliony amerických dolarů k jejich kultivaci a pěstování, ovšem zbytečně. Pravý lanýž je vzácná pochoutka a uměle se vypěstovat nedá. Dodnes patří k těm nejdražím surovinám na světě.

    Na hniličku

    Žádný stůl smetánky, aristokratů a dalších velmi movitých lidí se v osmdesátých letech neobešel bez klasického vejce uvařeného na hniličku s pravým jeseteřím kaviárem. Kaviárovou delikatesu vymyslel šéfkuchař Jean-Georges Vongerichten a servíroval ji v osmdesátých letech ve své restauraci Lafayette v New Yorku.

    Vnitřnosti vodních ptáků

    V devadesátých letech se na menu vyhlášených a především drahých amerických restaurací objevily slavné foie gras, tedy ztučňelá husí či kachní játra. I dnes patří mezi velmi drahou lahůdku. Kilo kachních foie gras lze u nás koupit zhruba za 1 300 Kč.

    Sendvič za 120 dolarů

    V novém tisíciletí se na stolech smetánky a dalších boháčů objevuje šampaňské Veuve Cliquot, jehož tradice sahá až do roku 1772. Ti ho ovšem rádi pijí k vybraným pokrmům, například k sendviči s kusem pořádného steaku se sýrem.

    Takzvaný Philly Cheesesteak spatřil světlo světa v roce 2004 ve steakhousu Barclay Prime ve městě Filadelfie. A co je na tomto sendviči s kusem masa tak zajímavého? Uvnitř něj najdete foie gras, lanýže a hovězí maso Wagyu pocházející z japonského černého skotu. Servíruje se s půlkou lahve šampaňského. A cena? Rovných sto dvacet amerických dolarů.

    Zdroje informací: Eating Well, Food Insider

    Související články

    Autor: Michaela Dočkalová

    Apetit magazín

    AD
    Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
    • Tipy a triky

    Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

    Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

    Obchod Apetit

    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    319 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč
    Dostupný
    399 Kč
    279 Kč