0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Překvapivá historie cheesecaku! Milovali ho už starověcí Řekové

Překvapivá historie cheesecaku! Milovali ho už starověcí Řekové
sdílet:

I když název cheesecake napovídá, že tvarohový dort vznikl v anglicky mluvící zemi, opak je pravdou. Kořeny lahodného dezertu můžeme naleznout už v antickém Řecku. 

Zkoumat historii cheesecaku je stejně obohacující jako samotné složení dortu. Vždyť na tomto sladkém dezertu si pochutnávali už starověcí Řekové, kteří ho konzumovali při sportovních výkonech. Z dochovaných zdrojů se dokonce ví, že na tvarohový dezert vsázeli řečtí sportovci během olympijských her v roce 776 př. n. l. V té době se ale dort ani zdaleka nepodobal cheesecaku, který známe dnes.

  • Starověký "cheesecake" se totiž skládal z pšeničné mouky, sýra medu. Nutno podotknout, že byl natolik oblíbený, že se stal i sladkou pochoutkou na řeckých svatbách.

Cheesecake jako válečná kořist

S dobytím Řecka Římany se začala psát nejen nová historická kapitola, ale také nová kapitola dějin cheesecaku.

  • Římané si recept rychle přivlastnili a poupravili k obrazu svému. Na rozdíl od Řeků přidávali vajíčko a výsledný dort podávali v horké variantě.
  • Odvážnější Římané dokonce tvarohový dort používali jako náplň do pečiva.
  • Z Římské říše se recept rychle rozšířil do dalších koutů Evropy. Můžeme jenom hádat, jak velké oblibě se tvarohový dort v Evropě těšil, jedno ale víme jistě. Až v 18. století se začal chuťově i vzhledově přibližovat cheesecaku, který si dopřáváme dnes. V tu dobu ho Evropané přivezli do Spojených států amerických, kde zažil obrovský boom.

První cheesecake s náplní cream cheese

Zatímco v Evropě byl cheesecake přijat velmi vlažně, v Americe si ho lidé zamilovali na první sousto. Cukráři následně vymýšleli nové varianty tohoto tvarohového dezertu, až světlo světa spatřil cheesecake s náplní cream cheese.

  • Za vznikem cream cheese stojí William A. Lawrence, který v 1872 experimentoval s přípravou sýru Neufchâtel. I když se mu výroba sýru francouzského typu nevyvedla podle očekávání, výsledný počin nechutnal vůbec špatně. Ba naopak, nevyzrálý sýr s krémovou strukturou byl natolik skvělý, že ho William A. Lawrence začal prodávat pod názvem Philadelphia.
  • Označení Philadelphia získal sýr podle amerického města, které v té době bylo symbolem čistoty. Po vynalezení sýra Philadelphia už bylo jenom otázkou času, kdy někdo připraví dort s náplní z tohoto sýru. Prvenství pravděpodobně patří newyorskému Turf Restaurantu, kde údajně vznikl první cheesecake s cream cheese. 

Čas na experimentování

Následně si cheesecake oblíbili i Evropané, kteří cream cheese nahradili svými oblíbenými mléčnými produkty.

Související články

Autor: Alžběta Rybářová

Apetit magazín

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
  • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
  • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...
Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč