0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Mikuláš naděluje: 5 tipů na slané dobroty

Mikuláš naděluje: 5 tipů na slané dobroty
sdílet:

Prosinec je za dveřmi, a to znamená jediné: blíží se svátky a s nimi i hromada sladkých dobrot. Na Ježíška si ještě chvíli počkáme, už za pár dní ale můžete své nejbližší potěšit mikulášskou nadílkou. A co takhle si kromě kupované čokolády vychutnat i nějakou slanou delikatesu z vlastní kuchyně? Vyberte si z pětice slaných pochoutek, po kterých se doma jen zapráší.

1. Ořechy, jak je neznáte

Pokud vaši malí mlsouni potřebují po náročném dni doplnit energii, oříšky se na stole dlouho neohřejí. Nebo ještě lépe – nestihnou ani vychladnout. Pražené oříšky s citronovou kůrou máte hotové během chvilky a jejich aroma vám nádherně provoní celý byt. A kdyby vám jich přece jen pár zbylo, překvapte své nejbližší během nadcházejících svátků třeba kaprem v oříškové strouhance. Těm menším, kteří rybám zatím nepřišli na chuť, pak můžete do ořechového kabátku ukrýt třeba šťavnatý vepřový řízek.

2. Olivy (nejen) na odlehčení

Existuje hned několik důvodů, proč zařadit do jídelníčku olivy. Obsahují vitaminy A, E, důležité minerály jako vápník a hořčík a zároveň jako fungují jako účinné antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Připravte si smažené plněné olivy, které vám zpříjemní každé sváteční posezení, nebo křupavou pizza kapsu plněnou olivami parmazánem a špenátem. A pokud hledáte něco lehčího, co takhle olivoví šneci? Zaručujeme, že po těchhle lahůdkách si hned tak na plech s cukrovím nevzpomenete.

3. Sušenky naslano

Chcete alespoň na okamžik vyměnit linecké, vanilkové rohlíčky a další tradiční dobroty za neotřelou pochoutku? V čedarových sušenkách se hromady cukru obávat nemusíte. Stačí půlhodinka příprav a máte hotovo. Ti náročnější možná raději sáhnou po sušenkách s nakládanými rajčaty, se kterými si můžete vychutnat kouzlo pravé italské kuchyně. Buon appetito!

4. Tyčinky se solí a sýrem

Abyste měli jistotu, že vaši sváteční pohodu nenaruší kručení v žaludku, je dobré mít v záloze svačinku pro každou příležitost. Sýrové tyčinky zmizí ze stolu natotata, proto si jich raději pár schovejte do nádoby, kde vám vydrží čerstvé i na další den. Přitom stačí pár ingrediencí navíc a rázem vykouzlíte desítky různých variací. Zkuste třeba křupavé tyčinky se slaninou. Jen nezapomeňte na pořádnou dávku listového těsta, abyste je stihli doplňovat.

5. Domácí paštiky

Paštika je ideální na čerstvý chléb nebo jen tak, když nemáte co zakousnout. Patříte-li mezi opravdové gurmány, možná dáte přednost domácí výrobě před výrobky ze supermarketu. Kuřecí nebo drůbeží paštika spolehlivě zasytí jedlíky všeho věku. Pár dalších triků, jak si tradiční recepturu ještě vylepšit, jsme pro vás schovali do článku níže. Když si dáte opravdu záležet, možná si doma na Mikulášskou nadílku jen tak nevzpomenou.

Související články

Autor: petr.suth

Apetit magazín

Kdo je to someliér, co umí a s čím poradí?
  • Lidé a jídlo

Kdo je to someliér, co umí a s čím poradí?

Someliér (nebo také sommeliér) vám v restauraci servíruje ideální víno k jídlu, které máte před sebou, a nejen to. Čím více budete o roli someliéra vědět, tím lépe budete moci plně využít jeho znalostí a zkušeností, až budete příště...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč