Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vyzkoušejte chuť Valašska: Na Moravě vás čekají kontrabáš, kyselica nebo frgále

Valašský kontrabáš
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Řekne-li se Valašsko, každému se hned vybaví švestková pálenka, tradiční sladké koláče frgále nebo polévka s názvem kyselica. Víte však, co se skrývá pod názvem škračky či podplameníky? Pojďte se s námi ponořit do tajů známých i méně známých valašských specialit!

Oblast Valašsko se rozkládá na východní části Moravy. Tento region se nachází v bezprostřední blízkosti hranic se Slovenskem. Je hornatého rázu a na jeho území najdeme chráněnou krajinnou oblast Beskydy.

Už z toho můžeme usuzovat, jaká je místní kuchyně. Obzvlášť pokud k výčtu přidáme, že se zde od nepaměti pěstují hlavně brambory, zelí, pohanka a švestky.

Švestky a všechno kolem nich

Švestky nebo jak se jim na Valašsku přezdívá –⁠ „trnky“ patří k hlavním zdejším surovinám. Mimo pověstného pálení slivovice se toto ovoce objevuje hned v několika typických místních specialitách.

Mezi nejznámější valašské speciality rozhodně patří tzv. frgále, sladké kynuté koláče o průměru asi 30 cm.

  • Slovo ‚frgál‘ někdy na počátku 19. století původně označovalo „nepovedený koláč“, což je ovšem v dnešním kontextu dokonalý protimluv.
  • Připravovaly se tradičně při všech slavnostních příležitostech např. na posvícení, svatební hostiny nebo na křty.
  • Do těsta se původně používalo kachní sádlo a náplň do frgálů nemusela být vždycky pouze ze švestkových povidel.
  • Tradičně se do náplně používal i mák, tvaroh, povidla hrušková nebo dokonce mrkvová či kedlubnová.
  • Na rozdíl třeba od koláčů chodských se pak obvykle připravují jen s jedním druhem náplně.
  • Neodmyslitelnou součástí frgálů je i klasická drobenka z másla, mouky a cukru.

Další místní specialitou připravovanou ze švestek je tzv. trnková máčka. Jedná se o omáčku připravovanou ať už ze sušených nebo čerstvých švestek a perníkového koření. Podává se k uzenému či pečenému masu nebo třeba s noky z bramborového těsta.

Kysané zelí a pokrmy z něho

Druhou nejznámější valašskou specialitou je zelná polévka známá pod názvem kyselica.

  • Nesmí v ní mimo kysaného zelí chybět brambory a typické české koření –⁠ kmín.
  • Podle sezóny a ekonomické situace se pak tradičně kyselica zpestřovala tu domácí uzeninou, tu houbami nebo třeba zakysanou smetanou.
  • Někdy se na způsob bramboračky ochucuje kyselica i česnekem nebo majoránkou.

Se zelím a uzeninou se na Valašsku připravují i tzv. bramborové střapačky. Jedná se přitom o obdobu slovenských halušek. Není divu, že se toto jídlo těší na Valašsku velké oblibě, k našim slovenským sousedům to mají takřka „přes plot“.

  • Těsto na střapačky se připravuje z mouky, vody, soli, brambor a vajec.
  • Setkat se můžete i se sladkou variantou střapaček s mákem či švestkovými povidly.

Netvrdíme, že byste se na Valašsku nemohli setkat se střapačkami s brynzou, opak je pravdou. Častěji se zde však ve spojení s bryndzou podávají tzv. podplameníky, placky z kynutého bramborového těsta, zdobené právě bryndzou, zakysanou smetanou a koprem.

V hlavní roli pohanka

Zajímavou plodinou, která je pro Valašsko rovněž typická, je pohanka. Tato u nás nepříliš běžná a často opomíjená obilovina tvoří základ tzv. valašského kontrabáše.

  • Kontrabáš je obvykle v troubě zapékaný pokrm, který se připravuje z pohanky lámanky. Tu běžně seženete v obchodech, stejně jako pohankové kroupy vcelku.
  • Dalšími ingrediencemi na kontrabáš pak jsou opět brambory, uzenina, případně houby, cibule, česnek, majoránka i naše oblíbené kysané zelí.

Rychle zjistíte, že se zde zkrátka jedná o několik málo surovin, které kdysi Valaši měli vždycky po ruce, dokázali je vypěstovat v dobré kvalitě a všem dostupném množství, ale hlavně je proměnit ve velmi chutné pokrmy.

  • Z pohanky se na Valašsku připravuje i obdoba oblíbeného bramboráku, palačinek či rizota nebo sladké pohankové kaše.

Masité valašské pokrmy

Co se týče masa, na Valašsku se odedávna pásly hlavně ovce. Mezi tradiční pečená masa tedy můžeme určitě počítat jehněčí a skopové v různých úpravách. Trochu kontroverzním receptem, který se mezi ty valašské určitě počítá, jsou tzv. škračky.

  • Jedná se o obvykle vepřová játra, připravovaná narychlo na pánvi tak trochu na způsob houbové smaženice (kde místo hub použijete právě játra).
  • Tento recept nemá na Valašsku nejspíš tak dlouhou historii jako ostatní uvedené recepty, což však v zásadě nemusí ničemu vadit.
  • Podávat škračky můžete s bramboráčky nebo další místní specialitou tzv. poškrabky, což jsou bochánky z kynutého těsta.

Konečně na Valašsku se připravuje i jeden z našich speciálních českých druhů řízku tzv. Ondráš. Nikoho nepřekvapí, že se jedná o vepřový řízek obalený, jak jinak, než v bramborovém těstíčku ochuceném na způsob bramboráku.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín