Vánoční hrachová polévka
Více než hodinu
Velmi snadné
Vánoční svátky jsou neodmyslitelně spjaty s hromadou dobrého jídla a pití. Smažený kapr, bramborový salát, chlebíčky i několik druhů cukroví se už považují za samozřejmost. Co si letos připravit štědrovečerní večeři ve skromnějším duchu? Dnešní úspornou kuchařku jsem sestavila z vánočních receptů, které nejsou příliš finančně náročné a můžete se jimi inspirovat i během roku.
Hrách je tradiční plodinou, která tvořila nedílnou součást jídelníčku našich předků. Byl natolik běžný a snad i oblíbený, že se dostal také do známé dětské říkanky „Houpy houpy“. Zkrátka poklad, který je škoda nechat ve spíži zahálet. Nejen o svátky, ale i kdykoli během roku si můžete vychutnat tuto lahodnou hrachovku od naší produkční.
Houbový kuba, hubník nebo jednoduše jen kuba byl součástí štědrovečerního menu ještě dřív než smažený kapr s bramborovým salátem. Základními surovinami pro přípravu jsou kroupy, houba zvaná stroček trubkovitý a koření typické pro staročeskou kuchyni – česnek, majoránka, kmín.
Houbovka s kroupami je jakási polévková verze již zmíněného kuby a zároveň další možností, jak si o svátcích pochutnat na skromnějším jídle. Ale jak je psáno v popisku receptu, rozhodně si na polévku vzpomeňte i kdykoli během roku. Zvláště v průběhu houbařské sezóny recept oceníte.
Jak se zdá, ani letos nebude ryba patřit mezi nejlevnější druhy masa, ale pokud je pro vás kapr stále tradiční štědrovečerní večeří, vyzkoušejte z něj připravit karbanátky.
Bramborový salát bez majonézy můžete použít jako přílohu k již zmíněným rybím placičkám, nebo do něj přidejte vařené vejce, případně i na kostičky nakrájenou šunku, sterilovaný hrášek ale i vařenou kořenovou zeleninu a rázem máte hlavní jídlo.
Kdo by to byl řekl, že na přípravu tak úžasné polévky stačí jen hlava a vnitřnosti z kapra. V podstatě ty části, které většina domácností vyhodí. A právě z nich uvaříte skvělý vývar, který se stane základem pro vánoční polévku. Ostatní suroviny i podrobný postup najdete v našem receptu.
Šoulet je původně židovské jídlo připravované z krup a luštěniny. U nás se nejčastěji z hrachu a v Polsku do něj přidávají fazole. Výjimkou ale není ani cizrna či čočka.
Zprvu šlo výhradně o bezmasé jídlo z pár surovin, ale v posledních letech si šoulet rádi vylepšujeme opečenou slaninou či uzeným masem. Jeho vegetariánská varianta se také výborně hodí jako příloha k pečeným masům.