Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

7 skvělých svačinek do letadla: Co si můžete sbalit do příručního zavazadla?

Jídlo cestování
ZDROJ: Sandra Harris/Unsplash
sdílet:

Chystáte se cestovat letadlem a nechcete se spoléhat na nabídku občerstvení na palubě? Pokud vám právě vrtá hlavou, zda si vůbec od letadla můžete vzít jídlo, máme pro vás přehledný návod, co bez obav přidat do příručního zavazadla a s čím do kufrů určených k odbavení. Zjistěte, jak si zjednodušit cestu a vychutnat si nejlepší svačinky, které hravě připravíte během balení kufrů.

Můžete mít vůbec v letadla vlastní jídlo? Odpověď je jednoduchá: ano, do letadla si s sebou můžete vzít prakticky jakékoliv potraviny, na potíže narazíte jen u těch, které jsou tekuté nebo mají řidší konzistenci.

Jak poznáte, zda vaše svačina splňuje bezpečnostní požadavky?

  • Cokoliv, co můžete rozlít, rozetřít, nastříkat, napumpovat nebo nalít, se považuje za tekutinu. A s tekutinou je bezpečnostní problém.
  • Pokud je chcete mít u sebe v příručním zavazadle na palubě letadla, musí být v průhledných obalech o maximálním objemu 100 ml. Jde například o hummus, jogurty, různé pomazánky, marmelády atd.
  • Všechny nádoby s tekutým obsahem – bez ohledu na to, zda se jedná o jídlo či kosmetiku – musí být v jednom průhledném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr a rozměrech 20 x 20 cm.

Jídlo jako dárek

Dárky k snědku, které vezete svým blízkým, nechte spolu s oblečením v zavazadle určeném k odbavení. Sem patří také alkohol. Před přepravou každou potravinu důkladně zabalte a v kufru natěsno upevněte, jako by to bylo křehké zboží. Při přepravě se s kufry nikdo nemazlí a mnohdy také musí jejich obsah vydržet divoké turbulence.

7 nejlepších svačinek do letadla, které vám schválí každá letuška

Při plánování svačinky, se kterou chcete vzlétnou do oblak, doporučujeme myslet na zlaté pravidlo ohleduplnosti a na palubu letadla si brát je takové potraviny, u kterých by vám nevadilo, kdyby je přinesl někdo jiný. Příliš uleželé sýry nebo česnekové klobásky či řízky zkrátka nejsou vzhledem k uzavřenému oběhu vzduchu a velkému množství lidí na omezenému prostoru tou nejlepší volbou.

1. Obložené prkénko sbalené na cesty

Dobře uzavíratelnou krabičku naplňte podle své chuti kousky tvrdého, nearomatického sýra a uzeniny, kousky čerstvé zeleniny a pečiva. Suchého občerstvení (patří do něj i zelenina a ovoce) můžete mít v příručním zavazadle kolik chcete. Jen pozor na hmotnostní limit.

2. Krekry (s pomazánkou)

Křupavé krekry skvěle doplní krabičku se sýry a uzeninou. Doplnit je můžete také luštěninovým hummusem nebo jinou oblíbenou pomazánkou, pokud ji správně zabalíte (viz text výše) a nebude jí víc jak 100 ml.

3. Oříšky a sušené ovoce

Naplňte si krabičku svými oblíbenými kousky, připravte ochucené pražené oříšky či cizrnu nebo si rovnou upečte fantastické tyčinky plné oříšků a sušeného ovoce

4. Sendviče

Snadné a rychlé jídlo, které si dobře rozumí s nedostatkem času při balení na dovolenou, navíc do něj zapracujete zbytky ze spíže i lednice, které by se během vaší nepřítomnosti mohly zkazit. V sendviči můžete ‚pronést‘ i pomazánku, která by v samostatné dóze sapala do kategeorie tekutin. Sendvič promazaný hummusem nikdo na letišti řešit nebude.

5. Muffiny, ovocný chlebíček a podobné sladké pečivo

Svačinka pro všechny, kteří na cestách rádi mlsají. I sladké pečivo může být plné vlákniny a přirozeného cukru, který dodá energii. Typickou ukázkou je banánový chlebíček, krásně vláčná buchta, kterou můžete obohatit sušeným ovocem a štědrou dávkou oříšků.

6. Sušené maso jerky

Výživná svačinka dodá tělu bílkoviny a zasytí. Správně usušené maso se nekazí a nepotřebuje chlazení ani žádné zvláštní skladování. Svačinku tak můžete mít v letadle kdykoliv po ruce. V příručním zavazadle zabere minimum místa.

7. Zapečené těstoviny

Dají se snadno krájet na porce a výborně chutnají i studené. Pozor jen na příliš aromatickou uzeninu a odér česneku, jinak by na nich nemělo spolucestujícím nic vadit. Podobně dobrou volbou je i španělská bramborová tortilla.

Inspirujte se recepty na jednoduché svačinky do letadla a nezapomeňte: před cestou si raději ověřte, zda nemá letecká společnost, se kterou cestujete, v cestovních podmínkách nějaké výjimky. Pravidla, která jsme uvedli, patří k obecně platným ve většině leteckých společností. 

Autorský článek

 

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč