Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Jak děti naučit jíst více zeleniny?

Děti a zelenina - bolavé téma pro nejednoho rodiče. Lásku k zelenině totiž nechová většina dětí a dostat ji do nich je občas opravdu nadlidský úkol. Naštěstí i tento vztah jde vylepšit, někdy i za pomoci lstivých úskoků a malých triků. Můžete ji poschovávat do omáček, placiček, polévek i těstovin, obalit jako řízek či zapéct. Zkrátka každý kousek snědené zeleniny se počítá!

Všichni to známe, snažíme se dbát o zdraví a správné stravovací návyky svých dětí, ale ty samozřejmě nejraději sáhnou po sladké sušence. Vést je po správné cestě bývá občas opravdu lítý boj. Potřeba jsou pevné nervy, nezlomná vytrvalost, vůle ze železa a hlavně strategický bitevní plán.

Jak zvýšit šance, že dítě nebude odmítat zeleninu?

1) Jděte příkladem 

Jezte sami hodně zeleniny, jak syrové, tak v nejrůznějších úpravách. Ukažte dětem, jak pestrá a barevná může strava být. 

2) Nabízejte

Rozmanité druhy zeleniny předkládejte dětem už od útlého věku. Malé děti nemají předsudky a jako svačinu přijmou klidně i napařenou brokolici. Pokud dítě zeleninu odmítá, nenechte se odradit a zkoušejte to opakovaně, případně ji nabídněte v jiné úpravě. Neslibujte za konzumaci sladkosti – neučte děti, že zelenina se jí jen z povinnosti, než přijde na stůl něco lepšího.

3) Maskujte

Krémové omáčky a polévky, pyré či smoothies jsou příležitostí, jak ‚ukrýt‘ do oblíbených pokrmů neoblíbenou zeleninu. Nebo zeleninu propašujte do populárních jídel, třeba do oblohy na pizzu.

Tip redakce – všestranné pyré
Zeleninovým pyré snadno skryjete. Můžete jím hravě nastavit bramborovou kaši – zvolte dýni, batáty, mrkev, pastinák, celer či tuřín. Dýňové pyré uplatníte v čemkoli s čedarem, do guláše i do rizota. Hráškové a brokolicové schovejte do pesta, mrkvové do omáčky na těstoviny...

4) Zapojte je 

Nakupujte zeleninu společně na trhu, nechte děti vybrat recept a pusťte se s nimi do vaření. Na výsledek budou přinejmenším zvědavé!

5) Pěstujte

Založte spolu s dětmi zahrádku. Pomozte jim upravit záhony, nechte je sít a o plodiny pečovat. Co si samy vypěstují, to s větší ochotou také snědí.

6) Nebojte se experimentovat

Věděli jste, že zelenina se báječně hodí i do dezertů? Nevěříte? Vyzkoušejte třeba dýňový cheesecake, batátovou bábovku, pastinákový koláč, cuketovou buchtu nebo mrkvový dort či vafle!

Mnoho další inspirace najdete v naší Kuchařce pro děti!

Kuchařka pro děti

Kuchařka pro děti, novinka z edice Apetit, díky které uspokojíte chuťové buňky každého malého gurmána, vychází už 16. 5...

Úvodní foto: Blesková pizza, Marek Kučera, archiv časopisu Apetit

Přidat komentář