Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely

Cibulačka
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

České babičky dobře věděly, že polévka je grunt. Stejný názor ale zastávají také jejich vzdálené příbuzné ve Španělsku, Itálii nebo třeba v Rusku. A tak má snad každý národ na světě svou „typickou" polévku, na kterou nedá dopustit. My jsme vybrali nejzajímavější zahraniční polévky, které si bez problému můžete připravit i vy. 

Minestrone, cibulačka, bouillabaisse, boršč, kapustnica nebo gazpacho. To jsou názvy polévek, které často objevíte na jídelním lístku v české restauraci. Českým chuťovým pohárkům zmíněné polévky jednoduše lahodí. Není divu, vždyť každá z těchto polévek vyniká výraznou a jedinečnou chutí, zajímavými surovinami i způsobem přípravy. 

Minestrone

Jak už název napovídá, polévka minestrone má původ v italské kuchyni. Této v překladu "velké polévce" dominují rajčata, cibule, mrkev, celer, fazole, česnek a bylinky. Špatnou, a zároveň dobrou zprávou je, že na polévku minestrone neexistuje jeden přesný recept, a tak při přípravě můžete povolit uzdu fantazii a pohrát si s ingrediencemi.

  • Pokud patříte mezi vegetariány, pak z receptu vynechejte maso. V opačném případě lze do polévky přidat kousky kuřecího masa.
  • Zároveň můžete polévku obohatit o těstoviny, povětšinou se přidávají těstoviny orecchiette, nebo rýži.
  • Vzhledem k tomu, že polévka minestrone patřila k prostým pokrmům, lze ji podávat i jako hlavní chod. Tuto tradici můžete následovat i vy. 

Cibulačka

Sotva bychom hledali zahraniční polévku, která se v naší kuchyni zabydlela tak rychle jako cibulačka. Není divu, vždyť hovězí vývar ve spojení s cibulí, máslem a tymiánem vytváří hotovou symfonii chutí.

  • Pokud byste se vydali ochutnat cibulačku do Francie, pak ji v místních podnicích objevíte pod názvem Soupe à l’oignon gratinée. Údajně ji vymyslel král Ludvík XV., když při pobytu na loveckém zámečku zjistil, že má ve spíži jen cibuli, máslo a šampaňské. Ze tří ingrediencí následně připravil první francouzskou cibulovou polévku.
  • Jiné legendy zase vyprávějí, že první cibulačku ochutnal už Král Slunce Ludvík XIV. Ať tak či onak, jedno je jasné. Francouzská cibulačka patří k nadčasovým polévkám, které nikdy nevyjdou z módy.

Bouillabaisse

Francouzská kuchyně nenabízí pouze cibulačku, ale také dokonalou polévku jménem bouillabaisse (čti bujabéza). Světlo světa spatřila tato rybí polévka v jihofrancouzském městě Marseille, a rychle se rozšířila do dalších středomořských měst.

  • Kouzlo polévky bouillabaisse spočívá v dlouhé přípravě i přidání provensálských bylinek.
  • V tradičním receptu naleznete vývar ze tří mořských ryb - ropušnice, kohouta mořského a mořského úhoře. Nic ale nebrání tomu, abyste polévku připravili z pražmy, ďasa mořského, mušlí nebo třeba chobotnice.
  • V Marseille se polévka podává s opečenými plátky chleba, které jsou potřené omáčkou rouille. 

Kapustnica

Výbornou polévku nalezneme také u našich východních sousedů. Slovenská kuchyně se pyšní polévkou kapustnica, která je nedílnou součástí štědrovečerního menu.

  • Pokud připravujete postní verzi polévky, pak vynechte maso a zahustěte ji smetanou či bramborem.
  • Naopak sváteční verze kapustnice obsahuje uzené maso, klobásu a také houby

Boršč

Je úzce spjatá s ruskou a ukrajinskou kuchyní, avšak její kořeny najdeme na Ukrajině. Řeč je o boršči, polévce z červené řepy, zelí, hovězího a vepřového masa, která je jedním slovem famózní. Pokud tedy máte dostatek času, rozhodně si boršč připravte. Tato polévka je nejen plná skvělých a dobrých surovin, ale navíc zasytí a zahřeje.

Gazpacho

Polévka, která není horká? Ano, seznamte se s gazpachem, španělskou polévkou z Andalusie. Původní recept na gazpacho údajně přišel do Španělska s Římany. V té době se ale jednalo o polévku z chleba, olivového oleje, vody, octa a česneku. Teprve až během 19. století vznikl recept na červené gazpacho, ve kterém vyniká chuť rajčat.

  • Pravé španělské gazpacho se podává studené, což je dáno tím, že Španělé si polévku dopřávají v parném létě, tedy v době, kdy nemají chuť na horké pokrmy. Snažte se tuto tradici při servírování gazpacha dodržet, jedině tak bude polévka chutnat tak, jak má.

Zdroje informací: CNN, Food'n road, autorka článku

Související články

Autor: Alžběta Rybářová

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny
  • Zajímavosti

Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny

Zmrzlina k létu neodmyslitelně patří, milují ji děti i dospělí. Chladivý kopeček v horkých dnech dokonale osvěží a potěší chuťové buňky. Marks & Spencer si letos opět připravil několik novinek ze světa mraženého osvěžení – a...