Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na nejlepší knedlíky? Pro vaření v páře je nutné dodržet pár pravidel, vystačíte si ale s nádobím, které máte doma

Knedlíky v páře
ZDROJ: Joan Tran/Unsplash
sdílet:

Dáváte přednost kupovaným knedlíkům, protože domácí se vám už několikrát nepovedly? Je pravda, že příprava této nejoblíbenější české přílohy dokáže potrápit nejednu hospodyni. Neházejte ještě flintu do žita a vyzkoušejte je připravit v páře. Výsledek vás natolik ohromí, že si s přehledem troufnete i na knedlíčky asijské.

Proč vůbec vařit knedlíky v páře?

 • Jde o jednodušší způsob než vaření ve vodě.
 • Není potřeba příliš hlídat čas.
 • Mají menší tendence k rozvaření.
 • Je větší jistota, že se výsledek povede.
 • Povrch není po uvaření oslizlý, ale suchý a hladký.
 • Mají menší sklony k popraskání (nevyteče náplň).
 • Jsou nadýchanější.
 • Spotřebujeme menší množství vody.

3 základní způsoby, jak vařit knedlíky v páře:

1. Děrované dno hrnce

Na přípravu si vystačíte s tím, co máte běžně doma k dispozici. Nejjednodušší je, pokud vlastníte hrnec na vaření v páře. Na trhu je několik modelů, ale v principu jde vždy o dva hrnce na sobě. Do spodního nalijete vodu, na něj postavíte vrchní, který má ve dně díry, do něj naskládáte knedlíky a přiklopíte poklicí.

 • Tip: V hrnci můžete připravit i zeleninu nebo maso. Touto tepelnou úpravou si zachovají vitamíny a minerály.

2. Napařovací sítko

Další možností je klasické napařovací sítko, které stejně jako při ohřívání knedlíků postavíte na dno kastrolu s vodou. Při vaření kastrol přiklopíte pokličkou, aby vzniklá pára neutíkala.

V případě, že se chystáte na asijské knedlíčky a chcete jejich přípravu pojmout skutečně stylově, místo kovového sítka použijte bambusový pařáček.

 • Tip: Běžné napařováčky mají krátké nohy a vejde se pod ně málo vody. Vezměte alobal, zmačkejte jej a udělejte z něj tři větší koule. Ty dejte na dno hrnce a na ně pařáček postavte. Alobalové koule vytvoří dostatek prostoru pro vodu, a vy ji tak nemusíte během vaření dolévat.

3. Kus textilu

Pokud nevlastníte ani parní hrnec, ani pařáček, vsaďte na osvědčený postup našich babiček. Přes okraj hrnce s menším množstvím vody přehoďte čistou utěrku, kterou je nutné připevnit za úchyty buď provázkem, nebo gumičkou.

Na utěrku položte syrový knedlík a hrnec přiklopte. V případě, že jsou knedlíky příliš velké a mohly by se na polici přilepit, použijte namísto ní shora druhý hrnec.

 • Tip: Hrnec by měl být dostatečně velký, knedlíky při tepelné úpravě výrazně zvětší svůj objem.

Jaké knedlíky můžete v páře připravit?

 • Rozhodně všechny české přílohové klasiky - kynuté, bramborové, vídeňské. Při vaření v páře nebude jejich povrch oslizlý, naopak zůstane suchý a hladký. Také se po vyndání z hrnce nemusíte bát, že je nestačíte dost rychle propíchat a že se srazí.
 • Dále jakékoli plněné - ovocné i masové. Protože při vaření v páře nemá těsto takovou tendenci praskat, náplň z něj nevyteče.
 • Nebojte se vyzkoušet i asijské knedlíky, máte na to! Jejich příprava není o nic víc složitá. Těsto si můžete připravit jednoduše z vody, škrobu a hladké mouky, nebo si ho koupit už hotové v asijských obchodech. Náplň si zvolte podle našich receptů nebo vlastní chuti. A finální vaření? To se nijak od ostatních knedlíků neliší.

Jak na to, aby se vše povedlo?

 1. Ať už se rozhodnete pro jakékoli knedlíky, základem je dobře připravené těsto a správně zvolený tvar (šišky, válečky, kuličky). Knedlíky by měly být přibližně stejně velké
 2. Dále si zvolte způsob, jakým budete přílohu připravovat. Tedy v napařovacím hrnci, na pařáčku nebo za pomocí utěrky.
 3. Do hrnce nalijte dostatek vody. Mělo by jí tam být tolik, aby se při varu zespod nedotýkala knedlíků (spodní část by v takovém případě mohla být oslizlá až rozvařená).
 4. Plotýnky snižte asi na polovinu výkonu, tak aby voda jen mírně pobublávala.
 5. Na utěrku, pařáček nebo do napařovacího hrnce vložte s dostatečným rozestupem knedlíkové šišky nebo kuličky, přiklopte poličkou a vařte. Aby se knedlíky na napařovací sítko nepřilepily, potřete ho trochou oleje nebo sádla, případně na něj položte pečící papír.
 6. Doba vaření se odvíjí od druhu těsta i velikosti knedlíků. Kynuté potřebují 20-25 minut, bramborové 15-20 min a u plněných postačí přibližně 8 min. Asijské můžete vyndat už za 5 min.
 7. Nezapomínejte kontrolovat množství vody, aby se úplně nevypařila. Ideálně před každým vložením nové várky knedlíků.
 8. Hotové kynuté knedlíky už většinou nemusíte propichovat, jak bývá zvykem u těch vařených ve vodě. Protože těsto při přípravě na páře nenasaje tolik vody, kterou je v opačném případě nutné z těsta propíchnutím vypustit ven.

Zdroj: časopis Apetit

  Skryt pre seznam

  Související články

  Autor: Kateřina Vávrová

  Apetit magazín