Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Milujeme řízky aneb 30 nejlepších receptů!

Milujeme řízky aneb 30 nejlepších receptů!

Řízky to je česká klasika, i přes to, že některé nesou název jiné země. Třeba takový holandský je náš a vídeňský vlastně také, recept totiž pochází z Rakousko-Uherska. Jemný a šťavnatý, dozlatova usmažený, plněný, obalený v bramboráku... Řízek si můžete dát na sto způsobů a nikdy se vám neomrzí.

Výběr masa a příprava

Nejlepší maso na řízek je nakrájené přes vlákno (což třeba u vepřové kýty nebývá). Na vepřové řízky kupte pečeni bez kosti, fajnšmekři prorostlejší krkovičku.

  • Luxusní jsou řízečky z panenky a italská tradice velí telecí kýtu.
  • Kuřecí či krůtí řízek se dělá z prsíček.
  • Řízek by měl mít po naklepání tloušťku cca 1 cm, případné blanky u okrajů nařízněte, aby se při smažení nekroutil.

Koření a obalování

Nejjednodušší je před obalováním plátky masa osolit, trochu promnout a nechat 15 minut rozležet. Můžete je však i okořenit více a nechat marinovat. Mistři kuchyně na obalování doporučují mleté dietní (karlovarské) suchary, ale my nedáme dopustit na strouhanku připravenou rozmixováním 2 dny starých rohlíků, ještě ovoněnou petrželkou a parmazánem.

  • V obchodě vybírejte očima takovou strouhanku, na níž je vidět, že byla vyrobena z bílého pečiva, neprůhledné sáčky nebrat.

Smažení

Řízky vkládejte do cca 1cm vrstvy rozpáleného tuku. Přesný čas poznáte, když špetka strouhanky vhozená na hladinu zpění. Smažit můžete na rostlinném oleji, někdo však sází na sádlo či přepuštěné máslo. Hotové řízky nechte okapat na papírových utěrkách nebo na plátcích den starého chleba.

Autor: Eva.Dvorakova