10x zelenina, které sluší tepelná úprava. Šup s ní do hrnce nebo na pekáč

10x zelenina, které sluší tepelná úprava. Šup s ní do hrnce nebo na pekáč
sdílet:

Někdo to rád horké a některá zelenina prostě miluje tepelnou úpravu. Vynikne tak její chuť a naše tělo z ní dostane více zdraví prospěšných látek. Kterým druhům zeleniny svědčí pobyt v troubě či na pánvi?

Mrkev

Jedna z nejoblíbenějších kořenových zelenin. Patří k prvním příkrmům, které se doporučují batolatům, a v receptech funguje jak naslano, tak nasladko. Co by byl legendární mrkvový dort bez mrkve?

 • Mrkev je bohatým zdrojem betakarotenu a mnoha vitaminů a minerálů, obsahuje také vlákninu.
 • Ačkoli bývá mrkev součástí čerstvých salátů, tepelnou úpravou s použitím tuku podpoříte vstřebávání betakarotenu. Účinný antioxidant se v lidském těle přeměňuje na vitamin A. Ten mají rády naše oči, sliznice i kosti.

Brambory a batáty

Bramborový salát z nevařených hlíz nezní zrovna lákavě, viďte? Brambory si získaly velkou oblibu v 18. století a patří do našeho běžného jídelníčku.

 • Spolu s batáty mají podobné využití: můžete je vařit, smažit, péct, udělat z nich křupavé lupínky nebo krémovou polévku.
 • Brambory a batáty obsahují spoustu vitaminů, především vitamin C, který si zachovají i po tepelné úpravě.
 • Batáty se navíc díky svému oranžovému zbarvení mohou pochlubit také antioxidanty flavonoidy a karoteny. Abyste zachovali maximum prospěšných látek, upravujte je ve slupce, pouze dobře omyté. Vařte v co nejmenším množství vody. 

Grilované batáty

Grilované batáty

Více

Rajčata a papriky

Zářivé plody představují svěží esenci léta. Jsou bohatým zdrojem vitaminu C a lykopenu.

 • Lykopen je významný antioxidant, který dává rajčatům i paprikám červený odstín. Dušení rajčat a paprik ve vodě u nich obsah lykopenu zvyšuje a zároveň výrazně zlepšuje stravitelnost.
 • Skvělé jsou také rajčata a papriky na grilu, ochucené bylinkami a olivovým olejem. Výzkumy naznačují, že lykopen může zlepšovat zdraví srdce a fungovat jako prevence rakoviny. 

Rajčatová polévka se slaninou

Rajčatová polévka se slaninou

Více

Lilek

Podobně jako brambory, ani lilek nepatří bez tepelné úpravy k žádným lahůdkám.

 • Nicméně je skvělý grilovaný, můžete ho také péct v troubě, smažit, opékat či dusit. Tvoří základ mnoha pokrmů arabské kuchyně a zamilovali si ho také Italové, kteří lilek pečou pod bohatou sýrovou pokrývkou.
 • Po tepelné úpravě chutná dobře teplý i studený.

Zapečené lilkové závitky s masem

Zapečené lilkové závitky s masem

Více

Brokolice a květák

Košťálová zelenina se pyšní antioxidačními účinky, pro tělo ale může být v syrovém stavu obtížně stravitelná.

 • Sluší jí krátké dušení nebo vaření v páře. Brokolice obsahuje karotenoidy, polyfenoly a glukosinoláty.
 • Je také bohatým zdrojem luteinu a tokoferolu, které podporují imunitu a snižují zánět v těle.
 • Vařením se v brokolici jejich obsah zvyšuje. Květák má podobně jako brokolice protizánětlivé účinky, obsahuje navíc velké množství vitaminu C.

Zelené placičky z brokolice a hrášku s jednoduchým dipem

Zelené placičky z brokolice a hrášku s jednoduchým dipem

Více

Zelené fazolové lusky

Křehké a svěží jsou bez tepelné úpravy nejedlé. Stačí je však uvařit v páře nebo krátce opéct v pánvi na másle a máte dokonalou přílohu k masu nebo rybě.

 • Pro zelené fazolky platí, že jen krátká tepelná úprava jim prospěje. Musí zůstat křupavé na skus. Příliš dlouhým pobytem v hrnci šednou a získávají blátivou strukturu.

Treska v rajčatové omáčce s fazolovými lusky

Treska v rajčatové omáčce s fazolovými lusky

Více

Dýně

Dýně jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů a vlákniny. Syrová dýně nás neláká, zato po uvaření nebo opečení je neskutečně tvárná.

 • Podobně jako mrkev najde uplatnění ve slaných i sladkých jídlech.
 • Tepelnou úpravou, především vařením, se uvolňují antioxidanty jako lykopen a karotenoidy. Tepelná úprava také usnadňuje jejich vstřebávání. 

26 úžasných dýňových receptů

26 úžasných dýňových receptů

Více

Související články

Zelenina na pánev? Snadno a rychle
 • Novinky a zajímavosti

Zelenina na pánev? Snadno a rychle

Kolik času trávíte přípravou oběda nebo večeře? Jíst ve spěchu není dobré pro zažívání, ani pro psychickou pohodu. Zdravá večeře snadno a rychleVařením nemusíte trávit dlouhé hodiny, abyste dopřáli tělu všechny potřebné živiny. S...

Obchod Apetit