Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jednoduché, rychlé a výtečné. 26 receptů na různé masové kuličky, které zvládne každý

Jednoduché, rychlé a výtečné. 26 receptů na různé masové kuličky, které zvládne každý
ZDROJ: Apetit

Kdybychom měli vybrat 10 jídel, které nás zaručeně potěší a vyvolají doma pocit pohody, kuličky z mletého masa by mezi nimi rozhodně nesměly chybět. Receptů na masové koule pro vás máme dlouhou řadu, pojďte vybírat a vařit s námi!

Mají spoustu výhod a přinášejí okamžité uspokojení hladu i chuti na něco dobrého, malého, slaného.

  • Nemusejí se dlouho vařit –jakmile získáte praxi v jejich koulení, stanete se mistrem bleskových večeří. Kuličky se totiž na rozdíl od sekané nemusejí péct dlouho.
  • Můžete jich připravit spoustu najednou na plechu v troubě.
  • Když nemáte doma či na chatě troubu, nevadí – opečete je snadno na pánvi.
  • Mleté maso nebývá drahé, díky tomu můžete rodině dopřát masitou večeři, a přitom ušetříte.
  • Milují je i děti, které maso moc nejedí. Pokud patří váš potomek mezi strávníky, kteří neoblibují kousání pořádných kusů masa, měkké masové kuličky ho vysloveně potěší.
  • Když zbudou, vydrží v lednici do druhého dne a můžete je servírovat s chlebem a okurkou i zastudena. Anebo je ohřejte a naplňte jimi sendvič. Nebo je zabalte dětem do krabičky jako svačinu.

Použít můžete jakékoli maso – hovězí, vepřové, krůtí, jehněčí – a dokonce najdete recepty i na masové koule ze zvěřiny – ostatně ve Skandinávii, s níž si masové kuličky spojujeme nejčastěji, jsou tradičním pokrmem kuličky z losího masa.

Jak připravit masové koule?

  • Z masové směsi tvořte válečky, ty nakrájejte na stejně silné dílky a ty potom v dlaních zaoblete.
  • Pokud jsou na vašem jídelníčku masové koule často, k ruce vám můžou být speciápní kleště určené k tomuto účelu. Nalézt je můžete také pod označením tvarovačka masových koulí.
  • Pomoci si však můžete především surovinami, které do směsi přidáte. Může to být strouhanka, namočené bílé pečivo, ledová voda, vajíčko, špek...  Pokud se rozhodnete udělat masové kuličky ukrývající růžičkovou kapustu, tvar získáte dokonalý.
  • Lépe se také pracuje s jemněji mletým masem než s hrubě mletým. Pokud si melete maso sami, můžete je strojkem "prohnat" dvakrát. 

Variabilní je i styl, v jakém můžete kuličky připravit a podávat. Jedí se totiž po celém světě. Při jejich přípravě můžete sáhnout po receptu inspirovaným marockou kuchyní, stejně jako po oblíbené švédské variantě se smetanovou omáčkou a brusinkami. Máme pro vás i recepty s asijským nádechem nebo italskou verzi s těstovinami

Masové kuličky s mozzarellou

Stačí několik drobných úprav a z kalorické bomby se rázem stane (téměř) dietní pokrm. Jak na to?

  1. Nachystejte si 600–700 g mletého masa, vložte ho do mísy a přidejte smetanu. Můžete přimíchat utřený česnek pro výraznější chuť.
  2. Na struhadle nastrouhejte sýr mozzarella a přidejte jej do mísy. Ze směsi vytvarujte menší kuličky, ty vložte do trouby a pečte cca půl hodiny při 170 °C.

Pokud máte ve zvyku maso solit (nebo se naopak chcete nadměrnému množství soli vyhnout), mějte na paměti, že kupované mleté maso je už velmi často osolené. Hotové kuličky je možné podávat s rajčatovou omáčkou.

Masové kuličky s mrkví

Tahle receptura rozzáří obědové talíře pestrými barvami a zaručeně potěší malé i velké labužníky.

  1. Vybírejte menší mrkvičky s natí, jejíž menší část ponecháte. Oškrábejte je, vložte do kastrůlku a přidejte vodu, máslo a lžičku čerstvého medu.
  2. Chvíli nechte dusit a na závěr sundejte pokličku, aby se voda uvnitř mohla odpařit. Mrkvičky díky tomu získají správný odstín a uvidíte, že zachutnají i malým mlsounům.

Pikantní masové kuličky

Ideální jako chuťovka na večerní party. Masové kuličky můžete nechat péct v troubě a sami se věnovat přípravám na nadcházející večírek. Pokud se chcete před svými hosty blýsknout, můžete je dochutit chilli pastou, která pokrmu dodá říz.

Masové kuličky s těstovinami

Masové kuličky v italském stylu jsou sázka na jistotu. Tradiční přílohy vyměňte za vaječné těstoviny. Vyzkoušejte třeba dlouhé tagliatelle. Strouhaný parmazán a kapka dobrého vína promění všední kuličky v netradiční chuťový požitek, o který se můžete podělit i se svou drahou polovičkou při romantické večeři.

Švédské masové kuličky

Náš výčet by nebyl úplný bez klasické receptury, kterou v našich končinách proslavil také nábytkářský gigant Ikea. Kdo by odmítl masové kuličky s bramborovou kaší? Pokud zrovna nepočítáte kalorie, určitě neodoláte ani pořádné porci brusinkové omáčky. Ke švédským kuličkám můžete přidat také kopr. Tak s chutí do toho.

A místo dezertu…

V roce 2018 přišli Švédové s neočekávaným doznáním. Masové kuličky, které jsou považovány za tamější pochutinu, pochází z Malé Asie.

  • Podle dostupných informací je v 18. století přivezl švédský král Karel XII., když se vrátil ze svých cest po Turecku. I když oznámení na sociálních sítích vyvolala u některých švédských krajanů smutek, nejde o žádnou převratnou novinku: informaci můžeme najít ve starších kuchařkách, které se dějinám pokrmu věnují.
  • Ačkoli jsou Turci na svou specialitu náležitě hrdí, existují mezi kofte (jak v Turecku kuličky nazývají) a švédskými köttbullar jisté rozdíly. Ten nejpatrnější? Zatímco švédské kuličky mohou být připravovány také z vepřového masa, v turecké receptuře byste jej hledali marně.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam