Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak oloupat a jíst granátové jablko: Jde to snadno a bez nepořádku v kuchyni

Granátové jablko
ZDROJ: pixabay.com
sdílet:

Nevíte si rady s granátovým jablkem, a tak ho raději ani nekupujete? To je velká škoda, protože uvnitř ukrývá chutná semínka, která jsou plná vitamínů a svou červenou barvou rozzáří každé jídlo. Jak oloupat granátové jablko, aby růžová semínka nebyla po celé kuchyni a šťáva z nich nevytekla? Poradíme v článku a názorně také ve videu.

Jak oloupat granátové jablko?

Pro nezkušené může být granátové jablko pěkný oříšek. Pod svou tenkou, ale tuhou slupkou schovává mnoho šťavnatých semínek, jejichž barva připomíná český granát. Z těch po narušení teče stejně červená tekutina. Lahodnou šťávu ovšem chceme mít spíš v jídle, v puse a na jazyku, nikoli na rukou či na stole. Proto je potřeba umět semínka opatrně vyjmout.

Skryt pre seznam

Jak jíst granátové jablko?

Abyste mohli semínky granátového jablka zdobit dezerty a drinky nebo je mohli použít do vaření, bude potřeba je v neporušené podobě dostat z kožovité slupky. Prozradíme vám trik, jak je dostat ven. Budete potřebovat také větší misku, malý ostrý nožík a dřevěnou vařečku.

  1. Připravte si misku. Nad ní vezměte jablko do ruky bubákem nahoru. Přibližně dva centimetry od něj nařízněte slupku kolem dokola. Řez veďte tak, abyste bubák obkroužili a vznikla jakási poklička. Tu jemně uvolněte a odstraňte.
  2. Při pohledu na nakrojené granátové jablko uvidíte, jak jsou semínka vnitřními blankami oddělená a uspořádaná do šesti „chlívečků“.
  3. Nakrojte slupku od chybějící pokličky směrem ke stopce v místech, kudy vede vnitřní přepážka – a to na všech šesti místech.
  4. Postupně jednotlivé dílky uvolněte od středu a opatrně roztáhněte do stran.
  5. Bílý střed a případné blanky odstraňte.
  6. Granátové jablko obraťte nad miskou stopkou nahoru.
  7. Poklepejte na jednotlivé měsíčky vařečkou, zrníčka se uvolní a vypadnou do misky. V ruce vám zůstane pouze slupka.

Pokud potřebujete celé dílky, které se používají jako zdobící prvek třeba na dorty,  pak v bodě 4 od sebe úplně oddělte jednotlivé segmenty a slupku z každého opatrně sloupněte.

Jak jíst granátové jablko? Samotné, nasladko i naslano

Takto připravená semínka můžete uzobávat samotná. Jsou šťavnatá, sladkokyselá a lehce natrpklá. Obsahují vitamin C, B, sodík, draslík a hořčík. Zrníčka se svíravou chutí jsou bohatým zdrojem antioxidantů.

Granátové jablko do salátů i slaných jídel

Díky své lehce nakyslé chuti a šťavnatosti se granátové jablko často přidává do salátů. Z našich receptů můžete vyzkoušet citrusový salát, salát s quinoou a granátovým jablkem nebo úplně jednoduchou kombinaci s čekankou.

Ale rozumí si také s masem a slanými jídly. Důkazem jsou nadívaná kuřátka s granátovým jablkem, jehněčí tažín s batáty a datlemi nebo perské kuře v ořechovo-granátové omáčce.

Zdroj informací: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč