Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ve světovém žebříčku nejlepších českých polévek je na prvním místě česnečka. Na přední příčce je i rajská

Ve světovém žebříčku nejlepších českých polévek je na prvním místě česnečka. Na přední příčce je i rajská
ZDROJ: Apetit

Jak se říká, polévka je grunt, postaví na nohy, zahřeje i zasytí. Napříč Českem se vaří polévky prakticky ze všech lokálních surovin a češi si dávají na jejich přípravě záležet. Podle gastronomického průvodce Taste Atlas jsou některé naše polévky oblíbené i u cizinců.

Historie

Když se řekne tradiční česká polévka, vybaví se každému něco jiného. V online průvodci tradičních jídel z celého světa Taste Atlas najdeme v kategorii 15 nejlepších českých polévek tyto:

  • Na prvním místě se umístila česnečka. Tu můžete připravit různými způsoby, ta klasická se skládá z vývaru, česneku, kmínu, brambor a majoránky. Někdo místo vývaru používá vodu z brambobr.V česnečce by nemělo chybět sádlo.
  • Na druhém místě je podle hodnocení zelňačka. Ta je spolu s hrachovkou v některých domácnostech tradiční českou vánoční polévkou. Do polévky patří kysané zelí, brambory, vývar, kmín. Někdo přidává červenou papriku, smetanu, uzeninu nebo houby. Jejími alternativami je valašská kyselica nebo slovenská kapustnica.
  • Třetí místo obsadila hrachová polévka. Může mít podobu hráškového krému zjemněného smetanou, tradiční hrachovka se ale vaří spíše ze suchého žlutého nebo zeleného hrachu. Důležitou složkou je posypka z opečeného pečiva.
  • Na čtvrtém místě najdeme rajskou polévku. Chuťově připomíná řídkou rajskou omáčku spíše než italskou rajčatovou polévku. Připravuje se z rajského protlaku, použít můžete račatovou passatu. Nezaměnitelnou chuť jí dodává bobkový list.
  • Pátou příčku obsadila houbová polévka. Jsme národ houbařů, takže na žampionový krém zapomeňte. Základem jsou sušené lesní houby, brambory, česnek, smetana, vývar.

Mezi další polévky, které se umístily na předních příčkách, patří bramboračka, kterou najdeme téměř na každém jídelním lístku české restaurace pro turisty. Dále pak kulajda, fazolová polévka, gulášovka, čočková polévka, kyselo, dršťková a rybí polévka.

Lokální recepty napříč zemí

Každý kout naší země má své polévkové poklady. Zatímco na severu využívají nasušené houby k přípravě krkonošského krkonošského kysela, ve východních Čechách se z mléka a hub vaří polévka ančka. Z jižních Čech pak pochází krémová houbová polévka s koprem kulajda. Na Moravě a ve Slezku je dodnes oblíbená polévka ze zelí a masa s názvem bigos, která k nám přišla z Polska.

Jídlo do každé roční doby

Máte polévku spojenou pouze s chladnými dny? O hodně přicházíte!

  • Sezónní polévky jako cuketová, květáková či dýňová jsou nejlepší připravené z čerstvých surovin, tedy v létě a na přelomu podzimu. Výzkumy navíc ukazují, že ve vedru se nejlépe zchladíte právě teplým pokrmem.
  • Mezi podzimní favority polévek se vzhledem k sezóně hub řadí recepty z nich, jako třeba kulajda nebo třeba houbový krém.
  • Některé polévky patří neodmysliteně k zimě. Například na prdelačce si pochutnáte v období zabíjaček, gulášovou polévkou se dobře zahřejete na svahu nebo v bílé stopě. 

Ozdoby českých polévek

Češi si na svých polévkách dávají záležet, v mnoha znich najdeme různé druhy zavářek (nudle, kapání, knedlíčky, noky, vejce) a vložek (celestýnské nudle, svítky, smažený hrášek, krutony).

Populární kroupy

Bez krup se česká kuchyně neobejde. Tuto surovinu využíváme o Vánocích, při zabijačkách i při přípravě polévek. Kroupy se přidávají do už zmiňované prdelačky, vývarů či předmasopustní uzené polévky.

Věříme, že tento malý průvodce nejlepšími českými polévkami vás motivoval k tomu, abyste se pustili do vlastního kulinářského dobrodružství. Ať už se rozhodnete zkoumat tradiční recepty, nebo experimentovat s moderními variacemi, české polévky vám otevřou bránu do bohatého světa chutí a vůní, které nám naše kuchyně tak štědře nabízí.

Zdroje informací: Apetit, MetLife

Skryt pre seznam