Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

7 tipů na pomazánky, které připravíte za pár korun

Chléb s pomazánkou
ZDROJ: Irita Antonevica/Pexels
sdílet:

Dokonalé pohoštění, skvělá studená večeře nebo lahodná snídaně. Pomazánky se těší oblibě u dětí i dospělých, proto bývají běžnou součástí jídelníčků. Když je navíc zvládnete připravit za pouhých pár korun, radost je dvojnásobná. Mrkněte na naše pomazánkové tipy, které nezatíží vaši peněženku a potěší vaše chuťové pohárky.

Nestíháte přípravu teplé večeře a potřebujete rychle vytvořit něco k jídlu? Připravte si jednoduchou pomazánku -– skromné jídlo, které můžete do pár minut servírovat. Vedle toho na oslavách, párty a sousedských setkáních domácí pomazánky vždycky slaví úspěch.

Pozvěte své přátele na nejlepší chlebíčky, jednohubky a kanapky s pomazánkou. Ingrediencí, které do nich můžeme přidávat, je nespočet. Co tvoří základ chutného mazání na chléb? 

 • tvaroh
 • majonéza
 • jogurt, zakysaná smetana
 • změklé máslo
 • pomazánkové máslo, čerstvý sýr
 • lučina, mascarpone, ricotta
 • tavený sýr

Pokud se ve vaší lednici nachází alespoň jedna z výše uvedených surovin, úspěch rychlého a chutného pohoštění je zaručen. Níže na vás čeká několik tipů, jak připravit snadné a levné pomazánky, kterými potěšíte své chuťové pohárky i hladový žaludek.

1. Zdravé a levné zeleninové pomazánky

Čerstvá zelenina je zdrojem vitaminů a vlákniny. S pomazánkou se navíc zelenina dostane i k těm, kteří jí jinak příliš nefandí.

 • Jednou z nejjedodušších a nejlevnějších variant je pestrá pomazánka z tvarohu, vejce a mrkve. Přidat můžete i další suroviny, které můžete libovolně obměňovat podle toho, co zrovna máte v lednici. Skvěle se do ní hodí i jakýkoli tvrdý sýr a šunka.
 • Nebojte se do pomazánky použít i jinou kořenovou zeleninu – mrkev můžete doplnit o celer, křen nebo červenou řepu nebo je za ni rovou vyměnit.

2. Co bylo dřív - vejce, nebo pomazánka?

Vajíčkovka je pomazánkovým evergreenem nejen v období Velikonoc, kdy díky ní upotřebíme vykoledovaná vejce. Z několika natvrdo uvařených vajec připravíte různé varianty této chutné pomazánky. 

3. Kvasnicová pomazánka

Drožďová pomazánka je něco jako koprovka – buď ji milujete, nebo ji nemůžete ani cítit. Rozhodně však nabízí nevšední výraznou chuť, proto se například lahůdkové droždí používá v pokrmech ke zvýraznění chuti.

 • Jedna z nejlevnějších i časově nenáročných pomazánek je plná vitaminu B.
 • Droždí, které pomazánku ochucuje, je vždy nejdřív tepelně zpracovává.

4. Raz dva rybičková pomazánka

Konzervované sardinky, šproty nebo tuňák tvoří obvykle stálou výbavou domácí spíže. Připravíte z nich chutné občerstvení bohaté na omega–3 nenasycené mastné kyseliny, vápník a další zdraví prospěšné látky.

5. Luštěniny ze spíže

Věděli jste, že z luštěnin můžete snadno připravit nejen hlavní jídla a saláty, ale také pomazánky? Lušteniny po rozmačkání nebo rozmixování vytvoří dokonale roztíratelnou hmotu, zvlášť, když ji doplníte o olivový olej a citron. Přidávat můžete i další suroviny.

 • Velkou výhodou luštěninových pomazánek je, že do nich skvěle upotřebíte konzervy. Tím ušetříte spoustu času.
 • Budete-li připravovat pomazánku od píky, tedy ze sušených luštěnin, získáte úspornou a ekonomickou (přesto lahodnou) pomazánku. Luštěniny je však potřeba dopředu namočit a dlouze vařit.
 • Vyzkoušejte například pomazánku z bílých fazolí, z červené čočky nebo z pohanky. 

6. Oblíbená sýrovo-česneková pomazánka

Najdeme ji v každém lahůdkářství a na její domácí přípravu potřebujete jen 3 suroviny: strouhaný tvrdý nebo polotrvrdý sýr, prolisovaný česnek a krémový sýr, tvaroh či majonézu (nebo od každého trochu). 

7. Domácí sladké pomazánky

Náš tip navíc se týká pomazánek na sladko. Milují je zejména děti, avšak i dospělí si na nich pochutnají – například k snídani na plátku opečeného toustového chleba.

 • Pusťte se do domácí nutely nebo dalších výtečných sladkých pomazánek.

Zdroj info: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč