Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ve velkých a pravých krevetách je rozdíl. Většinou se exportují letecky ve vlhké vlně

Kreveta
ZDROJ: Elle Hughes/Unsplash
sdílet:

Krevety patří mezi oblíbené dary moře. Jejich příprava je rychlá a snadná, ať už je připravujete na grilu nebo v populárním krevetovém koktejlu. Jejich maso je jemné, dostupné v různých podobách a velikostech. Prozradíme vám, jak krevety správně rozmrazit, oloupat, jak s nimi naložit v kuchyni.

Krevety se řadí mezi korýše – stejně jako třeba krab, humr či langusta. Mají pevný krunýř, pět párů nohou a dvě citlivá tykadla, kterými hledají potravu. Krevety žijí přirozeně v mořích a oceánech po celém světě, pro gastronomické účely se však chovají na farmách. Největšími producenty farmových krevet jsou Čína, Thajsko, Indie, Bangladéš, Austrálie a Brazílie. 

  • Krevety se exportují letecky ve vlhké vlně.
  • Chlazené (šedivé syrové nebo růžové předvařené) je zakoupíte je ve větších supermarketech a prodejnách s rybami a mořskými plody. Mražené krevety (syrové i předvařené) najdete prakticky v mrazicích boxech všech supermarketů.
  • Krevety se prodávají vyloupané, nevyloupané nebo vyloupané částečně (tzv. motýlci).
  • Velké krevety – žijí v teplejších vodách a dosahují délky 10–20 cm. Najdete je pod názvy “tygří krevety”, “gambas” nebo anglickým “king prawns”.
  • Pravé krevety – žijí v chladnějších vodách, jsou menší než tygří krevety (cca 4–9 cm). U nás je najdete pod názvem “garnáti”, v angličtině se jim říká “shrimps”.

Jak vybírat krevety?

Krevety se rychle kazí, proto se často zpracovávají ještě na moři, kde se zmrazí buď celé, nebo vyloupané. Nevyloupané krevety pak putují buď rovnou na trh, nebo do další destinace (i v jiné zemi), kde se vyloupávají.

  • Máte-li možnost, kupujte raději nevyloupané krevety, které budou pravděpodobně nejčerstvější.
  • Čerstvost poznáte podle příjemného aroma a skořápky, která by měla být lesklá, beze skvrn a neporušená.
  • Jak krevety správně rozmrazit? Aby se v mase zachovalo co nejvíce chuti a aroma, rozmrazujte krevety pozvolna, nejlépe v lednici.
  • Krevety dejte do cedníku, aby mohla voda odkapávat.
  • Krevety, které se chystáte vařit (například v karí či bujabéze) předem rozmrazovat nemusíte. Stačí je rovnou hodit do hrnce.

Kam s krevetami?

Krevety jsou skvělé vařené, smažené či grilované, zapékané i syrové. Přidávají se do salátů, těstovin, polévek, vykouzlíte z nich báječné thajské karí, sushi či tolik známý krevetový koktejl. Nejjednodušší úpravou rozhodně nic nezkazíte: Krevety vhoďte na pánev s česnekem, chilli, limetkou, koriandrem, zázvorem či kari kořením. Nebo se můžete inspirovat našimi osvědčenými recepty:

Jak oloupat krevety?

Krevety můžete oloupat za syrova, nebo až když už jsou tepelně upravené. Obojí má svoje výhody a nevýhody. Neloupané krevety dodají pokrmu víc chuti, jejich vybírání z jídla a loupání je pak trochu "špinavé". Hodí se spíš do pokrmů, které se déle vaří. Pojídání loupaných krevet je daleko pohodlnější – zvlášť, když jsou menší. Jemné maso ale není příliš výrazné a většinou se kombinuje s dalšími, výraznějšími surovinami. Jak na krevetu?

Loupání a čištění syrových krevet:

  1. Krevety důkladně omyjte.
  2. Ostrým nožem odkrojte hlavu.
  3. Krevetu nařízněte podél hřbetu. Od místa naříznutí krunýř oloupejte, čímž odstraníte nejen schránku, ale zároveň i nožičky. Poté zatáhněte za osácek a stáhněte ho.
  4. Nařízlý hřbet rozevřete, nožem opatrně nadzdvihněte střívko a rukou ho vyjmětě. Střívko bývá černé, pokud je plné a bílé, je-li prázdné.
  5. Na závěr krevety opláchněte a udržujte je v ledové vodě. 

Tip: Krunýř nevyhazujte, ponechte si ho na přípravu rybího vývaru či omáčky.

Loupání hotových krevet:

  1. Hlavičku odlomte.
  2. Krunýř oloupejte ze spodu bříška, kde je schránka tenčí, směrem nahoru. 
  3. Ocásek odtrhněte od těla a můžete hodovat.

  • Krevety jsou bohatým zdrojem živin. Z jejich masa získáte cenné omega-3 mastné kyseliny, jód, vápník, selen, železo, zinek, draslík, vitamíny A, D, E, B6 i B12. 
  • Krevety můžete s klidným svědomím zařadit do jídelníčku, pokud držíte dietu. Mají minimum tuku a sacharidů a naopak velké množství bílkovin. 

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Vše, co potřebujete vědět o strouhance, než začnete smažit
  • Tipy a triky

Vše, co potřebujete vědět o strouhance, než začnete smažit

Zkuste si představit Vánoce bez strouhanky. Co byste dělali s kaprem nebo řízky? Tahle nenápadná, ale nepostradatelná ingredience si vydobyla pevné místo v české kuchyni – a to nejen o svátcích. Ať už jde o smažené dobroty, zahuštění...