Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Aby v tom nebyl guláš

Aby v tom nebyl guláš
sdílet:

Pokud jste se někdy zapojili do sporu, jestli je guláš původně rakouský, maďarský nebo český, nebudete úplně vedle, když řeknete, že jde o výdobytek rakousko-uherské kuchyně. Vzhledem k tomu, že i Čechy byly součástí Rakousko uherské monarchie, máte dozajista pravdu. Ve které zemi se tato pikantní pochoutka uvařila poprvé a v jakých podobách si můžeme guláš dopřát?

Historie guláše

Samotný název pokrmu, tedy guláš, pochází z maďarského slova gulya. Označuje směs masa, cibule a koření, dlouze vařenou v kotlíku nad otevřeným ohněm. Jedná se o původní jídlo uherských nájezdníků a pastevců, ovšem ne v podobě, jakou známe dnes. V maďarském podání jde o polévku dodávající sílu do boje.

Správný maďarský guláš je tak pikantní, že vídeňskému salonu by rozhodně nechutnal a nepřítele z cizí země by namístě skolil i beze zbraní. Kotlíkové jídlo se tedy muselo zjemnit. Mimo jiné rajčaty, smetanou a sladkou paprikou nahrazením za pálivou. Původní maďarský guláš se nikdy nezahušťuje moukou, ale noky, zvanými csipetke, které dodají směsi hutnou konzistenci. Pro chuť je taktéž přidávána mrkev, která chuť také zjemňuje.

Maďarská polévka

Původní guláš je sice polévkou, přesto je pro svůj obsah ingrediencí i hutnosti považován za hlavní jídlo. Je důležité podotknout, že pokrm, jaký známe pod názvem guláš v Česku, se spíš podobá maďarskému perkeltu. Ten je mírnější chuti, servíruje se s přílohou a je oblíbeným pokrmem v Evropě dodnes. Respektive na všemožných variantách perkeltu si pochutnávají nejen Maďaři, ale také Turci, Bulhaři a další národnosti, které potřebovali při svých cestách rychlá a sytá jídla vhodná pro úpravu v kotlíku nad ohněm nikoli peci.

Traduje se, že do tohoto pokrmu se zamiloval František Lotrinský, který mu dodal uhlazenost vídeňského dvora, a tak právě díky němu byl guláš často servírován při dvorských událostech jako milá výstřednost.

Vítězné tažení jednoho jídla

Z vídeňského dvora to byl už jen krok k dalšímu rozmachu a světové oblíbeností řízné omáčky a jemného masa. V Anglii narazíte na podobný pokrm, pokud si objednáte stew. Taktéž ve Francii bývá servírován připravený podle původní receptury, navíc však s červeným vínem. Právě to mu dodává neopakovatelnou chuť. A jak Francouzi tvrdí, rozhodně jemnější.

Poláci guláš také chystají, do omáčky přidávají citron, řepu nebo rajčatový protlak. Němci guláš milují, ovšem je těžké určit, zda jde v případě jejich přípravy a servírovní ještě o pravověrný guláš, nebo už o ragú. Nuance jsou malé, rozdíl v chuti obrovský.

Jak servírovat guláš

Guláš je možno servírovat tradičně s knedlíky, noky, oblast severní Itálie obohatila svět o kombinaci guláše s těstovinami. Také je možno podávat s bramborovými lokšemi či s tmavým pečivem, v Česku nejoblíbenější přílohou. Guláš má obrovskou výhodu ve své univerzálnosti. Je zkrátka pokrmem, který si můžou dochutit ke spokojenosti i ti nejvybíravější labužníci. Proto vítězí pravidelně v žebříčcích oblíbenosti pokrmů po celém světě a také proto si jeho vznik osobuje mnoho zemí. 

Variace na guláš

Pokud jste vegetarián, jistě oceníte hlívový guláš, pokud milujete variabilitu jednoho pokrmu, ochutnejte a připravte si segedínský guláš, který mimochodem v Maďarsku vůbec neznají. Také můžete místo masa použít pouze klobásu, nebo jej dělat z ryb. Všechny varianty jsou povoleny a všechny jsou skvělé. Prohlásit totiž jen o jednom způsobu přípravy, že to je správný, je prakticky nemožné. 

Tipy pro dokonalý guláš

Mimochodem, víte, že nejlepší guláš je ten z hovězí kližky a tažený až 12 hodin? Případně pečený v troubě po stejně dlouhou dobu? A aby jeho chuť byla dokonalá, nezapomeňte na to, že maso a cibule musí být vždy v poměru 1:1.

Který z receptů se přibližuje vašemu rodinému guláši nejvíce? Nechte se inspirovat, další recepty vám přikládáme pod článek. Tak tedy, jó étvágyat – dobrou chuť.

Související články

Apetit magazín

AD
V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro
  • Tipy na víkend

V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro

Staňte se hostem Hotelu Thermal v Karlových Varech a ponořte se do kulinářského ráje, kde se spojuje to nejlepší z tradiční české kuchyně s lahůdkami mezinárodní gastronomie. Objevte místní kulinářské tajemství v hotelové restauraci s...
Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč