Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zkuste si vyrobit svoji domácí hořčici. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát

Domácí sladká hořčice
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Jsou jídla, která si bez hořčice ani nedokážeme představit. Skvěle doplňuje horký párek, rozumí si s vyzrálým sýrem, k opečenému masu je skoro hřích dávat něco jiného než právě hořčici. Vyzkoušejte si připravit domácí hořčici, která bude dochucením naladěná přímo na vaše chuťové přijímače. 

Francie dala světu nezaměnitelnou dijonskou, v Čechách nedáme dopustit na plnotučnou. Jedno mají ale společné, základní suroviny a všestranné využití při vaření i debužírování. Připravit si ji však můžete i vlastnoručně. Samotná příprava domácí hořčice zabere kolem 10 minut a je velice jednoduchá.

  • Před tím však na 400 ml hořčice smíchejte 100 g žlutých hořčičných semínek se 150 ml suchého sektu nebo jablečného octa, dochuťte 2 lžičkami soli a nechejte zakryté pod potravinářskou fólií zrát 3 dny v chladu.
  • Třetí den vše rozmixujte v robotu do hladka spolu s 4 – 5 snítkami estragonu. Pro hladší konzistenci můžete přidat trochu převařené vody.
  • Ochutnejte a případně znovu dosolte.

Ve sterilizovaných skleničkách vydrží v ledničce nejméně měsíc. Takovouto základní směs můžete také dochutit podle vlastních představ, sladkost dodá med, ostrost hnědé nahrubo mleté semínko, chilli, zázvor nebo kořen wasabi.

  • Barvu i další rozměr dodá kurkuma, která se do hořčice často přidává, kari či hřebíček.
  • K dochucení pomůže také sušený česnek, cibule, pepř, křen, pažitka, bazalka či nasekaná kyselá okurka nebo jalapeňos.
  • Méně je však více, ostatně k dalšímu dochucení vybízí hořčicový dresing či zálivka, která oživí jakýkoli salát – a pokaždé může chutnat trochu jinak.

Tip: Máte ve sklenici nedobytný zbytek hořčice? Využijte ho na rychlou salátovou zálivku.

  1. Do skleničky přidejte 3 díly extra panenského olivového oleje a 1 díl octa (vinného nebo jablečného), podle chuti osolte a opepřete.
  2. Přidejte česnek, bylinky (těsně před podáváním) nebo jiné ochucovadlo podle vlastní fantazie a chuti. Sklenici uzavřete a protřepejte.

Nejslavnější hořčice z Dijonu

Základem pro hořčici jsou semena hořčice bílé, jednoleté byliny dorůstající výšky jednoho metru, jež se řadí do stejné rostlinné čeledi (brukvovité) jako například kedlubna či brokolice.

  • Hořčičná semínka se suší, rozdrtí, a důkladně namelou. Poté se smíchají s vodou, solí, cukrem, octem, směsí mletého koření a trochou oleje.
  • Řekové i Římané vodu nahrazovali vinným moštem.
  • Dijonská hořčice se dá dohledat ve spisech již z roku 1336. V regionu Burgundska se tak hořčice stala důležitým vývozním artiklem. Vyrábí se z hnědých i černých hořčičných semínek, které se smíchaly se solí a tzv. verjusem, tedy nakyslou šťávou z nedozrálých hroznů. Později se používalo bílé víno, dnes je však ve výrobě nahrazeno vinným octem. Už jen pár místních výrobců používá s úctou k tradici zmíněný verjus.

Pokud se do Dijonu vydáte, můžete se po troše hledání setkat s malými rodinnými výrobci. Dijonská hořčice má chráněné označení původu. Její chuť je nezaměnitelná, lehce ostrá a lehce nakyslá. Skvěle se hodí do zálivek i při vaření klasických francouzských receptů.

  • Oproti tomu bavorská hořčice je výrazně sladká, a to díky přidanému medu a jablečné šťávy. K sekané či bavorské klobáse je ideálním společníkem.
  • Anglická hořčice má typickou sytě žlutou barvu, krémovou strukturu, a palčivou chuť. Britové si ji nejčastěji servírují k oblíbenému roastbeefu.
  • Nejpikantnější hořčicí je čínská, její ostrost tkví v čerstvosti. Připravuje se vždy těsně před servírováním. K základu patří sezamová olej a rýžový ocet.
  • Česká plnotučná hořčice svou barvu získává až díky dobarvení, dochucuje se octem a bývá jemná. Servírujeme ji většinou v tandemu s křemžskou hořčicí, ve které je o 11 % více cukru než v plnotučné. Její součástí jsou hrubě mletá černá zrna. V místě svého vzniku, tedy v rakouské Kremži, se dochucuje bílým vínem, v Čechách pouze octem.

Kde se vzala hořčice?

První zmínka o hořčici se objevuje v prohlášení Karla Velikého, který nařídil dvorům dostatečnou zásobu této suroviny. Stalo se tak v roce 800 n.l. Chuť a všestranost hořčice však znali už starověcí Řekové a Římané.

Podávali ji k pečenému masu, avšak už Hippokratest vyzdvihuje její zdravotní přednosti. Používala se na tlumení bolesti zubů i hlavy, na projevy revmatismu a epilepsie. Pythagoras ji dokonce doporučil jako lék proti uštknutí škorpionem či hadem. Hořčice se nakonec zabydlela nikoli v lékárně, ale na jídelní tabuli po celé Evropě.

Vaše dochucená hořčice může udělat radost nejednomu gurmánovi pod vánočním stromečkem. Stačí skleničku dozdobit stužkou a opatřit ji popiskem se složením i možnostmi využití. Na množství doporučujeme nešetřit, mizí záhadnou rychlostí.

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč