Superpotravina na všechny neduhy známá již od starověku, používaná v mnoha kuchyních napříč světadíly. Sekání, krájení, strouhání, lisování, drcení, tření, to vše, a ještě mnohem více můžete dělat s česnekem. To, jak ho připravíte, ovlivňuje, jak se jeho vůně v pokrmu uvolní.
Stroužky česneku z palice nejsnadněji dostanete tak, že ji dlaní přimáčknete z vrchu k prkénku. Pořádně zatlačte a po chvilce všechny stroužky osvobodíte.
Loupání bez nervů
A teď je na řadě loupání. Některé slupky (především staršího česneku) lze oddělit rukama od stroužku krásně, ale setkat se můžete i s pořádně lepivými kousky, kvůli kterým přijdete o nervy.
- V takovém případě vezměte menší nůž a odkrojte u stroužku podpučí (tvrdá část, kterou drží v palici) a loupejte.
- Stroužek po odkrojení můžete také vložit do speciálního gumového loupače na česnek, který se dá koupit za pár korun. Stroužky v něm jen poválíte a guma z nich stáhne slupku.
- Další možností je vzít dvě menší nerezové misky, dát do jedné stroužky, druhou miskou přiklopit a třást s nimi, dokud je slupek nezbavíte. Úspěch je tak 70%.
- Na TikToku se také nedávno objevilo video, ve kterém stroužky kuchař nahází do zavařovací sklenice a třesením je oloupe. Výsledek vypadá skvěle, ale vyzkoušené to nemáme.
Jak využít celé stroužky
Těmito způsoby získáte celé stroužky, které můžete použít do těch jídel, ve kterých neočekáváte intenzivní česnekovou chuť, ale jen jeho nádech nebo sílu. Třeba do vývarů, k pečenému masu, do omáčky. Celé stroužky třeba jen zlehka osmažte na oleji a pak je vytáhněte.
- Čím více budete česnek drtit nebo třít, tím více se z něj bude uvolňovat vonných složek a jídlo bude mít intenzivnější česnekovou chuť.
Rozmáčknuté stroužky
Mnohem jednodušeji stroužky oloupete, když je nepotřebujete vcelku. V takovém případě k nim můžete být trochu drsnější. Odkrojte podpučí a plochou nože na něj z vrchu zatlačte, dokud ho nerozmáčknete. V tuto chvíli z něj půjde slupka dolů jedna radost.
- Rozmáčknutý česnek můžete použít k pečenému masu nebo do rajčatové passaty, která se vaří dlouho. Pokrm nebude mít štiplavý tón, z česneku se vytáhne jen jeho sladkost a jemná chuť.
Ultra tenké plátky pro milovníky detailu
Další variantou, jak zpracovat česnek, je nakrájet ho na tenké plátky. Plátky se hodí třeba ke slávkám nebo k rybě.
- Pokud chcete extra tenké plátky, využijte struhadlo zvané mandolína. Kuchaři pro plátky tenké jako papír používají žiletku. Ale pozor na prsty!
- Krájení česneku žiletkou jste mohli vidět třeba ve filmu Mafiáni z roku 1990. Do italské omáčky z rajčat zkrátka patří, to vám potvrdí každý Ital.
Drobné kousky
Dále česnek můžete nasekat na drobné kousky. Ty se hodí do masových kuliček nebo do nádivky. U nasekaného česneku už se začíná projevovat jeho silná chuť.
Lisování a tření
- Lisovaným česnekem (nebo nastrouhaným na jemném struhadle) dochucujte silné omáčky z vývaru, salátové dresinky nebo marinády.
- Česnek utřený se solí se hodí tam, kde hraje hlavní roli. Do pomazánek, ve kterých nechcete křoupat kousky česneku. Připravit z něj můžete různé pasty, například česnekovo-zázvorovou, která se hodí do indických jídel. Zmínit musíme samozřejmě i česnečku.
Pacibulky a výhonky
Gurmáni vědí, že z česneku nemusíte konzumovat pouze samotné stroužky. V období kvetení (červen) lze odštípnutá květenství využít v kuchyni k dalšímu zpracování.
Pacilbulky a zelené výhonky poslouží ve vaší kuchyni jako delikatesa.
- Výhonky lze po krátké tepelné úpravě konzumovat, případně zamrazit na zimu nebo naložit do octa.
- Z pacibulek vyrobíte se směsí soli a oleje pastu do masových a zeleninových jídel.
Pečení, uzení a nakládání
Pokud ze zdravotních či jiných důvodů nemůžete konzumovat česnek syrový, je vhodné jej tepelně upravit.
- Pečený česnek – dochutí pomazánky, smetanové omáčky, krémové polévky a je skvělý třeba ke steaku
- Uzený česnek – vhodný k naložení masa na grilování
- Nakládaný česnek – můžete použít včetně oleje na maso, do salátů, těstovin
Trendy moderní gastronomie už se od dochucování jídla česnekem trochu odvrací. Cílem je využít jeho sladkou chuť a jemné aroma celých stroužků, případně plátků, ale od syrového drceného či lisovaného česneku někteří profesionální kuchaři raději dávají ruce pryč. Česká kuchyně by se však bez silného česnekového aroma neobešla.