0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Chuť krajových specialit: Valašsko

Valašské speciality
ZDROJ: Couleur/ Pixabay
sdílet:

Řekne-li se Valašsko, každému se hned vybaví švestková pálenka, tradiční sladké koláče frgále nebo polévka s názvem kyselica. Víte však, co se skrývá pod názvem škračky či podplameníky? Pojďte se s námi ponořit do tajů známých i méně známých valašských specialit!

Oblast Valašsko se rozkládá na východní části Moravy. Tento region se nachází v bezprostřední blízkosti hranic se Slovenskem, je hornatého rázu a na jeho území najdeme chráněnou krajinnou oblast Beskydy. Už z tohoto popisu můžeme usuzovat na charakteristiku místní kuchyně, obzvlášť pokud k výčtu přidáme, že se zde od nepaměti pěstují hlavně brambory, zelí, pohanka a švestky.

Švestky a všechno kolem nich

Švestky nebo jak se jim na Valašsku přezdívá –⁠ „trnky“ patří k hlavním komoditám místního regionu. Mimo pověstného pálení slivovice se toto ovoce objevuje hned v několika typických místních specialitách. Mezi nejznámější valašské speciality rozhodně patří tzv. frgále, sladké kynuté koláče o průměru asi 30 cm.

 • Slovo ‚frgál‘ někdy na počátku 19. století původně označovalo „nepovedený koláč“, což je ovšem v dnešním kontextu dokonalý protimluv.
 • Připravovaly se tradičně při všech slavnostních příležitostech např. na posvícení, svatební hostiny nebo na křty.
 • Do těsta se původně používalo kachní sádlo a náplň do frgálů nemusela být vždycky pouze ze švestkových povidel.
 • Tradičně se používal i mák, tvaroh, povidla hrušková nebo dokonce mrkvová či kedlubnová.
 • Na rozdíl třeba od koláčů chodských se pak obvykle připravují jen s jedním druhem náplně.
 • Neodmyslitelnou součástí frgálů je i klasická drobenka z másla, mouky a cukru.

Další místní specialitou připravovanou ze švestek je tzv. trnková máčka. Jedná se o omáčku připravovanou ať už ze sušených nebo čerstvých švestek a perníkového koření, podávanou k uzenému či pečenému masu nebo třeba s noky z bramborového těsta. Z tohoto těsta se na Valašsku dělají i knedlíky švestkami plněné.

Kysané zelí a pokrmy z něho

Druhou nejznámější valašskou specialitou je zelná polévka známá pod názvem kyselica.

 • Nesmí v ní mimo kysaného zelí chybět brambory a typické české koření –⁠ kmín.
 • Podle sezóny a ekonomické situace se pak tradičně kyselica zpestřovala tu domácí uzeninou, tu houbami nebo třeba zakysanou smetanou.
 • Někdy se na způsob bramboračky ochucuje kyselica i česnekem nebo majoránkou.

Se zelím a uzeninou se na Valašsku připravují i tzv. střapačky.

 • Jedná se přitom o obdobu slovenských halušek. Není divu, že se toto jídlo těší na Valašsku velké oblibě, k našim slovenským sousedům to mají takřka „přes plot“.
 • Těsto na střapačky se připravuje z mouky, vody, soli, brambor a vajec.
 • Setkat se můžete i se sladkou variantou střapaček s mákem či švestkovými povidly.
 • Netvrdíme, že byste se na Valašsku nemohli setkat se střapačkami s bryndzou, opak je pravdou. Častěji se zde však ve spojení s bryndzou podávají tzv. podplameníky, placky z kynutého bramborového těsta, zdobené právě bryndzou, zakysanou smetanou a koprem.

V hlavní roli pohanka

Zajímavou plodinou, která je pro Valašsko rovněž typická, je pohanka. Tato u nás nepříliš běžná a často opomíjená obilovina tvoří základ tzv. valašského kontrabáše.

 • Kontrabáš je obvykle v troubě zapékaný pokrm, který se připravuje z pohanky lámanky. Tu běžně seženete v obchodech, stejně jako pohankové kroupy vcelku.
 • Dalšími ingrediencemi na kontrabáš pak jsou opět brambory, uzenina, případně houby, cibule, česnek, majoránka i naše oblíbené kysané zelí.
 • Rychle zjistíte, že se zde zkrátka jedná o několik málo surovin, které kdysi Valaši měli vždycky po ruce, dokázali je vypěstovat v dobré kvalitě a všem dostupném množství, ale hlavně je proměnit ve velmi chutné pokrmy.
 • Z pohanky se na Valašsku připravuje i obdoba bramboráku, palačinek či rizota nebo sladké pohankové kaše.
 • Pohanka je přirozeně bezlepková, takže se hodí i pro tento druh diety.

Masité valašské pokrmy

Co se týče masa, na Valašsku se odedávna pásly hlavně ovce. Mezi tradiční pečená masa tedy můžeme určitě počítat jehněčí a skopové v různých úpravách. Trochu kontroverzním receptem, který se mezi ty valašské určitě počítá, jsou tzv. škračky.

 • Jedná se o obvykle vepřová játra, připravovaná narychlo na pánvi tak trochu na způsob houbové smaženice (kde místo hub použijete právě játra).
 • Tento recept nemá na Valašsku nejspíš tak dlouhou historii jako ostatní uvedené recepty, což však v zásadě nemusí ničemu vadit.
 • Podávat škračky můžete s bramboráčky nebo další místní specialitou tzv. poškrabky, což jsou bochánky z kynutého těsta.

Konečně na Valašsku se připravuje i jeden z našich speciálních českých druhů řízku tzv. Ondráš. Nikoho nepřekvapí, že se jedná o vepřový řízek obalený, jak jinak, než v bramborovém těstíčku ochuceném na způsob bramboráku.

Související články

Halušky a strapačky: Patří do nich vejce a brambory?
 • Jak na to

Halušky a strapačky: Patří do nich vejce a brambory?

Halušky mají svůj domov na Slovensku, kde jsou považovány za tradiční jídlo. Známé jsou ale také jako typický valašský pokrm. Jsou rychlým a chutným řešením obědu či večeře. Vyzkoušet je můžete naslano se slaninou, kysaným zelím, brynzou i...
Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...

Obchod Apetit