Milujete sekanou, karbanátky, burgery, boloňskou, chili, pljeskavicu, musaku, bifteki či masové kuličky? Mleté nebo také mělněné maso je základem populárních pokrmů po celém světě. Je rychle hotové, snadno se s ním pracuje a možností, jak ho připravit, existuje nespočet.
Příprava mletého masa je jednoduchá a poradí si s ní i začátečník. Jeho hlavní výhodou je, že nikdy nebude tuhé a lze ho upravit do mnoha podob. Z mletého masa můžete vykouzlit spoustu lahodných pokrmů na grilu, na pánvi i v hrnci.
U mletého masa je zásadní čerstvost, protože se kazí výrazně rychleji než maso vcelku.
- Jako mleté maso se smí podle české vyhlášky označovat pouze mletá svalovina s obsahem soli do 1 % hmotosti. Pokud se mleté maso prodává pod názvem masný výrobek nebo masný polotovar, znamená to, že obsahuje soli víc než 1 % hmotnosti nebo se v něm nacházejí ještě další přísady, například v podobě koření nebo přídatných látek.
- Mleté maso je proto určeno k rychlé spotřebě, skladujte ho vždy v lednici. V případě, že ho nespotřebujete, uschovejte ho raději do mrazáku.
Nejjistější volbou je zajít si pro maso ke svému oblíbenému řezníkovi. Můžete si vybrat kousky masa, které se vám líbí, a následně si je nechat namlít. Pokud si navíc nejste jistí, jaký druh masa se nejvíce hodí chystaný pokrm, mohou vám poradit.
Vlastním pánem s vlastním mlýnkem
Pokud vlastníte mlýnek na maso, máte svobodu v tom, že si můžete koupit maso v kuse a namlít si jeho libovolné množství doma. Můžete si sami zvolit kvalitu, obsah tuku a hrubost namletí.
Mleté maso běžně nabízejí obchody či supermarkety v chladících boxech. Většinou se jedná o vepřové a hovězí mleté nebo jejich směs.
- Na obalu vaniček s již namletým masem se sice nedočtete, z jakého kusu masa bylo namleto, vždy se ale dozvíte informaci o maximálním obsahu tuku.
Různá hrubost namletí pro různé přípravy
Ruční mlýnky se prodávájí ve velikostech 5, 8 a 10. Číslo udává velikost otvorů na desce v milimetrech. Pro jemnější namletí je potřeba maso prohnat strojkem opakovaně. Do mletého masa upotřebíte i odřezky, odkrojky a tučné části, není nutné kvůli mletí tomu kupovat celistvý a libový kus masa. Naopak, díky rozmanitým částem získáte chutnější výsledek.
- Hrubší namletí se hodí na maso do pokrmů, kde chcete více textury a šťávy. Nahrubo namleté maso je ideální do lasagní, musaky, tacos a burgerů. Cílem totiž není jednolitá soudržná hmota ale spíše malé kousky masa.
- Jemněji namleté maso lépe drží pohromadě, takže z něj uděláte například perfektní plněné papriky a masové kuličky.
S dochucováním masa nemusíte čekat na tepelnou úpravu. Naopak ochucení už během mletí zaručí, že se všechno koření v mase rovnoměrně rozprostře. Zkuste do mlýnku rovnou přidat sůl, pepř, bylinky nebo česnek či cibuli.
Co udělat z mletého masa?
Různé druhy masa se hodí na různé pokrmy, u mletého však rozdíl není tak patrný. Rozemletím se totiž z masa, které by jinak mohlo být tuhé či plné kolagenních částí, pojiva a tuku, stane stejnorodá směs plná chuti.
Na co použít mleté hovězí
Mleté hovězí zadní by mělo mít obsah tuku maximálně 20 %. Takové maso se výborně hodí například na boloňskou omáčku. Na burger můžete použít maso tučnější s alespoň 30 % tuku. Skvěle se do burgeru hodí krk nebo kližka, které jsou bohaté i pojivové tkáně a kolagen, které vnesou do jídla spoustu chuti. Do namleté směsi můžete také přidat i nakrájenou slaninu nebo kousek špeku.
- Z mletého hovězího připravíte kofty, naan s mletým masem, zapečenou rýži z trouby, originální steakburger, gulášovou polévku, či korejský bibimbap.
- Mleté hovězí maso je báječnou surovinou k přípravě gulášové polévky
Mleté telecí, jemnost nade vše
I jemné a málo tučné telecí maso seženete v mleté variantě. Připravit z něj můžete skvělé máslové řízky, karbanátky nebo kuličky.
Mleté vepřové nejen na sekanou
Předbalené mleté vepřové maso se prodává v různých variantách tučnosti.
- Tučnější maso spíš použijete například na přípravu sekané.
- Méně tučné se skvěle se hodí třeba na holandský řízek, masové závitky, kuličky nebo karbanátky.
- Z mletého vepřového připravíte skvělou náplň do pelmení.
Z mletého drůbežího skvělé kuličky do polévky
Zpravidla jde o krůtí mleté maso s minimem tuku. Nemá příliš výraznou chuť, o to výrazněji ho můžete ochutit.
- Připravíte z něj fáš, chili, šťavnaté kofty, exotické burgery či odlehčené koule.
- Meltá kuřecí prsa využijete na přípravu knedlíčků či kuliček do polévky.
Jehněčí maso jako skvělý materiál na kebab
Mezi oblíbená masa v mleté podobě patří jehněčí, které se často objevuje v arabské a blízkovýchodní kuchyni. Jeho delikátní chuť si můžete užít v tureckém pilafu, koftech nebo marockému ragú. Můžete ho použít také do turecké musaky.
Směs mletého masa
Druhy masa můžete i libovolně kombinovat. Nejpopulárnější a nejvyužívanější je mix hovězího a vepřového mletého masa. Hovězí zaručuje výbornou chuť a barvu, vepřové zase šťavnatost.
-
Použijte ho na sekanou, karbanátky, masové kuličky, bifteki nebo směs do plněných paprik.
Zdroj: časopis Apetit, dTest, ZakonyProLidi