Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 5. díl: Dejte šanci skromné kuchyni ze Skandinávie či Indie

Týdenní úsporná kuchařka 5. díl: Dejte šanci skromné kuchyni ze Skandinávie či Indie
ZDROJ: Apetit

Růst cen nenahrává nákupům drahých surovin, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto chutně a výživně!

Maso je drahé, ale nikdo netvrdí, že bychom ho měli jíst každý den. Do týdenního jídelníčku ho budeme zařazovat maximálně třikrát. Zaměříme se na luštěniny, vydatné polévky i sezónní zeleninu či ovoce. 

Další díl naší Týdenní úsporné kuchařky najdete zde.

1. Skandinávské mleté maso s bramborami

Tato dobrota z jedné pánve vás zaručeně postaví na nohy. Mleté hovězí maso můžete klidně vyměnit za vepřové nebo jejich mix. Pokud chcete dodržet recept a přidat i hovězí vývar, doporučujeme ho uvařit z žeber, která vyjdou finančně lépe. Navíc ze zbylého vývaru si připravte polévku nebo ho zamrazte na později.

2. Čočková polévka s kari

Mít ve spíži červenou čočku se rozhodně vyplatí. Na rozdíl od většiny luštěnin ji nemusíte namáčet, má velké množství rostlinných bílkovin a vlákniny, takže zasytí. I její použití je všestranné. Lze ji přidat do polévky (jako v tomto receptu), nebo z ní vyrobte čočkové placičky či chutný dhál.

  • Tato luštěnina se dokonale páruje s kari kořením, římským kmínem i indickými směsi koření „masala“. Proto pokud jste fanoušci cizokrajných chutí, určitě se vyplatí do koření zainvestovat. Při správném skladování vám vydrží na dlouho.

3. Těstoviny s omáčkou s tuňákem a rajčaty

Rychlý pokrm na italské téma, to jsou tyto těstoviny s tuňákem. Pokud ryby nejíte, lze ho nahradit kuřecím masem nebo na kostičky nakrájeným uzeným tofu. Stejně tak uvedené mašličky můžete vyměnit za jiné krátké těstoviny.

4. Teplý dýňovo-čočkový salát

U dýně je většinou problém, že ji jen málokdy zpracujeme celou naráz a pravděpodobně ani v tomto případě se vám to nepovede. Ovšem nezoufejte, počítali jsme s ní i do následujícího receptu, proto si přibližně 200 gramů máslové dýně schovejte do lednice. Pokud vám i přesto dužina zbude, připravte z ní pyré, které můžete zamrazit a následně podle potřeby rozmrazit a použít na další dýňové recepty.

  • Místo zelené čočky klidně použijte klasickou hnědou a špenát s rukolou nahraďte směsí zelených lístků salátu.

5. Bramboráky

Brambory jsou typickou zimní zeleninou, kterou se v tomto období hojně stravovali už naši předci. A dokázali z obyčejné hlízy doslova vykouzlit zázraky. Nejinak tomu bylo i u zrodu „cmundy po kaplicku“, která vznikla úplnou náhodou v Jižních Čechách. Podobně jako tamní kuchař, můžete s bramborákovým těstem improvizovat i vy.

  • Na pánev rozprostřete část těsta, přidejte na něj plátek uzeného masa, olomoucké tvarůžky nebo houbovou smaženici a navrch dejte opět bramborákové těsto.
  • Tuto plněnou placku pomalu opékejte z obou stran.
  • Servírujte s dušeným zelím, zelným nebo mrkvovým salátem.

6. Dýňový pilaf s houbami a gorgonzolou

Pochoutku z blízkého východu si můžete snadno připravit doma. Do receptu použijete již zmíněný zbytek dýně. Lístky šalvěje lze vynechat a gorgonzolu můžete nahradit cenově dostupnějším sýrem s modrou plísní.

7. Valašský kontrabáš

Stejně jako v předchozích týdnech i tentokrát se necháme inspirovat skromnou staročeskou kuchyní. Kontrabáš je kombinací brambor a vařené pohanky. Vše je dochuceno majoránkou, česnekem a provoněné uzeným bůčkem. Toto jídlo sice nepatří mezi ty dietní, ovšem zasytí a dodá během zimního období potřebnou energii.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova