Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zapomeňte na dochucovadla plná éček, takhle pozvednete chuť polévky zdravě

Polévka minestrone
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Maggi, sójovka, lák z okurek… Uvařili jste svou oblíbenou polévku a pořád to není ono? Nesahejte po glutamátu, zvládnete to zdravě! Třeba miso pastou, umeoctem nebo droždím. 

Umeocet

Se hojně využívá v japonské kuchyni. Vzniká jako vedlejší produkt při fermentaci švestiček umeboši. Ty se tvrdé a zelené naloží do velkého množství soli a nechají se nejméně měsíc fermentovat. Během tohoto procesu začnou pouštět chuťově výraznou, slano-kyselou šťávu. A to je právě umeocet. Na rozdíl od klasického octa neobsahuje kyselinu octovou, ale citronovou.

I přes svůj exotický původ skvěle doplňuje mnoho českých jídel. Výborně ladí s luštěninovými pokrmy, kulajdou, kapustou i zelím, s méně výraznými pokrmy z cukety či kedlubny, zkrátka se všemi jídly, která potřebuji osolit a okyselit.

Miso pasta

 

A do třetice koncentrovaná síla z Asie. Miso polévku tradičně snídají Japonci – věří, že podporuje dlouhověkost. Na pohled nepříliš vábná hmota v různých odstínech hnědé vzniká fermentací sóji, mořské soli a obilí. Tělu dodává vitaminy, minerály a důležité enzymy a polévce silnou chuť. Miso pastu nevařte, jen ji rozmíchejte v horké polévce.

Bylinky

Čerstvé a nasekané nebo rozmělněné do pesta umí podpořit či dokonce změnit chuť každé polévky. Představte si jednoduchý dýňový krém. S pažitkou bude štiplavý, s petrželkou hezky český, s koriandrem získá exotický nádech. Bylinky můžete mít vždy po ruce, ať už v květináčku na okně nebo jako zamrazené přebytky letní sklizně.

 

Olej

Není tuk jako tuk. Za studena lisované rostlinné oleje jsou výživnou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Navíc v pokrmu přirozeně nesou chuť a vůni. První dojem na jazyku je díky nim zkrátka lepší a celkově uspokojivější. Vybírejte takové, které jsou vám příjemné. My můžeme doporučit olivový, dýňový, konopný a avokádový. Dávkujte opatrně, chuť jídla umí pozměnit. Nejlepší je, když si každý strávník „naolejuje“ svou polévku sám.

Lahůdkové droždí

Nebojte se, chutná úplně jinak a mnohem lépe než klasické droždí. Polévku zvýrazní a dodá jí masové aroma. Na 4 porce jídla doporučujeme max. 2 lžíce lahůdkového droždí, pak už by bylo v jídle příliš cítit. Někomu lahůdkové droždí připomíná vyzrálý sýr. Lahůdkové droždí do polévky přidávejte až v samém závěru, abyste zachovali maximum cenných vitaminů skupiny B.

Parmazán

Tvrdý italský sýr se vyplatí mít v lednici. Stačí pár strouhnutí a polévka je hned o něčem jiném. Dopřejte si ho jako jemný poprašek nebo ve formě chuťově výraznějších hoblinek. Skvělá polévka dřív než řeknete sýr!

Tabasco

Doslova ďábelská tečka. Proslulá pálivá omáčka se vyrábí od roku 1868. Patří do ní jen chilli papričky, ocet a sůl. Tabasco přikápněte všude tam, kde potřebujete polévku trochu (nebo pořádně) přiostřit. Když si připravíte domácí, můžete si sami určit, jak moc pálivé bude.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Comments

09.10.2020 15:22

Doporučovat Tabasco, jako ochucovadlo je nesmysl. Patří mezi mírně až středně pálivé omáčky, takže opravdu ostré jídlo s ním neuděláte. I když tady dost záleží, co kdo snese.
Větší problém je jeho chuť a vůně, které jsou hodně výrazné a do kysela. Tzn. výrazně mění chuť a vůni jídla, do kterého se přidává. Tím nechci říct, že Tabasco je špatné, jen že se nehodí jako univerzální dochucovadlo. Pokud chci jídlo jen přiostřit, tak jsou lepší omáčky, jen s chilli a trochou chuťově nevýrazného konzervantu.

Apetit magazín