Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Jak připravit domácí listové těsto

Příprava domácího listového těsta je trochu vyšší dívčí. Proč byste se do ní měli pouštět, i když je listové těsto dostupné i v obchodech? Kromě toho, že zdoláte opravdovou výzvu, která občas odradí i ty nejzkušenější pekaře, si můžete být naprosto jistí tím, že jste použili ty nejkvalitnější suroviny. A na chuti se to jednoznačně podepíše. Poctivý štrúdl tak bude vonět máslem až k sousedům. Tak jdeme na to!
13. 2. 2021 | Autor: Martina Zajícová, Darina Sieglová a Kateřina Kočičková

Příprava listového těsta se může zdát složitá, ve skutečnosti je náročná spíše časově. Pak už je vše pouze otázkou cviku, stačí se naučit základní postup, o který se s námi podělila cukrářka Petra Stahlová, a uvidíte, že kromě chlazení a překládání není v postupu žádný háček. Hotové listové těsto pak můžete použít na oblíbený štrúdl, elegantní sladký či slaný koláč, kapsičky s masovou či jablkovou náplní a nespočet dalších pochutin. Nejdříve si ale probereme trochu teorie.

Jaké suroviny budete potřebovat?

  • MOUKA Použijte běžnou hladkou mouku.
  • MÁSLO Na přípravu listového těsta je nejlepší speciální máslo s vyšším obsahem tuku – 84%. Říká se mu též ‚dry butter‘ neboli ‚suché máslo‘. Jeho základní vlastností je, že se rozpouští při vyšších teplotách. Koupíte ho třeba od značky President v Makru.
     

Co je podstatou listového těsta?

Kouzlo listového těsta tkví v poctivém překládání. Vrstvy musí mít při překládání stejnou výšku, vyvalujte jej proto rovnoměrně! Mezi jednotlivými překlady by těsto mělo minimálně 2 hodiny odpočívat v lednici (optimálně 4 hodiny). Těsto je nutné udržovat stále studené, aby nedošlo k rozehřívání másla.

Příprava listového těsta 

1) Příprava másla a základního těsta

Příprava listového těsta, Marek Kučera pro Apetit
Foto: Marek Kučera, Apetit

300 g studeného másla zabalte do pečicího papíru nebo do silné fólie a válečkem ho lehce rozklepejte (obr. 1a), potom ho zabalte, aby vznikl balíček cca o velikosti formátu A5 (20 x 15 cm) a rozválejte – máslo musí být všude stejně silné (obr. 1b) a dejte ho do lednice. Máslo musí ztuhnout, ale zároveň zůstat elastické, při ohýbání se nesmí lámat.

500 g hladké mouky, 10 g soli, 80 g studeného másla a 250 ml ledové vody promíchejte v mixéru a rychle vypracujte těsto (v robotu pádlem), potom ho krátce propracujte na lince. Těsto vyválejte na obdélník velikosti formátu A4 (30 x 20 cm) a otočte kratší stranou k sobě. Máslo vybalte a položte ho na zadní polovinu těsta. Přední polovinu těsta přehněte přes máslo (obr. 1c) a případně lehce vytáhněte rohy těsta tak, aby těsto máslo zakrývalo

2) Vyvalování a začišťování těsta

Příprava listového těsta, Marek Kučera pro Apetit
Foto: Marek Kučera, Apetit

Balíček otočte kratší stranou k sobě a vyválejte na zhruba dvoj- až trojnásobnou délku (obr. 2a). Válejte vždy jen k sobě a od sebe! Konce lehce seřízněte (obr. 2b) – tyto odřezky pak použijete v průběhu skládání na dorovnání oblých hran těsta (viz níže - obr. 3a).

3) Překládání těsta 

Příprava listového těsta, Marek Kučera pro Apetit
Foto: Marek Kučera, Apetit

Vezměte konce těsta a složte je směrem do středu tak, aby se uprostřed dotýkaly. Odřezky dorovnejte oblé kraje (obr. 3a). Poté přeložte jednu polovinu přes druhou (obr. 3b). Tento sklad se nazývá double. Těsto zabalte do potravinářské fólie nebo pečicího papíru a dejte na 2–4 hodiny do lednice, aby máslo zůstalo elastické. Těsto vyndejte, položte na pracovní desku tak, abyste měli hřbet po pravé straně a těsto vyválejte na dvoj- až trojnásobnou délku. Začistěte konce, zopakujte sklad double (obr. 3a a 3b), zabalte a dejte opět chladit.

Těsto pak vybalte, znovu položte tak, abyste měli hřbet po pravé straně a vyválejte na dvoj- až trojnásobnou délku. Otočte delší stranou k sobě, začistěte konce a nyní složte skladem zvaným single: těsto si pomyslně rozdělte na třetiny, přeložte pravou třetinu přes prostřední (obr. 3c) a potom přiklopte levou stranu (obr. 3d). Těsto zabalte a dejte chladit. potom vybalte, vyválejte, začistěte a pak zopakujte sklad single a dejte chladit. Potom znovu rozválejte a zopakujte sklad single (obr. 3a a 3b).

4) Finální vyvalování 

Příprava listového těsta, Marek Kučera pro Apetit
Foto: Marek Kučera, Apetit

Hotové těsto vyválejte na pomoučněném válu na velikost zhruba 40 x 45 cm (obr. 4) a tloušťku zhruba 4–5 mm. Teď už můžete těsto válet všemi směry. Vyválené těsto použijte jako obvykle.

5x jablka a listové těsto

Nejspíš nebudeme ani trochu přehánět, pokud jablečný štrúdl označíme za jeden z nejoblíbenějších dezertů. Stejně jako...

Co podniknout s odřezky listového těsta?

Pokud z těsta vykrojíte koláčky nebo jiné tvary, odřezky rozhodně nevyhazujte. Spojit sice nejdou, ale dají se elegantně  využít na chuťovky i na vylepšení polévek a salátů. 

TYČINKY: Rozválené těsto potřete rozpuštěným máslem a posypte – hodí se dobrý najemno nastrouhaný parmazán, prolisovaný nebo sušený česnek, použít můžete i pesto na pokapání. Pak nakrájejte na tyčinky, přeneste na plech a zatočte. Před pečením je nejlepší připravené tyčinky vychladit – lépe pak udrží tvar.

SLADKÉ ZOBÁNÍ: Jakékoli zbylé kousky těsta potřete rozpuštěným máslem, posypte cukrem a skořicí nebo mletými ořechy. Případně je před pečením potřete mlékem. Upečte a ještě horké obalte v moučkovém cukru.

KRUTONY: Úplné zbytečky jednoduše upečte (podle volby je můžete je potřít mlékem a posypat třeba hrubou solí, mletou paprikou, mákem, sezamem…) a použijte jako křupavou posypku do polévek a salátů. 

Hledáte inspiraci, co podnikout s hotovým listovým těstem? Nahlédněte do sekce pod článkem, kam pro vás přidáváme své oblíbené recepty.

Související

Jablečné kapsičky z listového těsta

Cukrářka Petra Stahlová vás tentokrát naučí připravit domácí listové těsto a upéct lahodné jablečné...

Jemný koláč s jablky

Elegantní koláč s cukrovo-máslovou krustičkou. Dejte si ho ještě teplý!

Pomerančové palmiers s kardamomem

Palmierky jsou jedním z klenotů francouzských pâtisserií. S naším receptem se tam přenesete raz dva.

Závin s podzimním ovocem

Neodolatelně voní máslem, kořením a podzimem! S prvním soustem se zamilujete...

Masové taštičky s cibulkami

Tyhle masové taštičky v redakci zmizely rychlostí blesku! Jestli chcete ochutnat, schovejte si nějakou stranou než...

Cuketový koláč se sýrem

Slaný cuketový koláč je zaručený hit. A když ho navíc připravíte z domácího listového těsta ? Majstrštyk, na který bude...

Čokoládovo-mandlové mille-feuille

Tenhle dokonalý francouzský dezert má mnoho variací – hlavní jsou křupavé pláty listového těsta ...

Koláč s cibulí a camembertem

Roztékající se sýr = rozkoš

Meruňkové čtverce s vanilkovým krémem

Jemný krém v křupavém nadýchaném těstě korunovaný ovocem – tohle je ta nejlepší velikonoční...

Slané koláče

Dvě chutné varianty jedné jednoduché večeře.

Slané koláčky s rajčaty a pestem

Minipizzy jsou hitem dětských oslav. Co je pro jednou zkusit jinak a rajčatové sugo vyměnit přímo za zralé...

Vejce na slanině do ruky

Pokud necháte koláč déle v troubě, aby vejce více ztuhla, můžete jej klidně i nakrájet a dát dětem do...

Závin s třešněmi

Nejoblíbenější moučník rakousko-uherských časů může mít řadu podob. Náplň z pikantních třešní (i višně se uplatní) je...

Houbový závin s vejcem

Smaženice v těstě si vás okamžitě získá!

Zelný závin s uzeným masem

Asi nejklasičtější ze všech slaných náplní do závinu... Se zelím a uzeným rozhodně nešlápnete vedle!

Řepový závin s kozím sýrem

Řepa, kozí sýr a vlašské prostě patří k sobě! Možná tahle kombinace působí trochu "odvážně", ale až ochutnáte...

Závin s bylinkovými bramborami

Brambory si se smetanou a bylinkami skvěle padnou do noty nejen ve formě přílohy. Zkuste jimi pro změnu naplnit závin!

Dýňový závin s grilovaným kuřetem

Tenhle veskrze podzimní závin nás v redakci naprosto nadchnul! Křupavá semínka na povrchu mu dodávají závěrečný šmrnc.

Závin s uzeným pstruhem a estragonem

Závin nemusí být nutně jablkový! Zkuste ho upéct tentokrát se slanou náplní, třeba s neobvyklou z uzeného pstruha a...

Houbový závin s vejcem

Smaženice v těstě si vás okamžitě získá!

Přidat komentář