0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Časy se mění, stereotypy zůstávají: Souhlasíte, že jsou tyto pokrmy chlapské?

Muž jí hamburger
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Chlapský guláš, chlapské fazole, steak pro pořádné chlapy. I přes to, že je vaření pro velkou část mužské populace koníčkem, pánům je stále přisuzována hrstka jídel. Jde o jídla rychlá, česká, masitá a pikantní. Ideální chlapský pokrm pak spojuje všechny vyjmenované atributy. A my se ptáme, proč?

Ještě před sto lety bychom našli jen málo mužů, kteří se starají o domácnost a vaří. Muž u plotny byl stejnou raritou, jako muž u šicího stroje. Když v šedesátých letech minulého století vydala Juliana Anna Fialová kuchařku s názvem Moderní kuchařka pro ženu i muže, odhalila dlouho střežené tajemství. I muži doma rádi vaří! Anebo vařit musí...

  • Vaření bylo totiž do té doby z profesního hlediska převážně doménou mužů, ženy naopak kralovaly domácím kuchyním.

 

Čeští muži ušli v hobby gastronomii dlouhou cestu. Dnes nonšalantně připravují foie gras, mušle svatého Jakuba a osvojili si i techniky makromolekulární kuchyně. Mnoho z nich se stalo vegetariány a vegany.

Vezmeme-li téma z opačné strany, některé ženy z různých důvodů vaření nezajímá, raději si zajdou na guláš a pivo do hospody. Je tedy nutné jídlo ve 21. století genderově rozdělovat? A co se vlastně o ‚chlapských‘ pokrmech traduje?

Kdo umí nejlepší guláš?

Nejlepší guláš vaří chlapi. Tento výrok slyšíme často. Co je na něm pravdy? Je snad k přípravě guláše potřeba určitá svalová predispozice, aby člověk zvládl nakrájet obrovské množství cibule? Nebo mají ženy příliš slabé chuťové buňky na to, aby odhadly množství papriky? Mají se ženy o guláš vůbec snažit?

Tatarák pro lovce

Syrové maso, to je podle všeho něco, čemu žádný chlap nedokáže odolat. Do tataráku navíc patří řízný česnek a když se do něj přidá chilli, pálí. Sečteno podtrženo, tatarák splňuje vše, co má typické chlapské jídlo mít: Je drsné a syrové. Mužům má zřejmě dodávat pocit, že právě ulovili bizona. 

Slanina nade vše

Kde je slanina, tam je chlap. Kde je chlap, tam je slanina. Slanina je tučná a slaná a chlapi sůl milují. Na slaninu by žádná žena podle všeho neměla vůbec sahat. Vlastně ano – v případě, že chce svého muže ráno potěšit pořádnou chlapskou snídaní.

Fazole na pivě

Chlapi pijí pivo, ženy pijí víno. Všichni chlapi tedy také pijí víno, ale když ho pijí, myslí při tom na pivo. Ženy by neměly pít pivo, protože jim to nesluší. Když mají chlapi doma celou basu piv, jedno obětují do fazolí. Tak to zkráta je.

Pořádný steak 

Steak to je jídlo pro pořádného chlapa. K ženám se hodí spíše přírodní kuřecí plátek, ale krvavý steak, to je jídlo chlapské. Muži jsou také mistři přípravy steaků, stačí ukázat na jakýkoliv kus masa a každý muž ho připraví stejně dobře jako Gordon Ramsay.

Milovaná klobása

Klobása je sice rodu ženského, ale právo na ni mají muži. ‚Cesar salát bude asi pro dámu a klobása pro pána, že?‘ – ‚Ne? Nová doba!‘ Klobásy už nejsou jen pro muže, s chutí si je objednají i ženy. A dokonce s obojím!

Upozornění:

Článek vznikal s nadsázkou i s údivem nad některými zažitými stereotypy. Budeme rádi, když se našimi recepty budete inspirovat a vařit je pro kohokoli, kdo je vám milý.

Zdroje informací: autorka článku, Moderní kuchařka pro ženu i muže

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč