Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 14. díl: Na řepné ,pelmeně‘ s koprem a zakysanou smetanou jen tak nezapomenete

Týdenní úsporná kuchařka 14. díl: Na řepné ,pelmeně‘ s koprem a zakysanou smetanou jen tak nezapomenete
ZDROJ: Apetit

Růst cen nenahrává nákupům drahých surovin, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto chutně a výživně!

1. Fazole vařené ve vývaru doladěné smetanou

Tato hustá fazolová polévka má tu zajímavost, že čím víc druhů fazolí do ní dáte, tím chutnější bude. Proto se přimlouváme, abyste zvolili jak velké bílé, tak ale třeba také adzuki, mungo, červenou ledvinu atd.

  • Kuřecí vývar připravte z drůbežích kousků, které jsou vhodné na polévku a ideálně, aby obsahovaly i zbytky masa. Uvařenou svalovinu oberte a uchovejte v lednici, využijete je do následujícího receptu.

2. Zapékané těstoviny

Uvařená kolínka s brokolicí, špenátem a již zmíněným kuřecím masem vypadají luxusně a navíc úžasně chutnají. Do receptu jsme použili výrazné sýry, jakými jsou čedar nebo sýr gruyère. Obojí lze nahradit ementálem nebo strouhaným eidamem. I když v tom druhém případě těstoviny nezískají patřičnou chuť, ale naopak jemnost. Což je ne vždy na škodu.

3. Koprovka s pošírovaným vejcem

Někým milovaná, jinými nenáviděná. Ano, přesně to je koprová omáčka, strašák školních jídelen a někdejších provozoven veřejného stravování. Jenže dětská léta jsou už dávno za námi a proto je na čase vzít tuto stálici českých kuchyní na milost.

  • Tato koprovka je zcela vegetariánská proto do ní není potřeba předem připravovat hovězí vývar.
  • Místo masa jsme použili pošírované vejce, ale jestli si na tuto techniku vaření netroufnete, servírujte omáčku s vajíčkem uvařeným na tvrdo.
  • Místo čerstvého kopru můžete použít sterilovaný, ale v takovém případě snižte uváděné množství octa, abyste neměli koprovku příliš kyselou.

4. Srbské rizoto

Další klasikou školních jídelen je srbské rizoto, kterému se často říká „červené rizoto“. Za jeho barvu může jak mletá červená paprika, tak také rajský protlak. My jsme k vaření rýže použili hovězí vývar, ale to není podmínkou. Klidně přidejte drůbeží, pokud vám zbyl z předchozích receptů, nebo pokrm podlijte vodou.

  • Na posypání zvolte sýr podle vaší chuti, klidně i ten, který jste přidávali do výše uvedených zapečených těstovin.

5. Smažené tvarůžky

Tvarůžky jsou sami o sobě úžasné jídlo v tom, že mají vysoký obsah bílkovin a téměř žádný tuk. I když v případě tohoto receptu to tak úplně neplatí. Každopádně pokud vám jejich charakteristická vůně a chuť nevadí, pak na tomto jídle si skutečně smlsnete.

  • Místo obyčejné strouhanky vyzkoušejte panko strouhanku. Můžete si ji hotovou koupit, nebo připravit doma z jeden až dva dny starého pečiva. Pokud nevíte jak na to, vše se dozvíte v článku Strouhanka panko: Tajemství křupavých řízků.

6. Šulánky s mákem

Bramborové šišky, nebo také šulánky, jsou důkazem, že i z pár obyčejných ingrediencí lze vykouzlit kulinářskou bombu. Proto není divu, že se na českých talířích objevují už po generace. Navíc jestliže potřebujete vyprázdnit sklep a spotřebovat loňskou úrodu brambor, pak recept na pokrm z bramborového těsta je k nezaplacení.

  • K máku můžete přidat nastrouhaný perník.
  • Nebo ho nahraďte opraženou strouhankou. Šišky chutnají jinak, ale přesto stejně dobře.

7. Řepné ,pelmeně‘ s koprem a zakysanou smetanou

Věřili byste, že smícháním červené řepy a hladké mouky získáte těsto na těstoviny? Tyto jsou navíc i plněné směsí z mletého vepřového masa a navíc ozdobené zakysanou smetanou a koprem.

  • Jako vegetariánskou verzi můžete vyzkoušet třeba ricottu se špenátem.

 Zdroj informací: Apetit

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova