Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Týdenní úsporná kuchařka 5. díl: Dejte šanci skromné kuchyni ze Skandinávie či Indie

Týdenní úsporná kuchařka 5. díl: Dejte šanci skromné kuchyni ze Skandinávie či Indie
ZDROJ: Apetit

Růst cen nenahrává nákupům drahých surovin, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto chutně a výživně!

Maso je drahé, ale nikdo netvrdí, že bychom ho měli jíst každý den. Do týdenního jídelníčku ho budeme zařazovat maximálně třikrát. Zaměříme se na luštěniny, vydatné polévky i sezónní zeleninu či ovoce. 

Další díl naší Týdenní úsporné kuchařky najdete zde.

1. Skandinávské mleté maso s bramborami

Tato dobrota z jedné pánve vás zaručeně postaví na nohy. Mleté hovězí maso můžete klidně vyměnit za vepřové nebo jejich mix. Pokud chcete dodržet recept a přidat i hovězí vývar, doporučujeme ho uvařit z žeber, která vyjdou finančně lépe. Navíc ze zbylého vývaru si připravte polévku nebo ho zamrazte na později.

2. Čočková polévka s kari

Mít ve spíži červenou čočku se rozhodně vyplatí. Na rozdíl od většiny luštěnin ji nemusíte namáčet, má velké množství rostlinných bílkovin a vlákniny, takže zasytí. I její použití je všestranné. Lze ji přidat do polévky (jako v tomto receptu), nebo z ní vyrobte čočkové placičky či chutný dhál.

  • Tato luštěnina se dokonale páruje s kari kořením, římským kmínem i indickými směsi koření „masala“. Proto pokud jste fanoušci cizokrajných chutí, určitě se vyplatí do koření zainvestovat. Při správném skladování vám vydrží na dlouho.

3. Těstoviny s omáčkou s tuňákem a rajčaty

Rychlý pokrm na italské téma, to jsou tyto těstoviny s tuňákem. Pokud ryby nejíte, lze ho nahradit kuřecím masem nebo na kostičky nakrájeným uzeným tofu. Stejně tak uvedené mašličky můžete vyměnit za jiné krátké těstoviny.

4. Teplý dýňovo-čočkový salát

U dýně je většinou problém, že ji jen málokdy zpracujeme celou naráz a pravděpodobně ani v tomto případě se vám to nepovede. Ovšem nezoufejte, počítali jsme s ní i do následujícího receptu, proto si přibližně 200 gramů máslové dýně schovejte do lednice. Pokud vám i přesto dužina zbude, připravte z ní pyré, které můžete zamrazit a následně podle potřeby rozmrazit a použít na další dýňové recepty.

  • Místo zelené čočky klidně použijte klasickou hnědou a špenát s rukolou nahraďte směsí zelených lístků salátu.

5. Bramboráky

Brambory jsou typickou zimní zeleninou, kterou se v tomto období hojně stravovali už naši předci. A dokázali z obyčejné hlízy doslova vykouzlit zázraky. Nejinak tomu bylo i u zrodu „cmundy po kaplicku“, která vznikla úplnou náhodou v Jižních Čechách. Podobně jako tamní kuchař, můžete s bramborákovým těstem improvizovat i vy.

  • Na pánev rozprostřete část těsta, přidejte na něj plátek uzeného masa, olomoucké tvarůžky nebo houbovou smaženici a navrch dejte opět bramborákové těsto.
  • Tuto plněnou placku pomalu opékejte z obou stran.
  • Servírujte s dušeným zelím, zelným nebo mrkvovým salátem.

6. Dýňový pilaf s houbami a gorgonzolou

Pochoutku z blízkého východu si můžete snadno připravit doma. Do receptu použijete již zmíněný zbytek dýně. Lístky šalvěje lze vynechat a gorgonzolu můžete nahradit cenově dostupnějším sýrem s modrou plísní.

7. Valašský kontrabáš

Stejně jako v předchozích týdnech i tentokrát se necháme inspirovat skromnou staročeskou kuchyní. Kontrabáš je kombinací brambor a vařené pohanky. Vše je dochuceno majoránkou, česnekem a provoněné uzeným bůčkem. Toto jídlo sice nepatří mezi ty dietní, ovšem zasytí a dodá během zimního období potřebnou energii.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam
Autor: KatkaVavrova

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč